Neşat YAYLA
  • 26/07/2022 Son günceleme: 26/07/2022 09:13
  • 3.469

Genç Anne-Babalar! “Gençlerini kitapla beslemeyen milletlerin sonu acıdır.” Ovidius

çocuğunuzun okuma becerilerini geliştirmek için ileriye dönük ve kademeli bir yaklaşımla teşvik etmek çok önemlidir. Çocuğun içinde kazanacağı etkinlik çok büyük olacaktır; düşüncelerini istikrarlı kelimeler, dinamik yaratıcılık ve anlamlı etkileşimlerle güçlendirecektir.

Çocuğunuza öğretirken, okumanın zahmetli değil eğlenceli olmasını sağlayın. Sağlanan oldukça güzel ipuçları; Çocuğumuzun okumaya gerçek bir ilgi duyması için büyük bir uyarıcı olabileceğini umarak, Beverley B. Swanson bir makalesinden alıntı yaparak konuyu izah etmeye çalışalım. Okul çağındaki çocuğunuzu okumaya teşvik etmenin yolları aşağıda listelenmiştir. Bunun için ebeveynler üzerine düşen görevleri yerine getirmelidirler.  

İyi bir rol model olmaya devam edin.  

Çocuğunuzun okuduğunuzu görmesine izin verin.  

Çocuğunuzu evde kendi başına okumaya teşvik edin.  

Evde kitap okumak, çocuğunuzun okulda daha başarılı olmasına yardımcı olabilir.  

Evde çeşitli okuma materyalleri bulundurun.  

Hem eğlenmek hem de referans olması için okuma materyallerine sahip olduğunuzdan emin olun.  

Çocuğunuzu sesli okuma alıştırması yapmaya teşvik edin.  

Çocuğunuzun yüksek sesle okumasını sık sık dinleyin ve bunu yaparken onu sık sık övün.

Çocuğunuza her sayfayı, hatta her bölümü okumayı teklif edin.

Çocuğunuzla kitap hakkında sohbetler ve tartışmalar yapın.  

Çocuğunuzun okuması için kısa notlar yazın.  

Takip etmesi veya öğle yemeği çantasına bir not koyması için haftalık ev sorumluluklarını yazın.  

Okumayı gerektiren etkinlikleri teşvik edin.  

Yemek pişirmek, uçurtma yapmak veya kumsalda bir kuş yuvasını veya kabuğunu belirlemek bazı örneklerdir.  

Her gün sadece 10 dakika olsa bile bir okuma zamanı belirleyin.  

Çocuğunuzun odasında iyi bir okuma lambası olduğundan emin olun ve kitaplıklarına hem okunması hem de ulaşması kolay kitap ve dergiler koyun.  

Çocuğunuzla konuşun.  

Konuşmak, çocukların deneyimleri hakkında daha fazla düşünmelerini sağlar ve kelime dağarcıklarını genişletmelerine yardımcı olur.

Çocuğunuzdan olayların ayrıntılı açıklamalarını yapmasını ve eksiksiz hikayeler anlatmasını isteyin.  

Çocuğunuza yazı malzemeleri verin.

Okumak ve yazmak el ele gider. Çocuklar yazmayı öğrenmek ve yazma alıştırması yapmak isterler. Kalem, boya kalemi ve kağıdı her zaman hazır bulundurursanız, çocuğunuz yazma etkinliklerini kendi başına başlatmaya daha meyilli olacaktır.  

Televizyon zamanını kısıtla.  

Çocuğunuz televizyon izlemek için ne kadar az zaman harcarsa, okuma ile ilgili etkinlikler için o kadar fazla zamanı olacaktır. Kütüphaneyi haftada bir ziyaret edin.  

Çocuğunuzun kendi kütüphane kartına başvurmasını sağlayın, böylece okul çalışmaları ve zevkle okumak için kitapları kendi başına kontrol edebilir. Çocuğunuzdan küçük kardeşine okuması için kütüphaneden bir kitap getirmesini isteyin.  

Beykoz Belediyesi Millet Kıraathanesi modern ve nezih ortamıyla 7/24 hizmet vermektedir.  

Çocuğunuzun okulu ile ortak çalışın.  

Okulunun izlediği okuma programı hakkında ne kadar çok şey bilirseniz, programı evde tamamlayarak o kadar çok yardımcı olabilirsiniz. Çözüm Çocuğunuzun okulda başarılı olmasına yardımcı olmak için, okula dil ve okuryazarlıkla ilgili becerilerde güçlü bir temel ve okumayı öğrenme arzusuyla başlamasını sağlamak için üzerinize düşeni yapmalısınız. İlkokul yıllarının başlarında – birinci sınıftan üçüncü sınıfa kadar – çocuğunuz, bazıları için zor, bazıları için kolay olan karmaşık bir süreç olan okumayı öğrenmeye devam edecektir. Bu yıllarda çocuğunuzu sık sık okuma pratiği yapmaya teşvik ederken okumayı öğrenme sürecini aşırı vurgulamamaya özen gösterin. Zevk ve ilgi için okumak, çocuğunuzun okuma becerilerini geliştirmesine yardımcı olacak ve çocuğunuza bu becerileri anlamlı şekillerde uygulama fırsatı verecektir. Kaynak: https://www.readingrockets.org/article/encouraging-your-child-read

Yazarın Yazıları