CHP’li Hayrullah Usta kendini yakacak

  • 0
  • 10499
CHP’li Hayrullah Usta kendini yakacak
CHP’li Hayrullah Usta kendini yakacak
CHP’li Hayrullah Usta kendini yakacak
CHP’li Hayrullah Usta kendini yakacak
CHP’li Hayrullah Usta kendini yakacak
CHP’li Hayrullah Usta kendini yakacak
CHP’li Hayrullah Usta kendini yakacak
CHP’li Hayrullah Usta kendini yakacak
CHP’li Hayrullah Usta kendini yakacak
CHP’li Hayrullah Usta kendini yakacak
CHP’li Hayrullah Usta kendini yakacak
CHP’li Hayrullah Usta kendini yakacak

Belediye Meclisi Nisan ayı olağan kurulunda 2012 yılı Faaliyet Raporu oy çokluğuyla kabul edildi. CHP yine RET oyu verdi. Oturumda konuşan CHP'li Hayrullah Usta eğer rayiç bedeller makul bir seviyeye çekilmezse kendini yakacağını söyledi.

Beykoz Belediyesi 2012 yılı Faaliyet Raporu'nun da görüşüldüğü Meclis toplantısında, Belediye'nin AK Partili üyeleri, Yücel Çelikbilek Başkanlığı'nda gerçekleştirilen çalışmaları kamuya sunarken, Beykoz Belediyesi tarafından hazırlanan 2012 Yılı Faaliyet Raporu’nu eline alan CHP'liler buradan edindikleri bilgiler üzerinden siyaset yapmakla yetindi.

En etkili çıkış ise Hayrullah Usta’dan geldi…

Görele Mahallesi’nde sahibi olduğu 1 dönüm arazisi 310 bin TL tutan CHP'li Hayrullah Usta "Ben 49 yaşındayım, eğer bu 2B ile ilgili olarak açıklanan rakamlarda ciddi bir indirim yapılmaz, makul bir seviyeye indirilmez ise bir bidon benzin alarak kendimi Belediye'nin ortasında yakacağım" dedi. CHP'li Meclis üyelerinin toplantıda 'masa başında siyaset' ettiği gözlemlendi.

'Hızır yine çekti gitti'

2012 Faaliyet Raporu'nun tartışıldığı Meclis toplantısına, AK Parti ve CHP'nin Beykoz İlçe Başkanları, sivil toplum kuruluşlarının başkanları, 2014 Beykoz Belediye Başkanı Aday Adayları ve vatandaşlar büyük bir ilgi gösterdi. AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Adem Sefer, yaklaşık 5 saat süren toplantıyı başından sonuna kadar takip ederken, CHP Beykoz İlçe Başkanı Hızır Yılmaz ise, CHP'li Halit Kılıç'ın söz alıp sorularını sormasının ardından, geldiği ekibiyle birlikte locadan ayrıldı.

'Kendini ateşe atıyor'

Beykoz Belediye Meclisi'nde gerçekleştirilen konuşmalarda öncelik CHP'li üyelere verildi. Toplantı sonunda 2012 yılı Beykoz Belediyesi Faaliyet Raporu'na RET oyu veren üyelerin, bu konuda 'ne bildikleri' ve 'neye dayanarak bu reddi verdikleri' de merak konusu oldu. Bir yıl boyunca yapılan faaliyetlere 'katkı' sağlayacak herhangi bir 'yeni öneri' hiçbir CHP'li üyeden gelmezken, açıklanan rapora yönelik 'kayda değer ' bir eleştiride bulunacak, önceden hazırlık yapmış bir CHP'li üye de olmadı. Beykoz Belediye Meclisi'nde AK Parti'nin yaptıklarıyla yetinilmesi 'kader' haline geldi.

CHP olmuşlardan topluyor

Siyaset yaparken ‘olmuşlardan toplayan’ bir anlayışla hareket eden CHP'li Meclis Üyeleri'nin hiç birisi 'hazırlık yaparak' salona gelmedi. CHP'li Halit Kılıç, kendi yazdığını kendi okumakta güçlük çekerken, toplantı sırasında çala kalem yazdığı ve Meclis’e yönelttiği soruların hemen hepsine Başkan Yücel Çelikbilek'in 'anında' yanıt verdi.

'Kendimi yakacağım'

Kürsüde kaldığı 20 dakika boyunca tek bir rakam dile getirmeyen Hayrullah Usta, 'içerik'değil 'söylem' analizleriyle siyaset yaptı. CHP'li bir Meclis Üyesi olarak, herhangi bir ‘net’araştırmasını-bulgusunu ve bunun sonuçlarını ortaya koymayan Hayrullah Usta2013 yılına dair Beykoz Belediyesi'nin ve Beykozlunun 'ufkunu genişletecek' bir proje de Meclis'e sunmadı. CHP'li Hayrullah Usta konuşmasını 2B ile ilgili açıklanan rakamları protesto ederek ancak dinleyenleri dehşete sürükleyen şu ifadelerle bitirdi: "Ben 49 yaşındayım, eğer bu 2B ile ilgili olarak açıklanan rakamlarda ciddi bir indirim yapılmaz, makul bir seviyeye indirilmez ise bir bidon benzin alarak kendimi Belediye'nin ortasında yakacağım"

CHP'li Erdal Öztürk de konuşmasını 'söylem' üzerine kurgularken, Belediye'nin İBB'ye verdiklerinin 'nereye' ve 'kimlere' verildiğiyle ilgili eleştiriler yaptı.

CHP'li Nihat Arıcan ise kürsüde kaldığı 26 dakika boyunca rakamlara yer veren tek kişiydi. Ancak Nihat Arıcan'ın konu ettiği rakamlar, "Az önce okudum" dediği Belediye tarafından hazırlanan Faaliyet Raporu kitabından alıntıydı.

'AK Parti cephesi'

Öte yandan, CHP’li üyelerin ardından AK Partili üyeler kürsü başına geldi. AK Partili Engin Yıldız ve Nevin Çalışkan, 2012 yılı için hazırlanan raporla ilgili kitapta yazan rakamlara yer verirken, günün en çarpıcı konuşmasını AK Partili Meclis Üyesi Muharrem Kaşıtoğlu yaptı. CHP'li Hayrullah Usta'nın denetim raporlarında bir evrakın kaybolmasıyla ilgili olarak söylediklerini kınayan Kaşıtoğlu, "Sayın Hayrullah Usta, hepimizin bildiği, sevdiği bir ağabeyimizdir. Denetim Kurulu'nda bir eksiklik söz konusu olabilir. Ancak bu şerh notunun çalındığını söyleyerek Sayın Hayrullah Usta resmen 'hırsız' ithamında bulunmuştur" diye konuştu.

'Kaşıtoğlu'ndan ezbere yaklaşıma eleştiri'

Beykoz Belediyesi hizmet binasının yapımı aşamasında bile bazı CHP'li Meclis üyeleri inşaatın durudurulması için suç duyurusunda bulunmuştur... Bu nasıl bir anlayıştır. Burası Yücel Çelikbilek yada bir başkasının şahsı malı değildir. Görev süresi bittiğinde Belediye Başkanı'nın binayı sırtına yükleyip götürecek hali yoktur" diyen Muharrem Kaşıtoğlu, Belediye'ye bağlı Sağlık Otobüsü'nün Beykoz Halkı'nın ayağına hizmet götürerek devleti 2 buçuk milyon liralık bir külfetten kurtardığını dile getirdi.

Kaşıtoğlu, CHP'lilerin 'kültür faaliyetlerine yönelik yetersizlik' konulu eleştirilerine de açıklık getirerek, CHP'lilerin Son derece ezbere bir yaklaşım gösterdiklerini ve bunun kesinlikle kabul edilmez olduğunu dile getirdi.

Kaşıtoğlu şöyle devam etti:

"Beykoz'da 2012 yılında 280 kültür faaliyeti yapılmıştır. Bu rakam, sadece Mart ayında 28'dir. Oran olarak bakıldığında ise bir önceki yıla oranla yüzde 200'lük bir artış vardır. Eksiklik kültür faaliyetinde değildir. Eksiklik bu kültürel faaliyetlere katılma bilincinin olmamasındadır. Bu salonda bulunan Meclis üyeleri, müdürler ve Başkan yardımcıları başta olmak üzere kültürel etkinliklere katılmamaktadırlar. Bu konuda herkesi özeleştiri yapmaya davet ediyorum."

‘Ahmet Kaya’dan alıntı’

CHP'lilerin tarihi kışlanın İBB'ye verilmesi ve İBB'nin de burayı Aziz Mahmûd Hüdâyi Vakfı'na kiralamasına yönelik eleştirilerine de yanıt veren Kaşıtoğlu, İBB'deki oylamada kendisinin de olumlu oy verenlerden birisi olduğunu açıkladı. Kışla'nın bu vakfa verilmiş olmasının güzel sonuçlar ortaya çıkaracağına inandığını kaydeden Muharrem Kaşıtoğlu, CHP'lilerin Aziz Mahmûd Hüdâyi ve Vakfı hakkında 'bilgi sahibi olmadan' eleştirmelerinin yanlış olduğunu kaydetti. CHP'lilerin imar konusundaki eleştirilerine de değinen Kaşıtoğlu,Ahmet Kaya'nın 'Bu ne yaman çelişki anne' adlı şarkısına atıfta bulunarak, "İmar konusu deyince benim aklıma hep dava geliyor. Şimdi bakıyorsunuz, yargıya giden CHP ama öte yanda yargılanan da CHP. Dava açanlar CHP'nin Meclis üyeleri, yargılanan yine CHP'nin Meclis üyeleri. Burada ciddi bir çelişki var. Öte yandan da AK Parti döneminde kapatılan tek bir fabrika yoktur. Şişecam Fabrikası da bizim zamanımızda kapatılmadı. Şişecam A.Ş. bildiğiniz gibi İş Bankası'na bağlıdır ve CHP de bu bankanın önemli hissedarlarından birisidir."

“Konuşmasam bana konuşsam size yazık”

Yapılan konuşmaların ardından kürsüye gelen Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilekde aslında konuşma yapmamayı düşündüğünü dile getirerek, "Zaten yaptıklarımızı en ince ayrıntısına kadar raporladık, kitap olarak bastık. Ben aslında bir konuşma bile yapmayacaktım. Ancak CHP'li arkadaşlar öyle şeyler söylediler ki; şimdi konuşma yapmasam bana yazık, konuşma yapsam da (CHP'lilere bakarak) size yazık" diye konuştu.

CHP'li Hayrullah Usta'yı 'kendimi yakacağım!' dediği için eleştiren Yücel Çelikbilek, Hayrullah Usta'nın konuşmasını erken bitirmesi nedeniyle süresinin kendi konuşma süresine eklenmesini isteyen CHP'li Nihat Arıcan'ın bağırmasına da tepki gösterdi. "Yahu niye bağırıyorsun, eklenmesini istersin söylersin bu yeterlidir" diye konuştu.

Beykoz Belediye Başkanı şöyle dedi:

“İşçiye 1 lira borcumuz yok”

"Hayrullah Bey su faturalarına ek bir yük bindirildiğini söyledi. Böyle bir şey yok. Vatandaşın su faturasına 1 lira bile yansımadı. Her akla geleni söylemek marifet değil. İkinci olarak otopark konusu. Bizim Büyükşehir'den bu konuda talebimiz oldu. Biz inşallah 20 metrekarelik bir otoparkı Beykoz'a kazandırmayı planlıyoruz. İşçi konusuna da değinmek isterim. Biz 2 bin 500 vatandaşımızı işe aldık. Bugün itibariyle de Beykoz Belediyesi'nden 1 liralık alacağı yoktur işçi kardeşlerimizin. Gidin CHP'li diğer Belediyelerle yapılan sözleşmeleri inceleyin. Beykoz Belediyesi'yle karşılaştırın.

“1 milyon lirayla mı kurtulacağız?”

Ben makam aracı konusunda arkadaşlarıma söyledim, en değersiz marka neyse onu kullanayım önemli değil dedim. Ancak İstanbul'un genelindeki Belediyelere baktığınızda, hepsinin Audi kullanması nedeniyle, 'Şov yapıyor' denmesin diye bu aracı kabul ettim. Yoksa makam aracı benim de içime sinmiyor. Genelde de kendi arabamla Belediye'ye gelmeye çalışıyorum. Şimdi aylık 400 bin lira Belediye'nin araç gideri var diye yazdık, buna da eleştiri geldi. Biz bunu 300 bin liraya çeksek ne olacak? Yıllık 1 milyon lirayla mı Belediye kurtulacak?"

Konuşmaların ardından Beykoz Belediyesi 2012 Yılı faaliyet Raporu CHP’nin ret oylarına karşın AK Parti’nin evet oylarıyla Meclis’te kabul gördü.

Haber Merkezi

Fiyatlardan ben de memnun değilim
Önceki Fiyatlardan ben de memnun değilim
Beykoz Devlet Hastanesinin doktorunu dolandırdılar
Sonraki Beykoz Devlet Hastanesinin doktorunu dolandırdılar
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz