Çubuklu'da depreme dayanıksız 56 bin metrekare alarm veriyor

  • 0
  • 12235
Çubuklu'da depreme dayanıksız 56 bin metrekare alarm veriyor
Çubuklu'da depreme dayanıksız 56 bin metrekare alarm veriyor

Beykoz'da riskli alan ilan edilen Çubuklu Mahallesi'ndeki 56 bin m²'lik alanda kentsel dönüşüm çalışması için İBB'nin adım atmasını bekleniyor.

İBB’nin yetki ve sorumluluk sahibi olduğu Beykoz Çubuklu Mahallesi olası depreme karşı alarm veriyor. Bu tehlikeye rağmen kentsel dönüşümün hala başlamaması ulusal medyanın gündemine yansıdı.

İBB’nin yetki ve sorumluluk sahibi olduğu Beykoz’da riskli alan ilan edilen Çubuklu Mahallesi sakinleri, 56 bin metrekarelik alanda bulunan 142 bağımsız birimin acilen yenilenmesini istiyor.

Mahalleli, kentsel dönüşüme dair hiçbir adımın atılmamasından dolayı diken üstünde yaşadıklarını belirtiyor. Bölge de kentsel dönüşüm kararı alan İBB’nin somut bir adım atması bekleniyor.

İlçe sakinlerinin bu sorunu ulusal medyaya da yansıdı.

Yaklaşık 50 yıllık binaların bulunduğu Çubuklu Mahallesi’nin sorunu TRT Haber’de "Binalar alarm veriyor" başlığıyla gündeme geldi. Parça parça dökülen ve her an yerle bir olacak binalar gözler önüne serildi.

Mahalle sakinleri ise beklenen İstanbul depremi öncesi binaların bir an önce yenilenmesini istiyor.

Mahalle sakini Murat Koytaviloğlu, "İmkan olsa da dışarıda yatsak. Biz artık geceleri uyuyamıyoruz tedirginlik içerisindeyiz. Biz bütün evraklarımızı verdik. Dosyaları aldılar. Zemin etüdünü yaptılar. Yalnız gelip bizimle oturup görüşme henüz yapılmadı. Sözleşme aşamasına gelemedik." dedi.

Erdoğan, 2018 yılında talimat vermişti

AK Parti Beykoz İlçe Başkanlığı'nın olağan kongresi için 15 Nisan 2018'de Beykoz'a gelen Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çubuklu Mahallesi'ndeki sorunun çözülmesi için dönemin İBB Başkanı Mevlüt Uysal'a talimat vermişti.

Çubuklu’da yaşanan sorunla ilgili konuşmasının sonunda bilgi alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mahalle Muhtarı Hüseyin Hüsnü Kolcu’dan konuyla ilgili dosyayı almış, dönemin İBB Başkanı Mevut Uysal’a da dosyanın muhtar Hüsnü Kolcu ile birlikte takip edilmesini, gerekirse ihaleye İBB’nin girerek arsaları alması söylemişti.

2019 yılındaki Mahalli İdareler Seçimleri'nde İBB Başkanlığı CHP yönetimine geçince kentsel dönüşüm de durmuştu.

Haber Merkezi

Beykoz Meclis Üyesi Hasanoğlu’ndan İmamoğlu’na uyarı
Önceki Beykoz Meclis Üyesi Hasanoğlu’ndan İmamoğlu’na uyarı
Beykoz’un spor lisesi İzmir’de galibiyetle başladı
Sonraki Beykoz’un spor lisesi İzmir’de galibiyetle başladı
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz