Makaleler

CHP ve Beykoz

2014.07.21 00:00
| | |
10661

Beykoz’u İstanbul’un diğer ilçeleriyle karıştırmamak lazım… Beykoz İstanbul’un bir dönem gece kondu kenti diye lanse edilen, Sultanbeyli ve Sarıgazi gibi ilçelerden bile çok daha geride.

Yasalar Beykoz’u hep esaret altında tutmuş ve gelişmesine hep engel olmakla birlikte bugün gelinen nokta da belki de iyi olmuşta denilebilir. Çünkü bu 2B yasası ile birlikte Beykoz’un büyük bir hamle yapma şansı var. Onun için bir önceki yazımda Beykoz’un işlenmemiş bir elmas olduğunu söylemiştim.

Beykoz’u geleceğe taşıyacak olan siyasi partinin AK Parti olduğunu söylemem lazım. Çünkü bizim, “ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz” diye bir beytimiz var…  Bu anlamda AK Parti ile ilgili son 10 yıla baktığımız zaman devasa projeler görmek mümkün… Hayal etmek ve hayalleri gerçeğe dönüştürme konusunda AK Parti kendini ispatlamış ve güven duyulan bir siyasikurum hüviyetindedir.

Buna rağmen CHP’nin Beykoz’da şu an itibari ile psikolojik olarak üstün olduğu da yadsınamaz bir gerçektir… Ama neden? Bu CHP’nin iyi projeler ürettiğinden ya da Beykoz halkının güvenine mazhar olduğundan değil… AK Parti’nin yapmış olduğu hatalar ve Beykoz’da2B Yasası nedeniyle mağdur olan bazı kesimlerin rüzgârına sığınmasındandır. Buna birde yerel seçimlerde CHP’den aday adayı olmak için müracaat edenlerin sayısı eklenince, AK Parti’ye karşı psikolojik bir üstünlük görünüyor. Bunu söylerken, AK Parti’nin henüz sahaya çıkmadığını ve projelerle uğraştığını, bu projelerin arasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Beykoz’da yaşanan tartışmalar sonrasında, “tekrar değerlendirin” dediği rayiç bedellerin düşürülmesinin olduğunu da söylemek gerekiyor… Buda şunu gösteriyor, AK PartiBeykoz’u CHP’ye teslim etmeyi düşünmüyor.

Diyelim ki her şeye rağmen, Beykoz halkı yerel yönetimi değiştirmeyi düşündü. Kime teslim edecek bu işlenmemiş elması?

CHP’nin aday adaylarına bakalım… Bunlar arasında Hızır Yılmaz’ı hiç değerlendirmeye bile almıyorum… Bu Hızır Yılmaz’a kişisel bir yargım olduğundan değil… Hızır Yılmaz İlçe Başkanlığı yaptığı gibi seçim kampanyası yaparsa CHP’yi Beykoz’da sandığın dibine gömer…

Aydın Düzgün Kadastro Mühendisi… Uzmanı olduğu imar alanında siyaset yapıyor ve zaten Beykoz halkının da sorunlu olduğu bu alan… O nedenledir ki, rahatlıkla karşılık bularak kendini ifade etme şansı yakalayabiliyor. Aslında tam Beykoz’a göre bir adam diyebiliriz, fakat Beykoz’da CHP Belediyeciliği yapacak bir donanımı yok… Çünkü CHP’de her kafadan bir ses çıkar… Aydın Düzgün’ün zaafları kısa sürede tasfiye edilmesine yol açabilir.

Dr. Devrim Altıntaş… Beyefendi bir kişilik tabii bu doktor olmasından kaynaklanıyor… Bence Dr. Devrim Altıntaş Kadıköy ve Şişli için uygun biri isim olabilir. Beykoz Devrim Beye ağır gelir… Çünkü Beykoz halkı canı yandığında sert tepki koyar… Beykoz’da kapıları açılan değişim sürecinin tamamlanması elzemdir… Devrim Altıntaş bu süreci yönetebilecek bir siyasi tecrübeye sahip değildir.

Kenan Öner’i de aynı çerçevede değerlendirmek mümkündür… Kenan Bey’de beyefendi bir insandır… Ama malum Beykoz’un sorunları büyük… Beykoz’da Belediye Başkanı olmanın en önemli kurallarından birisi hangi taşın altında ne olduğunu bilmeniz gerekiyor.

Prof. Dr. Hüseyin Öztürk… Evet, bir akademik kariyeri var… CHP için cazip bir isim olabilir… “Fakat dost acı söyler” yaklaşımıyla bakmasını istediğim bir iki cümle söylemek istiyorum. Hüseyin Öztürk Beykoz’da CHP’yi iktidar yapamaz… Öztürk dar bir alanda siyaset yapıyor ve alanı sadece Giresunlular… Bir başka nedeni de “şucu bucu” diye daha şimdiden ayırmaya başlayıp tavır almış. Hocam, Beykoz’da, CHP’ye oy verecek kesimin oranı belli… İktidar olabilmek için şucu bucu dediklerinin desteğini alman gerekiyor. Hüseyin Öztürk’ün Beykoz’ da daha dengeli bir siyaset yapabilmesi için akıl hocalarını tekrar gözden geçirmesi gerekiyor. En azından gelecek için.

Dr. Haşim Aydın’ı çok fazla tanımam… Fakat Dost Beykoz’da yayınlanan anket haberi nedeniyle beni aradı… Biraz bu süreçte kendisine haksızlık yapıldığını düşünüyor… Zaten kendisinin de siyasi arenada olmak gibi bir derdi olmasa gerek…

Dr. Nafiz Ünlü… Bilimsel bir yönü var… Bence öğretim üyeliğine devam etsin… Siyaset onun işi değil… Toplumu bir tarafa koydum, CHP camiası içindeki farklı kesimleri bile bir araya getirebilecek bir tecrübeye sahip değil…

Şaban Tören’i değerlendirmeye gerek yok. Zaten o aday gösterilmek için aday adayı olmadı…

Yanı deme o ki, CHP bu aday adaylarından hangisi olursa olsun Beykoz’da varlık göstermesi mümkün değildir… Tamam, hepsi kıymetli insanlar. Fakat dediğimiz gibi Beykoz’da Belediye Başkanlığı yapabilmek için liderlik yönünüz güçlü ve halkta bir karşılığınız olmalı. Bu yukarıda saydığımız isimlerden hangisi bağımsız aday olsa Beykoz’da oy alır… Hiçbiri

Peki, aynı şeyi Alaattin Köseler için söyleyebilir misiniz? Eğer söylerseniz, buda sizin halkın nabzını tutma konusunda ne kadar öngörü yoksunu olduğunuzu ortaya koyar… CHP içinde halkta karşılığı olan tek isim Alaattin Köseler’dir… Giresunluluk zaafı olmasa Prof. Hüseyin Öztürk’ü de kısmi olarak bu potada değerlendirmek mümkündür.

Köseler bu dönemde iyi bir politika izliyor… En ufak bir detayı bile atlamıyor… Karizmasının daha önce yerden kestiği ayakları bu kez yere basıyor… Beykoz’un dinamiklerini iyi tespit etmiş… O kadar ki Beykoz’da hiçbir varlık gösteremeyeceğini bildiği insanlarla bile sırf hassasiyetinin anlaşılması açısından oturup sohbet ediyor…

Ama olumlu, ama olumsuz Beykoz’da bir Köseler fırtınası esecek… Buna hem kendisi, hem de CHP camiası hazırlıklı olmalı… CHP’nin Alaattin Köseler’i aday göstermemesi ciddi manada siyasi dengeleri sarsacağı gibi Köseler içinde bir son olmayacaktır.

Sonra ki seçimde arenada olabilmek için yeni stratejiler üreterek, bu seçimde mutlaka bir varlık gösterebilmenin yollarını arayacaktır. Bu seçimde varlık göstermemesi durumunda bir sonra seçimde olma ihtimali yok gibi bir şeydir.

Bu durum karşısında MHP’nin Köseler’in kapısına gitme ihtimali olur mu? Bilemem amaMHP’yi Beykoz’da potaya sokacağı tartışılmaz bir gerçektir… Şenel Ustabaşı’nın bir önceki yerel seçimlerde aldığı oyun üzerine Alaattin Köseler’i koyduğunuzda MHP’ye ciddi etki yapar diye düşünüyorum.

CHP aday adaylarının hepsinde farklı bir bakış, farklı bir çalışma temposu var. Çalışıyorlar…CHP daha önceki seçimlerden farklı bir birliktelik sergiliyor… Bu dayanışmada yeni İlçe BaşkanıBahadır Yavuz’un önemli katkıları olduğunu düşünüyorum… Bahadır Yavuz geçmişine bakarak geleceğine yön veriyor… Kimseyi incitmemeye özen gösteriyor… Bence bu tutumuyla teşekkürü fazlasıyla hak ediyor.

Anahtar Kelimeler: Kader Gür, Dost Beykoz, CHP, Haşim Aydın, AK Parti, Dr. Devrim Altıntaş, Kenan Öner, Prof. Dr. Hüseyin Öztürk, Dr. Nafiz Ünlü, Şaban Tören, Alaattin Köseler, MHP

reklam
Diğer Yazıları

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"