CHP’li hem davacı, hem davalı olursa!

  • Güncelleme: 13.02.2021 19:19
  • Okunma: 10516 kez
  • Yorum: 0
CHP’nin dört Meclis üyesi ile ilgili tartışmalar partiyi çıkmaza soktu.
CHP’li hem davacı, hem davalı olursa!

Eski ilçe Başkanı Nagihan Akan tarafından çeşitli iddialar öne sürülerek disipline sevk edilmeleriyle başlayan sürecin ardından Rüzgarlıbahçe’de kullanıcılarına satılan arazilerin yargıya taşınması ve bu şikâyet sonucunda Beykoz Belediye Meclisi’nin önceki dönemi de kapsayan 53 üyesinin yargılanacak olması; CHP’yi, şikâyet edenler ve yargılananlar olarak Beykoz’da ikiye böldü.

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in son bütçe görüşmeleri toplantısında açıkça isimlerini zikrederek çeşitli eleştiriler yapması ve CHP Beykoz İlçe Başkanı Hızır Yılmaz’ın lobiden oturumu izlemesine rağmen, Başkan Çelikbilek’in eleştirilerine cevap verilememesi parti içinde de tartışmalara neden olmuştu…

 CHP Beykoz İlçe Başkanı Hızır Yılmaz, Dost Beykoz’a yapmış olduğu nezaket ziyaretinde ise, partisinin meclis üyeleri olan Halit Kılıç, Naci Candaş, Nihat Arıcan ve Mustafa Yiğit’in Rüzgarlıbahçe’de ki arazi satışlarını yargıya taşımasını doğru bulmadığını açıklamış ve bu yaşananlardan dolayı rahatsızlık duyduğu mesajını vermişti.

Diğer meclis üyelerinden istifa mesajı…

Söz konusu tartışmaların Beykoz’da önü alınmayacak seviyelere çıkmazı, CHP’nin diğer Meclis üyelerini harekete geçirdi… CHP’nin tartışmalı isimlerinin haricindeki 9 meclis üyesinden sekiz tanesinin istifa dilekçelerini İlçe Başkanı Hızır Yılmaz’a sundukları iddia edildi.

CHP Beykoz İlçe Başkanı Hızır Yılmaz’a, “bu soruna çözüm üretilmezse artık biz bu yükü taşıyamıyoruz” mesajı veren meclis üyelerinin istifanın eşiğine geldikleri ve bu isimler arasında, Hüseyin Karababa, Hayrullah Usta ve Grup sözcüsü Nusret Yılmaz’ın da olduğu bilgisine ulaşıldı.

Hızır Yılmaz zorda…

2014 Yılında yapılacak olan yerel seçimlerde CHP’nin muhtemel Beykoz Belediye Başkan aday adayları arasında yer alacak olan İlçe Başkanı Hızır Yılmaz’ın bu durum karşısında nasıl bir yol izleyeceği merak edilirken, konunun İstanbul İl Başkanlığı ve Genel Merkez’e bildirilip bildirilmediğine ilişkin bilgi edinilemedi.

CHP içindeki bazı isimler ve parti tabanı bu tartışmalardan ciddi manada rahatsızlık duyduğunu, “partiyi mum gibi eritiyorlar” yorumlarıyla dile getirirken, Meclis üyelerinin ise tabanın sesine kulak vermeleri sonucunda istifa yolunu seçtikleri belirtildi.

İstifalarla ilgili kim ne dedi?

Dost Beykoz CHP’nin Beykoz’da etkili olduğu bilinen isimlerden görüş aldı.

Nevzat Karataş (Eski İl Yönetim Kurulu Üyesi - Genel İş 2 Nolu Şube Başkanı:

Ben son dönemlerde tartışmalardan uzak kalmaya çalışıyorum. Artık tiksindim dolayısıyla kimin ne söylediğiyle pek ilgilenmiyorum… Buna rağmen bazı şeyleri ahlaki bulmuyorum. Suçlayanlarla, suçlananlar kim ne kadar temiz kim ne kadar düzgün o konuda açıkçası kafam karışık.

Ahmet Okuyan… (Eski Sendikacı - Parti Üyesi)  

Ayak üstü bu konuda yorum tapmak yanlış olur… CHP’nin bu konuda tutumu önemli. Birbirlerine düşmüşler… Bu konuyu; “bir deli kuyuya bir taş atar kimse çıkartamaz” şeklinde yorumlamak lazım… Çok fazla bir şey söylemek istemiyorum, sadece “yazık” o kadar söylüyorum. İki gün önce İl Başkanlığı’nda da toplantı yapıldı… İlçelerde bu anlamda sıkıntılar olduğu konuşuldu… Bu ihanettir…

Dr. Haşim Aydın… Eski Beykoz Belediyesi Başkan Adayı 

Bunu aslında oturup konuşmak lazım… Ben daha önceki konuları biliyorum ama açıkçası bu son bahsedilen konuyu tam bilmiyorum. Sadece duydum… Daha önceden bu dört meclis üyesinin yolsuzluk yaptıkları iddiasıyla alakalı duyumlarım oldu… Ama olayın gerçekliği nedir, belgesi nedir onları tabii bilmiyorum. Beykoz küçük bir yer, gerçekten olmuş bir sürü hırsızlık, yolsuzluk belki hiç duyulmayabilir ama olmayan şeylerde bazen sanki olmuş gibi dedikodu olarak yayılabilir. İstifalarla ilgili de her şeyin ortaya konulup, konuşulması ve açıklığa kavuşturulması lazım… Bir yolsuzluk veya usulsüzlük tespit edilmişse gerekli kişilere gerekli cezai işlemin yapılması… Doğru olan bu… Ama bir şey ortaya konmadan kalkıp afaki olarak tepki koymak bir tavırdır, ama sonuçta o tavır doğru çıkmayabilir.

Önemli olan hukuktur… Haktır, adalettir. Sıradan insanlar kahvede her şeyi konuşabilir. Ama işini içinde olan İlçe Başkanıdır, Meclis üyesidir, parti yöneticileridir. Sıradan insan gibi bu konuda değerlendirme yapamazlar. Bilgilere ulaşmak için yapılması gereken neyse, ipe un sermeden, bunlara ulaşmak gerçeği ortaya çıkarmak… Yöneticililerin bu konularla ilgili bizi de bilgilendirmek, aydınlatmak gibi bir görevleri var.

Gökhan Taneri Vural… (Eski Yönetim Kurulu üyesi)

Benim dilekçe verdiklerinden haberim yok… Biliyorsun eskiden beri dört kişiyle ilgili sıkıntı var zaten… bardağı taşıran son damla zaten patlamaya hazır bomba gibiydiler. Vermişlerse öyle bir dilekçe gerçekten ilginç.  Siyaseten doğru bir şey değil… Biz burada AKP’si CHP’si hep beraber niye siyaset yapıyor? Tapusuz adamın tapusunu vereceğiz, imarsız adamın imarını vereceğiz… İstifaların sadece bununla alakalı olduğunu düşünmüyorum. Birikmişler vardır… Yücel Başkanın son bütçe görüşmelerindeki açıklamalarında ağır ithamlar var… O da aslında böyle yapmazdı ama demek ki onunda canına tak etti. Bunlar üst üste gelince tavır olabilir…

Kamil Adnan Güner…  (Eski Meclis üyesi – Anadolu Hisarı Spor Kulübü Başkanı)

Ben istifalarla ilgili bilgim yok… Bu konularla ilgili bir sürü muamma var… Yargılama konusuna gelince bizimde mahkeme durumumuz var. Ama benin bu konuda gönlüm rahat, neden rahat, inanarak ve bilerek, halkın beklentilerine bir destek anlamında o işi yaptık. Yaparken de vatandaşların tapularını almaları için bunu yaptık. Bu gibi durumlarda aslında grup kararı alınması lazım. Partinin görüşü alınması lazım… Onu yapmamışlar. Ben işin gerçeği polemik yaratmakta istemiyorum.

Arzu Öner İstanbul İl Kadın Kolları Başkanı

Bu ilçe yönetimi ilgilendiren bir konu… Benim bilgim dahilinde değil. Üzerinde görüş belirtmem mümkün değil…

Nagehan Akan Eski İlçe Başkanı

Eğer meclis üyelerinin istifası gündemdeyse, dört meclis üyesinin istifa etmesi daha doğru olur. İl Disiplin Kurulu’nun almış olduğu karardan sonra sekiz meclis üyemiz sürekli huzursuz oldular. İl Disiplin Kurulu’nun daha etkili bir karar almamsı gerekiyordu. Ama böyle bir karar alınmadığı için diğer sekiz arkadaşımızın huzursuzluğu bir bucuk yıldır devam ediyor. Bu devam ettiği sürece de CHP Beykoz’da puan kaybediyor, puan kazanmıyor… 

Bu durum önümüzdeki yerel seçimlerde de CHP’de çok büyük kayıplara neden olacak. İstifa tavrı çok doğru değil ama yapacak bir şeyleri kalmamasından kaynaklanıyor, çünkü elleri kolları bağlanıyor… Sürekli CHP’de ki dört meclis üyesinin yaptığı işler onarlın bizlerinde yüzüne vuruluyor… Bende bir eski ilçe başkanı olarak sürekli bu durumları yaşıyorum. Partimiz karalanıyor.

Cemal Erbaş Beykoz Belediyesi Eski Başkan Yardımcısı BEYMEZ Yönetim Kurulu Üyesi

Parti kurullarının toplanıp bunu değerlendirmesi lazım… her iki tarafı da dinlemek lazım… Meclis üyelerinin istifa dilekçesi vermeleri doğru değil. Bu işi parti içinde halletmeleri lazım.

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz