Cübbeli Hoca'dan katliama lanet!

  • Güncelleme: 16.02.2015 00:11
  • Okunma: 8465 kez
  • Yorum: 0
Özgecan Aslan'ın hunharca katledilmesi üzerine ise idam cezasının uygulanması, toplumda yeniden tartışılmaya başlandı.
Cübbeli Hoca'dan katliama lanet!

Türkiye'de 2001'de 'savaş tehdidi ve terör suçları halleri dışındaki suçlar' için ve 2004 yılında ise tüm suçlar için kaldırılan 'idam' cezası, aradan geçen 11 yıl sonra geri mi geliyor? 

Özgecan Aslan'ın öldürülmesine ilişkin sosyal paylaşım sitesi Facebook'ta düşüncelerini ortaya koyan Beykoz'un ünlü simalarından Ahmet Mahmut Ünlü (Cübbeli Ahmet Hoca), "Kur'an'da kısas yolu ile idamın farz olduğu bildirilmiştir. Bu câniler için hapis cezası yeterli değildir" dedi.

‘Abdullah Öcalan çok tartışılmıştı…’

Cumhuriyet tarihinin ilk idam kararı 28 Haziran 1925 günü verildi. Şeyh Said İsyanı olarak bilinen ayaklanma sonrası Şeyh Said ve 47 ayaklanma yöneticisi için ölüm cezası verildi ve 29 Haziran 1925 günü de cezaları infaz edildi. Bu tarihten sonra ise İzmir Suikasti, Menemen olayları, 27 Mayıs 1960 darbesi, 12 Mart 1971 muhtırası ve 12 Eylül 1980 darbesi sonrası 100'e yakın kişi idam edildi. Ekim 1984 tarihi sonrası ise mahkemeler tarafından verilen idam cezalarından hiçbirisi TBMM'de onaylanmadığından infazları gerçekleştirilmedi. 1991 yılında çıkarılan bir af sonrası ise 500'e yakın idam cezası dosyası 10 yıl ağır hapse dönüştürüldü 2002 yılında çıkartılan bir yasayla da fiilen uygulanmamış tüm idam cezaları 'ömür boyu hapis cezasına' çevrildi. Bunların içinde en bilindik 'ömür boyu hapis' cezası, 25 Kasım 1999 tarihinde Yargıtay tarafından onanmasına rağmen AB uyum yasaları çerçevesinde idam cezası 'ağırlaştırılmış müebbet hapse' çevrilen Abdullah Öcalan'dı. Özellikle 2000'li yılların başlarında yaşanan bu olay, kamuoyunda büyük tartışmalar başlatmış ve Abdullah Öcalan'ın neden idam edilmediği uzun süre tartışılmıştı.

Özgecan Aslan'ın hunharca katledilmesi üzerine ise idam cezasının uygulanması, toplumda yeniden tartışılmaya başlandı. Katil ya da katillere verilecek olan hapis cezasının kamuoyu vicdanını tatmin etmeyeceğini savunan kişiler, sosyal paylaşım sitelerinde duygu ve düşüncelerini dile getirdiler. Beykoz'un ünlü cemaat önderlerinden olan Cübbeli Ahmet Hoca da tartışmaya 'idamdan yana tavır koyarak' katıldı. Cübbeli Ahmet Hoca, Facebook'taki hesabından şu açıklamayı yaptı:

Cübbeli Ahmet Hoca: “Kur’an’da yeri var!”

"Namusunu koruma uğrunda hunharca katledilen Özgecan kızımızı Rabbim şehitlere ilhak eylesin. Onun başına gelenler bizde huzur bırakmamıştır. Kendi kızım yerine koydum ve acısını yüreğimde hissettim. Rabbim özel rahmetiyle muamele eylesin, sualsiz hesapsız cennetine dâhil etsin. Ailesine sabr-ı cemil niyâz ediyorum.

Kur'an'da 'kısas yoluyla' idamın farz olduğu bildirilmiştir. Bu câniler için hapis cezası yeterli değildir."

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz