Eğitim

Çok Programlı liseye kadın eli değdi...

Çok Programlı liseye kadın eli değdi...
2015.02.11 00:00
| | |
19351

Video galeri

Beykoz'da pek çok okula otobüs ve minibüs ile kapı önüne kadar ulaşılabilirken, Çavuşbaşı Çok Programlı Anadolu Lisesi'ne giden öğrenciler yaklaşık 2 kilometre yol yürüyor.

Çavuşbaşı'nda Çengeldere sapağında ise bölgede faaliyet gösteren şantiye kamyonları tehlikeli bir şekilde 'u' dönüşü yapıyor.

Okul yolunda adeta kamyonlarla dans eden öğrencilerin sayısı, Çok Programlı Lise'nin yanında, Beykoz Anadolu Lisesi birde İmam hatip Lisesi ile birlikte 4 bini de geçiyor. Çavuşbaşı Çok Programlı Anadolu Lisesi'nin başarılı Müdiresi Nuray Özkan ise bir yandan fiziki şartlara karşı öğrencilerle birlikte mücadele verirken, diğer yandan da kişisel çabalarıyla ulaştığı bağışseverlerle birlikte okulu güzelleştirmeye çalışıyor.

Çavuşbaşı'nda bulunan Çok Programlı Anadolu Lisesi, geçmişte yaşanan olayların üzerine bir sünger çektikten sonra yeni atanan Müdiresiyle eğitim ve öğretim hayatına 'sıfırdan' başlamaya çalışıyor. Henüz geleli bir yıl olmasına rağmen okul içerisinde gözle görünür bir değişimin altına imza atan Müdire Nuray Özkan, Dost Beykoz'un sorularını içtenlikle yanıtlarken, bir yandan da geleceğe dair planlarını anlatıyor. Bir devlet okulu olsa da rekabet içerisindeki bir özel okul gibi 'en iyisini' yapmaya çalışan öğretmen kadrosu, Müdire Özkan'ın öncülüğünde büyük çaba harcıyor. 2014-2015 Eğitim ve Öğretim yılı için bir 'Brifing Dosyası' hazırlayan öğretmenlerin önümüzdeki 5 yıllık süreç için de strateji planlaması yapması dikkat çekiyor. Müdire Nuray Özkan'ın masa üstünde bulunan "Çavuşbaşı Çok Programlı Anadolu Lisesi 2014-2015 Stratejik Plan" adlı dosyada, fiziki şartlardan eğitim niteliğine ve içeriğine kadar pek çok başlığa ait araştırma verileri yer alıyor. Okul ile ilgili ekonomik, sosyo-kültürel analizlerin de olduğu dosya, çevreyle ilgili önemli tespitleriyle, büyük bir anlam taşıyor.

'Kadın eli değerse...'

Okul müdürünün bir bayan olmasıyla 'dört duvardan ibaret' olmaktan çıkan Çavuşbaşı Çok Programlı Anadolu Lisesi'nde ilk olarak göze temizlik ve düzen çarpıyor. Geçmişte son derece pis olan kız ve erkek tuvaletlerinin yeni hali hemen fark ediliyor. Sınıf kapıları, duvarları ve hatta tavanları bile ışıl ışıl duruyor. Müdire Nuray Özkan, tüm bunları bağışçılarla ve sponsorlarla gerçekleştirdiğini anlatıyor. İstanbul Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü mezunu olan Müdire Özkan'ın okulun temizliğiyle de yakından ilgilendiği belli oluyor.

Çavuşbaşı Çok Programlı Anadolu Lisesi'nde fark edilen bir başka konu ise sanat ve tarihe olan ilginin okul duvarlarını süslemesi... Hemen girişte bulunan avluda duran dev resim, duvardan duvara neredeyse 10 metrelik bir alanı kaplıyor. Hisarüstü'nden Beykoz'u sahil boyunca gösteren resimde ise yetkililerin verdiği bilgilere göre okuldaki öğrencilerin de 'fırça izi' yer alıyor. Yetkililer, bu resmin, içinde Çok Programlı Anadolu Lisesi öğrencilerinin de bulunduğu dev bir ekip tarafından hazırlandığını söylüyor. Resmin hemen karşısında ise Türkiye Cumhuriyeti'nin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk Köşesi yer alıyor. Atatürk İlkeleri'nin yanı sıra İstiklâl Marşı ve Gençliğe Hitabe'nin yer aldığı köşe, sadeliğiyle de dikkat çekiyor. Duvarlarda ayrıca ünlü biliminsanlarına ait özlü sözler ila Osmanlı İmparatorları’nın yer aldığı bir köşe de yer alıyor.

'Demir parmaklıklar tehlike saçıyor!'

Okul bahçesinde trafik kurallarını anlatan tabelaların yer aldığı bir oyun bahçesi de yer alıyor. Çavuşbaşı Çok Programlı Anadolu Lisesi'nin bünyesinde yer alan Anaokulu öğrencileri, havaların güzel olduğu anlarda bu parkta oynuyor ve trafik kurallarıyla işaretlerini öğreniyor. Müdire Nuray Özkan, yerdeki ızgaralara kadar tüm düzenlemenin yine bağışçılar sayesinde yapıldığını anlatıyor. Göreve geldiği zaman ilk iş olarak arka bahçede bulunan demir hurdalarını kaldırttığını vurgulayan Müdire Özkan, bahçe duvarını dahi bir hayırsever tarafından onarıldığına dikkat çekiyor.

Öğrencilerin teneffüs saatlerini değerlendirdikleri geniş bahçeyi çevreleyen demir parmaklıklar ise uzun süredir tehlike saçıyor. Okul Müdiresi Nuray Özkan, söz konusu demirlerin miladını doldurduğunu belirterek, şöyle diyor:

"Bahçede bulunan demir parmaklıklar artık ömrünü doldurmuş. Eğer yakından bakacak olursanız zaten bu bahçe demirlerinin başka demirlerle kaynak yapılarak desteklendiğini görürsünüz. Önceden bahçe demirine tırmanarak öğrenciler okuldan kaçarlardı ancak artık onlar da tehlikeyi fark ediyor. Bir kaç kez sallanan demirler nedeniyle öğrenciler tehlike atlattılar. Buradaki demirlerin kaldırılarak, yine okuldan kaçmaya olanak sağlamayacak şekilde uzun ve dikine demirlerle yüksek duvarlı bir set inşa edilebilir. Biz bu konuda Beykoz Belediyesi'yle irtibat halindeyiz ve kendilerinin de bu tehlike bir kazaya yol açmadan harekete geçeceğinden eminiz."

‘Beykoz Belediyesi, kısa sürede harekete geçecektir!’

Dost Beykoz olarak Beykoz Belediyesi'nin ilçede bulunan okullara verdiği desteğin ve eğitime yönelik katkısının bilinciyle, en kısa sürede buradaki bahçede bulunan demirlerin yenisinin yapılacağının rahatlığıyla Müdire Nuray Özkan ile vedalaşıyor ve yola çıkıyoruz. Bu sırada öğrencilerin yol güzergâhında ne kadar büyük tehlikelerin olduğunu fark ederek, hem çamurlu hem de dev kamyonlarla dolu yolu fotoğraflıyoruz. Bu sırada ise iki büyük kamyon gözümüzün önünde kavşakta 'tehlikeli' bir 'u' dönüşü de yapıyor. Aklımız bu yolu kullanan Çavuşbaşı Çok Programlı Anadolu Lisesi ve yanındaki iki okula devam eden binlerce öğrencide kalırken, biz içimizden bir kaza olmamasını dileyerek yola devam ediyoruz.

Dost Beykoz / Özel Haber

Anahtar Kelimeler: Beykoz Haberler, Çavuşbaşı, Çok Programlı Anadolu Lisesi, Müdire, Nuray Özkan

reklam

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"