Siyaset

CHP'li vekil Akif Hamzaçebi de şaşırdı!

CHP'li vekil Akif Hamzaçebi de şaşırdı!
2014.09.03 00:00
| | |
8669

Son 5 yıla tam 6 İlçe Başkanı değişikliği sığdıran CHP Beykoz İlçe Teşkilatı, sonunda kendi milletvekillerini de şaşırttı.

Çavuşbaşı Kasrı'nda 2B konusunda bilgilendirme toplantısı yapmak için kürsüye çıkan CHP Grup Başkan Vekili Mehmet Akif Hamzaçebi "Musa Yılmaz" olarak anons ettiğiCHP Beykoz İlçe Başkanı'nı "Musa Aksu"olarak düzeltti. Geçen 5 yıllık süreçte CHPBeykoz İlçe Teşkilatı'nın başında olan başkanları saydığı sırada Nagehan Akan ismini dile getirirken salondan gelen 'yuh' seslerine tepki gösteren Hamzaçebi, "Yapmayın! Hepsi bizim arkadaşımız arkadaşlar! Asla! Asla!" dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Beykoz İlçe Teşkilatı, Çavuşbaşı Kasrı'nda vatandaşı 2Bkonusunda bilgilendirme toplantısı yaptı. Toplantıya, CHP Grup Başkan Vekili Mehmet Akif Hamzaçebi, CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, CHP Beykoz İlçe Başkanı Musa Aksu, CHP'nin Beykoz Belediye Başkan Adayı Hızır Yılmaz, CHP'li Meclis Üyesi adayları veBeykozlu vatandaşlar katıldı. Beykoz Belediye Başkan Adayları'ndan Hızır Yılmaz, yaptığı konuşmada "Bu seçimler sadece belediye başkanlığı ve meclis üyeliği seçimi değil, aynı zamanda Beykozlunun Beykoz'da kalıp kalmayacağının belirleneceği bir seçim olacak" dedi. Konuşmasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür de edenYılmaz, şunları söyledi:

"Başbakan'a anketlerde esamesi okunmayan Yücel Çelikbilek'i bana rakip olarak çıkardığı için çok teşekkür ediyorum. Sadece teşekkür de etmiyorum. Ona bir iyilik yapıyorum. Zaman zaman ben Başbakan'a iyilik yapacağımı söylediğim zaman diyorlar ki: 'Bizim Başbakan çok kudretli. İstediği zaman kanun çıkarıyor. İstediğini iflas ettiriyor. İstediğini gazetesindeki köşesinden attırıyor. Sen bu kudretli Başbakana ne iyiliği yapacaksın?'. Hemen söyleyeyim size. Bu 2B yasasından dolayı, özel proje alanındaki tuzaklardan dolayı Beykoz'un kahvelerinde, sokaklarında hatta camilerinde Başbakan'a beddua ediliyor. Ben de 15 liraya Milli Emlak'tan alınan yerleri vatandaşa 30 liraya vereceğim, vatandaş da Başbakan'a beddua etmekten vazgeçecek."

Hızır Yılmaz konuşmasında AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk'e de yüklendi. Bölge Milletvekili olarak AK Parti'nin Başkan Adayı Yücel Çelikbilek ile birlikte gezen Metin Külünk için "Hangisi aday belli değil" şeklinde konuştu. AK Parti'ye bir mesaj da gönderen Hızır Yılmaz, "Sayın Metin Külünk'e de bir çağrım var. Partiyle görüşerek Yücel Çelikbilek'i geri çeksinler, Metin Külünk gelsin; bakalım Beykozlular Hızır Yılmaz mı diyor Metin Külünk mü diyor?" şeklinde konuştu.

'Değiştirilemez tek yasa Allah'ın yasasıdır!'

Beykoz'daki nüfus azalmasından dolayı AK Parti'yi sorumlu tutan CHP'li Beykoz Belediye Başkan Adayı Hızır Yılmaz, şunları söyledi:

"Yıllardır Beykoz'un mülkiyet sorununu çözmediler. Yıllardır Beykoz’un imar sorununu çözmediler. Bunu bilerek yaptılar. Bakınız 2011 Beykoz nüfusu 253 bin, 2014 nüfusu 248 bin 059. Tatil bölgelerini görüyorsunuz. Medyada Bodrum'la birlikte Beykoz'u verseler, ne derler? 'Allah'ım bana Beykoz'da yaşamayı nasip eyle'derler. Niye nüfus azalıyor? Çünkü Beykoz'un imar sorununu çözmediler, Beykoz'un mülkiyet sorununu çözmediler, Beykoz'un aş ve iş sorununu çözmediler. İstediler ki, Beykozlu Beykoz'da barınamasın, Beykoz'da iş bulamasın.

Beykoz Belediye Başkanı diyor ki: 'Fiyatlar 500 bin lira olacaktı, ucuzlattım, 150 bin lira 200 bin lira oldu'. Cebinde parası olan zannediyor ki Beykoz'da herkes zengin. Ey Yücel Çelikbilek! Senin iktidarın 12 yılda Beykoz'un cebine ne koydu da 150 bin lirayı ucuz zannediyorsun? Benim Beykozlumun 7 sülalesi de bir 120 bin lira biriktirmedi. Biriktirdi mi dostlar? Var mı cebinde 120 bin lirası olan? Bu ne demektir? Ben bu yerleri parası olana vereceğim demektir. Diyor ki: 'Yasa var, kim gelirse gelsin bu fiyatlar değişmez'. Ben de diyorum ki, ben bir tek yasa tanırım o da Allah'ın yasasıdır! Onun dışında değiştirilemez bir tane bile yasa yoktur."

Hızır Yılmaz'ın ardından kürsüye çıkan CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, "Beykoz Çavuşbaşı Kasrı'ndan sadece Çavuşbaşı'na değil 2B sorunu yaşayan İstanbul'un bütün ilçelerine Ümraniye, Çekmeköy'e Sultangazi'ye Sultanbeyli'ye Şile'ye ve Türkiye'nin 68 ilindeki 10 milyon vatandaşımıza, 7 milyon orman köylümüze buradan sesleniyorum. Hepsini sevgi ve saygıyla selamlıyorum" diyerek sözlerine başladı. 2B ile ilgili sürecin başlangıcını ve Cumhuriyet Halk Partisi'nin 2B'ye bakışını özetleyen Hamzaçebi, şöyle dedi:

Hamzaçebi: "Orman köylüsüne bedava olsun dedik!"

"Bundan 3 yıl önce Türkiye’de 2B sorununu mülkiyet sorununu çözmek için yola çıktık Cumhuriyet Halk Partisi olarak... Bu sorunu çözeceğiz dedik 2011 seçimlerden önce Genel Başkan Sayın Kılıçdaroğlu, bunun çözümünü açıkladı. Nisan 2011. Söz verdik, millete söz verdik. Bunu açıklamadna önce sizlerle konuştuk. Çekmeköylülerle konuştuk, Sultanbeylilerle konuştuk. Beykozlularla konuştuk. Çavuşbaşılılarla konuştuk. Hepsiyle konuştuk. Gelir durumlarına baktık. Dedik ki: Vatandaş devletle barışmak istiyor, devlet de elini uzatsın. O zaman diyorduk ki 40 yıllık sorun diyorduk, şimdi 43 44 yıllık sorun oldu. Bakın yıllar ne çabuk geçiyor. Bunun adı Barış Projesi olsun dedik. Parlamento açılır açılmaz da önergemizi verdik. Dedik ki, bu arazilerde oturan vatandaşlarımızı hak sahibi olarak görüyoruz. Buranın 50 yıl 60 yıl kahrını çekmişse, o yerler bir değer kazanmışsa, burada bir emek vardır. Bu emeği görmeyenler bu sorunu çözemezler. Biz vatandaşımızın ne kadar parası varsa ona göre olsun dedik.

Sizler burada otururken devlete vergi veriyorsunuz. Arazinizin bir emlak vergi değeri var. Siz burada yatırım yapmış olsanız anlarım. İhtiyaç sahipleri emlak vergi değerinde alsın dedik. Burada fabrika kurmuş olanlar var. Alışveriş merkezi kurmuş olanlar var. Yani ticaret yapıyorlar. Bunlar içinde de dedik ki, piyasa değeri ne ise o fiyattan alsın dedik. Böyle bir adalet üzerine kural koyduk. Bir de orman köylüleri vardı. Bunlara da bedelsiz olsun dedik. Ancak Hükümet bizi dinlemedi ve kanunu çıkardı. Biliyorsunuz..."

'Önce Allah'a sonra size güveniyoruz!'

CHP Grup Başkanvekili Mehmet Akif Hamzaçebi, 2B sürecinde Hükümete başlangıçta destek verdiklerini ve Anayasa Mahkemesi'ne de bu konuda gitmeyeceklerini söylediklerini vurguladı. Akif Hamzaçebi, "Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu kanun çıksın istedik ama sorunsuz çıksın istedik. Ancak ben huzurlu değilim. Yıl 2014 oldu hala sorun çözülmedi. Önce Allah'a güveniyoruz sonra milletimize güveniyoruz. Biz bu sorunu mutlaka çözeceğiz" şeklinde konuştu.

Hamzaçebi’den Proje Alanı’na destek

CHP Grup Başkan Vekili Akif Hamzaçebi her toplantıda “Özel proje yalanını çöpe atacağız” diyen Belediye Başkan Adayı Hızır Yılmaz’ın aksine Beykoz’daki 2-B alanlarını Özel Proje kapsamına alarak fiyatları % 50 düşüren Beykoz Belediye başkanı Yücel Çelikbilek’in yaptığı uygulamayı destekledi. Hamzaçebi Beykoz’daki 2-B arazilerinin Özel Proje Alanı kapsamına alınmasının Türkiye’deki tek örnek olduğunu belirterek, “Özel Proje Uygulaması düzgün yapılırsa bu vatandaşın menfaatinedir. Beykoz bu konuda Türkiye’deki tek örnektir. Beykoz bu anlamda rahatlamıştır ancak Beykoz dışındaki bölgelerin sıkıntısı devam ediyor” dedi.

Konuşmaların ardından program vatandaşların sorularına verilen yanıtların ardından sona erdi.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Akif Hamzaçebi, CHP, Çavuşbaşı, Hızır Yılmaz, Beykoz

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"