CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Beykoz'a geldi

  • Güncelleme: 26.10.2018 17:54
  • Okunma: 9977 kez
  • Yorum: 1
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Beykoz'da ikamet eden Mimar Doğan Kuban'ı ziyaret etti.
CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Beykoz'a geldi

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel, İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu ve Beykoz İlçe Başkanı Aydın Düzgün ile birlikte mimar ve akademisyen Doğan Kuban'ı Beykoz'daki ikametinde ziyaret etti.

Basına kapalı olarak gerçekleştirilen ziyaret, yaklaşık bir saat sürdü.

Mimar Kuban'ı ziyaretinin nedeni bilinmeyen Kılıçdaroğlu daha sonra Beykoz'dan ayrıldı.

Doğan Kuban kimdir?

1926 yılında Paris’te doğdu. 1949 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’ni bitirdikten sonra fakültenin Mimarlık Tarihi Kürsüsü’ne asistan oldu. 1950’lerde İtalya’ya giderek Rönesans mimarlığı üzerinde çalışan Kuban, 1962’de Fullbright bursuyla konuk öğretim görevlisi olarak ABD’deki Michigan Üniversitesi’nde bulundu. Kuban, 1960’lar ve 70’lerde belli süreler boyunca Harvard Üniversitesi’nin bursuyla Washington D.C.’deki Dumbarton Oaks Araştırma Kütüphanesi ve Koleksiyonu’nda çalıştı. 1965 yılında 'Anadolu Türk Mimarlığının Kaynak ve Sorunları' adlı çalışmasıyla profesör oldu.

1973-76 yılları arasında İTÜ Mimarlık Fakültesi’nde dekanlık yaptı. İTÜ Mimarlık Fakültesi’nde Mimarlık Tarihi ve Restorasyon Enstitüsü’nün kurulması için çalıştı. 1974’te kuruluşu tamamlanan enstitünün başkanlığını yürüttü. Ağa Han Mimarlık Ödülü Yürütme Komitesi üyesi oldu. Türk, İslam, Anadolu mimarlığı ve sanatını konu alan kitaplar ve makaleler yayımladı. Çalışmalarında, Türk sanat ve mimarlığının özgün bir yaratı alanı olarak görülmesi gerektiğini öne sürdü.

Haber Merkezi

Yorumlar (1 Yorum)

selami (3 yıl önce)

bu kocasının bir oturuşda koca bir domuzu tek başıma yediği istanbul il başkanımız degilmi yanındaki canan hanım cocuklara kızgın yag dökesi yada camilerde imamları kesesi gelen istanbul il başkanımız degilmi biz bu kafayla ne yapıcaz bilen varmi ülke olarak soruyorum parti olarak degil

Yorum Yaz