CRM yazılımı ne işe yarar? Avantajları nelerdir?

  • 0
  • 3651
CRM yazılımı ne işe yarar? Avantajları nelerdir?

Bir çok sektörde aktif şekilde kullanıldığı için adını sıklıkla duyduğumuz CRM yazılımları; müşterilerle kurulan güçlü bağların anahtarı olarak kabul görür.

Satın almadan hizmet taleplerine, müşteri bilgilerinden teklif süreçlerine pek çok aşamada kendine yer bulan CRM yazılımlarında temel amaç eksiksiz müşteri profilleri oluşturmak ve ilgili verilere kolayca ulaşmaktır.

Başarılı bir CRM programı, müşterilerle olan etkileşiminize önemli ölçüde katkı sunar. Bu güvene dayalı durum da doğal olarak satış anlaşmalarının artmasında etkili olur. CRM, esasen “Customer Relationship Management” sözcüklerinin kısaltılmış biçimidir. Bu sözcükleri Türkçeye “Müşteri İlişkileri Yönetimi” şeklinde çevirmemiz mümkündür. Şimdi dilerseniz CRM yazılımına dair merak edilenleri mercek altına alalım.

CRM Yazılımı Ne İşe Yarar?

 

Bilindiği üzere günümüzde artık ürün odaklı yönetim anlayışı, artık yerini müşteri merkezli bir yönetim anlayışına bırakmaya başlamıştır. Bu anlayış, müşteri etkileşimlerine odaklı olan CRM benzeri yazılımların önemini daha da artırmaya başlamıştır. Küreselleşmenin doğal bir sonucu olarak CRM yazılımı, bir ihtiyaçtan ziyade zorunluluk olarak ele alınmalıdır.

CRM programı, temel olarak güçlü bir yazılım altyapısı ile beraber müşteriye yönelik pazarlama, teknik servis ve satış yönetimlerini kapsar. Bir anlamda kurumun pazarlamadan müşteri hizmetlerine kadar birçok birimini yönetmeye izin veren otomasyonlardan biri olarak ele alınabilir. Müşteri ilişkilerini satış öncesi ve satış sonrası olmak üzere iki ayrı süreçte ele alan CRM, firma ve müşteri arasında kusursuz bir köprü işlevi görür.

CRM yazılımları sayesinde orta ve uzun vadede müşteri sadakatini somut bir şekilde artırmanız mümkün. Kısaca müşteri geri bildirimleri alma, müşteri profilinizi analiz etme, müşteri ilişkilerinizi geliştirme, müşteri davranışlarını saptama ve müşteri memnuniyetini artırma noktasında, tek bir merkezden yönetilebilen CRM programından yararlanabilirsiniz.

CRM Yazılımı Avantajları Nelerdir?

 

Gün geçtikçe popülerliği daha da artan ve farklı sektörlere doğru yayılan CRM yazılımının kurumlara sunduğu temel avantajları şu şekilde sıralayabiliriz:

Kurumunuz için sürekli bilgi toplar ve bunları size güncel olarak aktarır.

Müşteri ilişkileriniz daha tutarlı bir form alır.

Organizasyonun tüm süreçlerinden alacağınız verimlilik atar.

Sadık bir müşteri kitlesi oluşturabilirsiniz.

Müşteri merkezli rekabet ortamında daha yüksek bir pay elde edersiniz.

Birçok konuda müşterilerinizden geri dönüşler alırsınız.

Yazılım, hizmet kalitenizde bir standart yakalamanıza yardımcı olur.

Zaman, iş gücü ve materyal gibi konularda ciddi tasarruflar elde edersiniz.

Müşterilerinize dair tüm bilgiler, güvenli ve her saat kolayca ulaşılabilen bir bilgi havuzunda toplanır.

Kurum içi veri maliyetlerinizi ciddi ölçüde azaltabilirsiniz.

Başörtüsü
Önceki Başörtüsü
Beykoz elektrik kesintileri (20-21 Mayıs 2024)
Sonraki Beykoz elektrik kesintileri (20-21 Mayıs 2024)