Salih ŞİŞMAN
  • 13/02/2019 Son günceleme: 13/02/2019 17:28
  • 12.377

Malumunuz üzere şu an dünya devi firmaların telefonları dahi Çin’de üretiliyor.

Ancak her ne kadar dünya devi markalar ucuz iş gücü için Çin’e yönelse de kendi yazılım ve tasarımlarının ön planda olması, reklamları ve küresel güçleri nedeniyle bu ürünlere hiç “kalitesiz Çin malı” yakıştırılması yapılmadı.

Ama son yıllarda Çin’in yerli firmaları yaptıkları atılımlarla ‘’kalitesiz Çin malı’’ tabusunu kırdı diyebiliriz.  Uygun fiyatları, şık tasarımları, yüksek çözünürlüklü ekranları, kaliteli kameraları, pil sürelerinin uzunluğu ve hatta kendi ürettikleri arayüzlerle bu alanda dev firmaların yalnız olmadığını gösterdiler.

Teknik servis ve garanti konusunu hiç karıştırmadan örnek verirsek, mesela araştırılırsa Samsung’un giriş seviye bir telefonu fiyatına, geçmişi sadece 2010 yılına dayanan ve Çin’in en iyi teknoloji firmalarından biri sayılan Xiaomi marka orta üst seviye bir telefon bulabiliyorsunuz. Biraz çıtayı yükseltirseniz diğer dünya devi denilen firmaların amiral gemisi ayarında ki telefonlara da neredeyse yarı fiyatına veya 3/2 fiyatına bu firmalardan sahip olabiliyorsunuz.

Yine yıllardır Türkiye pazarında bulunan Huawei firması, Türkiye’de satışlarını oldukça artırmış ve bilinen markalarla yarışır hale gelmiştir. Son günlerde bizden gözüken reklamlarıyla da kendinden oldukça ses getirmeye devam ediyor.

Amerika’nın uyguladığı yaptırımlarla sıkça dünya kamuoyunda haber olan Huawei, 5G’ye geçiş sürecinde de Avrupa’nın tabiri caizse göbekten bağlı olduğu firma. Eğer, 5G sürecinde Huawei altyapısı kullanılmaz ise Avrupa’da 5G’ye geçiş süreci hem çok sancılı hem de çok uzun süreceğe benziyor.

Bu arada Meizu, Oppo ve Vivo gibi diğer markaları da unutmamak gerekli.

2018 yılı satış rakamlarına bakıldığında küresel bazda Samsung ve Apple her ne kadar listenin başında olmalarına rağmen satışları düşmekte ve bunu takiben Çinli firmalar ise satışlarını artırmaktadır. Listede Samsung birinci, Apple ikinciyken, Huawei üçüncü, Xiaomi dördüncü, Oppo ise beşinci sıradadır.

Piyasa gün geçtikçe daha da hareketleniyor. Umarım bu hareketlilik kaliteli ürünlere daha uygun fiyata ulaşmamıza vesile olur.

Yazarın Yazıları
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz