Covid-19 ve yeni varyantlar

  • 16.12.2021 09:35
  • Okunma: 1191 kez

Dr. Hüseyin Atilla TÜYSÜZ


İlk olarak Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve buradan dünyaya yayılan koronavirüs (Covid-19), dünyamızın en önemli ortak gündemi olmaya devam ediyor.

Yeni varyantlar ile karşımıza çıkmayı sürdürüyor.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) yeni açıklama ile 38 ülkede Omicron varyantının tespit edilmesine rağmen ölüm olmadığını duyurdu. (2-3 gün önce İngiltere'de ilk ölüm bildirildi) DSÖ bu varyantın ne kadar bulaşıcı olduğu, ciddi enfeksiyon yapıp yapmadığı, tedavi ve aşıların ne kadar etkili olduğunu belirlemenin haftalar alacağını belirtti.

Kış mevsimine girdik. Havalar oldukça soğudu, öksürükler arttı. Toplu yerlerde bulunma sürelerimiz uzadı ve salgını yayma şartları kolaylaştı. Mevsim ile soğuk algınlığı ve grip vakaları artmaya başladı. Soğuk algınlığı/nezle 200'e yakın virüsün sebep olduğu, grip enfeksiyonuna göre daha hafif seyirli bir üst solunum yolu hastalığıdır. Burun akıntısı, boğaz ağrısı ve halsizlik gibi belirtileri vardır. Yavaş seyirlidir, nadiren ateş vardır, öksürük hafif, orta şiddette (daha azdır), baş ağrısı hafif, nadir, hafif kas ağrısı, kırgınlık, halsizlik çok hafif, burun akıntısı hapşırma boğaz ağrısı (genellikle ilk belirtidir) sıklıkla görülür.

Grip influenza virüsünün neden olduğu, genellikle sonbahar sonu, kış ve ilkbahar başına kadarki dönemde daha sık görülen (beklenen sayıda kişide hasta eden bu enfeksiyon mevsimsel grip olarak ifade edilmektedir) oldukça bulaşıcı bir üst solunum yolu hastalığıdır.

Çeşitli hayvanların kendilerine has grip virüsleri vardır (domuz gribi, kuş gribi...) Hayvanlarda da grip hastalığı görülür. Hayvanlardaki virüs genelde insana bulaşmaz. Fakat bazı yıllarda hayvan virüsleri yapı değiştirerek insanlara bulaşabilmekte ve insanlarda ölümcül hastalıklar yapabilmektedir. Hastalık ani başlar, ateş sıklıkla görülür. 38 derecenin üzerindedir. 3-4 gün sürebilir, titreme vardır, öksürük sık görülür, şiddetlidir, baş ağrısı, kas ağrısı, kırgınlık, halsizlik ( 2-3 hafta sürebilir) sıklıkla şiddetli olarak vardır, burun akıntısı, hapşırma, boğaz ağrısı bazen  görülür.

İngiltere'de bir milyon kişide yapılan bir çalışmada tam aşılı yetişkinlerin hafif soğuk algınlığı benzeri şikayetler eğiliminde olduğu belirtildi. Şu anda 3 ila 4 soğuk algınlığından birinin Covid-19'dan kaynaklandığı açıklandı. Burun akıntısı, boğaz ağrısı olanların negatif sürüntü testi alana kadar kalabalık aktivitelerden kendini izole etme gerekliliğinden bahsetti (Soğuk algınlığı benzeri şikayeti olanların en az birkaç gün izolasyon etmesi önerildi.)

Salgından bu kış hiç yara almadan, sevdiklerimizle doyasıya huzurla yaşayacağımız günlere dostlar. Kalın sağlıcakla.

Anahtar Kelimeler:

Yazarın Yazıları