CHP’li Çebi Riva Deresi’nden vazgeçmiyor

  • Güncelleme: 18.12.2011 00:11
  • Okunma: 6554 kez
  • Yorum: 0
Daha önce TBMM’den Riva Deresi’ne ilişkin Meclis Araştırması isteyen CHP İstanbul Milletvekili M. Akif Hamzaçebi'nin bu talebi meclis gündemine alınmayınca bu kez de, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi.
CHP’li Çebi Riva Deresi’nden vazgeçmiyor

Riva Deresi’ne ilişkin çeşitli araştırmalarıyla Beykoz’da zaman zaman gündeme gelen CHP İl Genel Meclis Üyesi İlyas Yılmaz, bir dönem bölgede yaşanan kaçak hafriyat dökümünü de gündeme taşımıştı...

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’te plakasız hafriyat kamyonlarından ciddi manada sorun yaşadıklarını İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’ya kamuya açık bir yerde bizzat iletmişti.

TBMM’de Riva Deresi’ni yeniden gündeme getiren CHP İstanbul Milletvekili ve Grup başkan vekili Akif Hamzaçebi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın cevaplaması istemiyle verdiği soru önergesinde şu ifadelere yer verdi: 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıda yer alan soruların Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından Anayasa’nın 98’inci ve TBMM İçtüzüğü’nün 96 ve 98’inci maddeleri uyarınca yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. 16.12.2011

                                                                                                         M. Akif HAMZAÇEBİ

                                                                                                          İstanbul Milletvekili

Diğer adı Çayağzı Deresi olan Riva Deresi, Kocaeli’nin Gebze ilçesine bağlı Tepecik köyü yakınlarından doğup, İstanbul’da Pendik ve Çekmeköy ilçelerinden geçerek Beykoz’da Karadeniz'e dökülmektedir. Toplam uzunluğu 70 kilometre olan akarsuyun 38 kilometrelik bölümünden su toplayan Ömerli Barajı 1972 yılında tamamlanmıştır. Ömerli Barajı, İstanbul’un içmesuyu ihtiyacının %48’ini karşılamaktadır.

Riva Deresi, 2005 yılından bu yana hızla kirlenmektedir. Bu durum Türkiye’de nadir görülen bitki ve balık türlerinin yanı sıra endemik türlerin de azalmasına, göçmen kuşların doğal ortamlarının bozulmasına, av ve yabani hayatın tehlikeye girmesine, mesire alanları ile buradaki tesislerin eski cazibesini yitirmesine neden olmaktadır. Riva Deresi ve Havzasındaki bu olumsuzluklar mikro düzeyde İstanbullular, yerli ve yabancı turistler; makro düzeydeyse ülkemiz ve dünyamız için önemli bir kayıptır. 

Cumhuriyet Halk Partisi olarak Riva Deresi ve Havzasındaki kirliliğin nedenlerinin, bu kirliliğin doğaya verdikleri zararların tespiti ve bu sorunların çözümü ile bölgenin korunması için gerekli önlemlerin araştırılarak belirlenmesi amacıyla 26.9.2011 tarihinde TBMM Başkanlığına Meclis Araştırması açılması yönünde verdiğimiz önerge TBMM Genel Kurulu’nda Gelen Kağıtlar’da okunmasına karşın Genel Kurul gündemine alınmamıştır.

Son olarak 12.12.2011 tarihinde İstanbul yerel basınındaki bir haberde Riva Deresindeki kirlilik nedeniyle suyu yüzeyine çıkmış ölü balıkların fotoğrafları yer almıştır.

Bu bağlamda;

1.    Bugüne kadar Riva Deresi ve Havzasının kirliliğinin tespitine yönelik olarak yapılan çalışmalar var mıdır?

2.    Eğer yoksa bu yönde çalışmalar yapmayı düşünüyor musunuz?

3.    Eğer varsa yapılan çalışmalar nelerdir?

4.    Bu çalışmalara hangi kurum ve kuruluşlar ile sivil toplum örgütleri katılmışlardır?

5.    Çalışmaların sonuçları nelerdir?

6.    Bu sonuçlar ışığında Riva Deresi ve Havzasının korunması için alınan ve/veya alınması planlanan tedbirler nelerdir? Bu tedbirler ne zaman uygulanacaktır?

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: CHP, M. Akif Hamzaçebi, Riva, ilyas Yılmaz

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz