CHP'nin yeni Başkanı Hızır Yılmaz

  • Güncelleme: 01.04.2012 00:11
  • Okunma: 13893 kez
  • Yorum: 0
CHP Beykoz İlçe Kongresi R. Şahin Köktürk Spor Salonu’nda yapıldı. CHP milletvekilleri Akif Hamzaçebi, Rıdvan Budak, İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı’nın katıldığı kongrede Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’te ilgi gösterdi.
CHP'nin yeni Başkanı Hızır Yılmaz

5 adayın yarışacağı kongrede, Kenan Özdemir’in Şevket Arıkan’a destek amacıyla adaylıktan çekilmesiyle aday sayısı 5’e düştü. Gökhan Taneri Vural’da son dakikada aday olduğunu açıklamıştı.

Saat 10:00’da başlaması planlanan kongre 1 bucuk saat gecikmeli başlarken, sakin bir havada başlayan kongrede ilk olarak divan seçimleri yapıldı. Ardından çarşaf liste ile seçime girilmesine ilişkin örgenin reddedilmesiyle blok liste hazırlıkları başladı.

Çok sayıda partilinin söz alarak düşüncelerini ifade ettiği kongrede, CHP Meclis Üyesi Nihat Arıcan, Yönetim Kurulu Hesap raporunun ibra edilmemesini istese de, Nagihan Akan Başkanlığı’ndaki Yönetim Kurulu’nun hesap raporu oy çokluğu ile ibra edildi.

Nagihan Akan 97, Hızır Yılmaz 98

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun kutlama mesajı ise partililerce ayakta alkışlandı.

İsmet Konca’dan tepki..

Bir önceki İlçe Başkanı İsmet Konca ise konuşmasında, neden istifa ettiğini kısa cümlelerle açıklarken, Başkanlığı döneminde Beykoz’un sorunlarına ilişkin hazırlamış oldukları dosyaları kazanacak olan adaya vereceğini söyledi. İsmet Konca, blok listenin delegeden onay almasına tepki göstererek, o zaman neyin mücadelesini veriyoruz” dedi.

İstanbul İl Başkanı Oğuuz Kaan Salıcı da, Belediye başkan adaylı bir kongre yaptıklarını ve seçilecek ooan yeni başkanın Beykoz’da CHP’nin oylarını arttıracağını düşündüklerini kaydetti.

Nagihan Akan, CHP’de ön seçimi başlattık

Protokol konuşmalarının ardından ayarlın konuşmalarına geçildi. İlk sözü alan CHP Beykoz İlçe Başkanı Nagihan Akan, Mahmut Yavuz ile çalışmaya başladığını ve uzun süre sekreterlik yaptıktan sonra İlçe Başkanlığı’na atandığını ifade etti. Ön seçim yaparak her yere sandık koyduklarını da sözlerine ekleyen Akan, partinin menfaatinin dışında hiçbir şeye talip olmadığını ve yönetim kurulu ile birlikte gece gündüz çalışacağını söyledi.

Şevket Arıkan, Meclis Grubu’na sahip çıktı

Şevket Arıkan çarşaf listenin delegelerce reddedilmesine tepki göstererek, saygılı olduğunu ve CHP’nin çok büyük bir parti olduğunu söyledi. Daha önce çeşitli tartışmalarla Beykoz gündeminden uzun süre düşmeyen Meclis üyelerine yapılan saldırıları kabul etmediğini ve başkan seçilmesi durumunda Beykoz’u sallayacağını söyledi.

Arıkan, 2014 Seçimleri’nde Beykoz Belediye Başkanlığı’na aday olmayacağını da ifade ederek, her kapıyı çalacak, herkesin elini sıkacak ve küskün olan herkesi partiye geri döndüreceğini söyledi.

Hızır Yılmaz, seçilmesem de mücadeleye devam edeceğim

“Vereceğiniz oylar çok önemli. Ben adaylık sürecinde kimseden oy istemedim. Devrimcilerin ülkesi olmaz, ilkesi olur.” ifadelerini kullanan Hızır Yılmaz CHP kongrelerinin kavgalı olduğunu söyleyenlere bu kongrenin bir ders niteliğinde olduğunu ve seçilmese de mücadeleye devam edeceğini belirtti. 

Yener Kaya genel konulara milletvekillerinin değindiğini kendisinin değinmeyeceğini ifade ederek, Avrupa’nın büyük bir kriz yaşadığını ve Türkiye’de işsizliğin diz boyu olduğunu ve emekçilerin sokaklara döküldüğünü söyledi.

Kaya, “Türkiye’deki bütün olumsuzlukları CHP iktidarında değiştireceklerini söyleyen yener kaya, yurtta sulh cihanda sulh diyen Atatürk neden böyle konuşmuştur, anladınız mı?” dedi.

Adayların konuşmalarının ardından oy verme işlemi başladı… Yaklaşık 3 saat süre ile devam eden oy verme işleminin ardından sayım başladı.

Sayım sonunda Hızır Yılmaz 98 oy alarak Kongreyi kazanan taraf oldu... Nagihan Akan ise 97 oy aldı.

400 delegen kongreye 383 kişi katıldı... Toplam kullanılan oy sayısı 382 olurken, Yener Kaya 85, Şevket Arıkan 95, Nagihan Akan 97 ve Hızır Yılmaz 98 oy aldı.

Başkan Hızır Yılmaz

Musa Aksu

Ayşe Çalık

Ayhan ermiş

Nuriye Gürbüz

Cansu Kabaoğlu

Topçu Kılıç

Selami Özçelik

Mustafa Kemal Özçelik

Yasemin özdemir

Yusuf Sarıkaya

Tülay Soyer

Melike Şahin

Serkan Cengiz

Bahadır Yavuz

Mustafa Yıldız

Metin Arslan Yıldız

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz