Son Dakika

CHP'nin 2B toplantısına, SP’den destek

  • 0
  • 9235
CHP'nin 2B toplantısına, SP’den destek
CHP'nin 2B toplantısına, SP’den destek
CHP'nin 2B toplantısına, SP’den destek

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi'nin Beykoz'da 2B ile ilgili basın toplantısı düzenledi.

Hamzaçebi'ye Saadet Partisi Beykoz İlçe Başkanı Burhan Öz de destek verdi. Toplantıda konuşan Öz, vatandaşın lehine olan her girişime destek vereceklerini söyledi

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamza Çebi, Beykoz Çavuşbaşı’nda ki Trabzonlular Derneği'nde vatandaşlarla bir araya geldi. Hamzaçebi vatandaşlarla 2B yasasını konuştu. Toplantıya Saadet Partisi Beykoz İlçe Başkanı Burhan Öz'de katıldı. Öz, meclisten geçen 2B Yasası'na tepki gösterdi ve vatandaşların yararına olan uygulamalara destek vereceklerini söyledi.

Toplantıda konuşan Akif Hamzaçebi ise yasanın eşitlik ilkesine uymadığını söyledi. Hamzaçebi, hükümetten yasanın bir an önce değiştirilmesini talep etti. Sorunun sadece CHP'nin meselesi olmadığını, tüm partileri ilgilendirdiğini belirten Hamzaçebi, yasada yer alan 'Rayiç bedellerin yüzde 70'ini ödeme' şartının ağır olduğunu ifade etti.
 
 
2B Yasası'nın Anayasanın eşitlik ilkesine uygun olmadığını aktaran Hamzaçebi, "Eşitlik mali konularda herkese, durumuna göre farklı kuralların uygulanması demektir. Mali durumu iyi olana biraz daha büyük verebilirsin az olana ona göre bir vergi yükü belirlersin. Burasını kendi ihtiyacı için 12 ay kullanan vatandaşımızın satın alma bedelini tespit ederken, 5 dönüm araziyi 'tapusu çıksın' bekleyenlerle aynı kefeye koyamazsınız. Eşitlik 5 dönüm arazi alıp 'yasa çıksın buraya gökdelen dikeyim' diyenler, 500—800 metre kare alana inşaat yapmış kişiyi aynı kefeye koymak değildir." dedi.
 
2B arazilerini asıl ihtiyaç sahiplerinin almaması halinde, para sahiplerinin alacağını aktaran Hamzaçebi, "Parlamentoda milletvekili desteği olduğu halde bir yasada halk desteği yok ise, o yasa meşru değildir. Ben sizden onu alıyorum. Şu iddiayı ihtiyatla karşılıyorum. 'Biz bedelleri düşüreceğiz' açıklaması siyasetçilere yakışmaz. Rayiç bedel bellidir, yüzde 70'i de satış bedeli olacaktır. Memura 'Bu rayiç bedelin altında bir bedel tespit et' diye hiç kimse talimat veremez." diye konuştu. 
 
Haber Merkezi
Meydanda olmadı, cami önünde konuştu
Önceki Meydanda olmadı, cami önünde konuştu
Beykoz Tokatköy projesinde ihale bedeli belli oldu
Sonraki Beykoz Tokatköy projesinde ihale bedeli belli oldu
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz