CHP Muhtarlarla 2B’yi tartıştı

  • Güncelleme: 22.04.2012 00:11
  • Okunma: 10766 kez
  • Yorum: 0
CHP Beykoz İlçe Yönetimi, önceki hafta TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen 2B Yasası’nı tartışmak üzere Beykoz muhtarlarıyla bir toplantı yaptı.
CHP Muhtarlarla 2B’yi tartıştı

Eski İlçe Başkanı İsmet Konca’nın Dedeoğlu’nda ki restaurantında yapılan toplantıya CHP bölge milletvekilleri; Akif Hamza Çebi, Müslüm Sarı ve Kadir Gökmen’de katıldı.

CHP Grup Başkan Vekili Akif Hamza Çebi, 2B Yasası’nın kanunlaştığını ifade ederek, bundan sonra Cumhurbaşkanı’nın takdirinde olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı genellikle onaylıyor

“Cumhurbaşkanı yasayı ya onaylayacak, ya da geri gönderecek… Ama genelde onaylıyor… Takdirini hangi yönde kullanacak göreceğiz” şeklinde konuşan Akif Hamza Çebi, “bildiğimiz konu ise bu kanun halkımızı pek memnun etmemiştir. Yani bu kanun bize uymadı. Kanunlar sorunları çözmek için çıkarılır.  Bu kanun sadece iktidarın çıkardığı bir kanundur. Bu kanunun arkasında halkın desteği yoktur. Bu kanundan yatırım yapanlar memnundur.” ifadelerini kullandı.

Bütün demokratik haklarınızı kullanın

2B Yasası’ndan dar gelirli vatandaşların memnun olmadığını söyleyen Çebi, bu hükümet vatandaşın yanında değildir. Ödemeler 5 yıldan 3 yıla indi… Başbakan halkı tanımıyor. Bu kanunu sizlerde yanlış buluyorsanız, bu kanunu indirmek için sizde bütün demokratik haklarınızı kullanın… Biz elimizden geleni yapacağız. Ancak bu yasayı Anayasa Mahkemesi’ne götürmeyeceğiz. Çünkü halkın % 50’si istiyor.

“Biz desteği verdik, sıra sizde”

CHP Beykoz İlçe Başkanı Hızır Yılmaz’da konuşmasında, bu işin tüm yükünü muhtarların çekeceğini ifade ederek, KAS-DER’in yapmış olduğu eyleme neden katılmadıklarına açıklık getirdi. KAS-DER’in yalvarmacı bir tutum izlediğini ifade ederek, açılan pankartta, “Biz desteği verdik, sıra sizde” cümlelerinin çok yanlış ifadeler olduğunu kaydeden Yılmaz,“Bizim Belediye Başkanı ise, ‘Ben bunu içime sindirmedim’ diyor… Çok kolay sindiremediyse istifa etsin… Yanlış bulduğunu açıklasın. Başta kendi partisinin iktidarı var. Hem seni bu halk seçmiş, halkın menfaati için davran” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı bu yasayı geri gönderir

Beykoz Muhtarlar Derneği Cavit Gül’de 23 Nisan Pazartesi günü saat 13.30’da Beykoz Belediyesi önünde yapacakları mitingi hatırlatarak, “bu fiyatlara bu yerler alınmaz.” dedi.

Muhtarlar Derneği olarak 2B sorununa ilişkin Ankara’ya çeşitli ziyaretler yaparak, Beykoz halkının bu çerçevede yaşadığı mağduriyeti anlattıklarını da ifade eden Cavit Gül, muhtarlar Derneği olarak hiçbir partiyle organik bir bağ kurmadan çalışmalarını yürüttüklerini, 23 Nisan günü yapılacak olan mitingi de bu çerçevede organize ettiklerini kaydetti.

2200 eve yıkım kararı çıktı

“Bu 2B yasası hüsran yarattı… Onun için yarın bir toplantı yapıyoruz. İnşallah iyi olur… Çünkü bu yasa hiç hayırlı bir yasa değil.” şeklinde konuşan Muhtar Soylu, “2200 evin yıkım kararı çıktı ve bize geldi. Sorunlar çok büyük bunlar mahkeme kararıyla kesinleşmiş.” dedi.

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz