CHP'li Akif Hamzaçebi Beykoz'dan umutlu

  • 0
  • 9647
CHP'li Akif Hamzaçebi Beykoz'dan umutlu
CHP'li Akif Hamzaçebi Beykoz'dan umutlu
CHP'li Akif Hamzaçebi Beykoz'dan umutlu
CHP'li Akif Hamzaçebi Beykoz'dan umutlu
CHP'li Akif Hamzaçebi Beykoz'dan umutlu
CHP'li Akif Hamzaçebi Beykoz'dan umutlu
CHP'li Akif Hamzaçebi Beykoz'dan umutlu

TBMM Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Beykoz'un İncirköy Mahallesi'nde vatandaşlara seslendi. Hamzaçebi, "Mevcut sistem iyidir" dedi.

CHP Beykoz İlçe Örgütü tarafından İncirköy Meydanı'nda düzenlenen açık hava toplantısında Milletvekili Hamzaçebi'ye, İlçe Başkanı Mahir Taştan, Kadın Kolları Başkanı Eylem Sabırhoşgör, Gençlik Kolları Başkanı Emre Mert Kılıç, Yönetim Kurulu Üyesi Elif Çelik, ve Meclis Üyeleri eşlik etti.

"Parlamenter sistemle yolumuza devam edeceğiz"

CHP İstanbul Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanvekili M. Akif Hamzaçebi, 16 Nisan'da yapılacak halk oylamasına ilişkin, "Hayır oyu bu memleketin önünü açacaktır. Türkiye normalleşecektir. Cumhurbaşkanı yine yerinde, Başbakan yerinde, Bakanlar yerinde, Meclis Başkanı orada, Meclis yerinde ama böylesi bir referandum baskısından Türkiye kurtulmuş olacak. Parlamenter sistemle yolumuza devam edeceğiz. Olağanüstü Hal kalkacaktır. Hükümet onu kaldırmaya mecbur hissedecektir." dedi.

Beykoz'un İncirköy Mahallesi'nde vatandaşlara seslenen Hamzaçebi, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen olağanüstü hal uygulamasına dikkat çekti.

"20 Temmuz gecesi olağanüstü hal ilan edildi"

Akif Hamzaçebi, şöyle konuştu:

"Türkiye 15 Temmuz'da bir darbe teşebbüsü yaşadı. Cumhuriyet tarihimizin en karanlık olayıydı. Elbette böyle bir durumda hükümet olağanüstü hal ilan edebilir. Aslında her türlü önlemi olağanüstü hal ilan etmeden de Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) almak mümkündür. Hükümet tercihini olağanüstü hal ilan etmekten yana kullandı, 20 Temmuz gecesi olağanüstü hal ilan edildi. Dokuz ay geçti, alınan önlemler alındı.

"Bir insanın suçu varsa mahkemeye çıkarılır"

Bugün bir esnafımıza uğradım. Bana üç ay öncesine kadar bir kamu kurumunda çalıştığını ve işine son verdiklerini , tezgahtarlık yapmaya başladığını söyledi. Suçluysam beni mahkemeye çıkartın diyor. Suçu varsa bir insanın demokratik bir devlette mahkemeye çıkarılır. Suçu ciddiyse tutuklanır. Bunların hiç biri yok vatandaşımız işini kaybetmiş, çocuğu lise de okuyor okulu bırakmak zorunda kalmış. Bunları istemiyoruz. Türkiye normalleşecek ve normal gündemine dönecek. Bunun için hayır."

"Böyle devlet sistemi olur mu?"

TBMM Başkanvekili Hamzaçebi, halk tarafından seçilen Cumhurbaşkanına atanan bir ismin vekalet etmesinin doğru olmadığı görüşünü savunarak, "Cumhurbaşkanı kimdir, halkın seçtiği kişidir. Peki şimdi Cumhurbaşkanı yurt dışına gittiğinde onun yerine kim vekalet edecek? Meçhul. Cumhurbaşkanı yardımcılarından birisi, seçilmiş değildir. Ne olacak? Halkın seçtiği Cumhurbaşkanına, halkın seçmediği ve Cumhurbaşkanının tayin ettiği bir kişi vekalet edecek. Demokrasi de bu olur mu? Cumhurbaşkanı yurt dışına giderken vekalet bıraktığı kişi meclisi feshederse ne olacak? Olur mu, olur. Meclis feshedildiği zaman Cumhurbaşkanının görevi de son eriyor. Böyle devlet sistemi olur mu?" ifadelerini kullandı.

"9 Milyon gencimizin oyunu almak istiyorlar"

Hamzaçebi sözlerini, "Yeni gelecek sistemle 18 yaşındaki gençlerimize milletvekilliğinin yolu açılıyor. Açılsın hiç itirazım yok. 18 yaşında oy veriyorsa, milletvekili adayı da olsun, seçilsin. Hangi şanslı çocuklar milletvekili olacak bilmiyoruz. Şu anda milletvekili olma yaşı kaç? 25 ama 2015 seçimlerinde 25 yaşında milletvekili olan oldu mu? Olmadı. En geç vekil kaç yaşında? 28 yaşında. Yani okulunu okumuş bitirmiş gelmiş, askerliğini yapmış ve seçilmiş. Buradaki amaç nedir? 18-25 yaş arasında 9 milyon gencimiz var. Onların oyunu almaktır." diye tamamladı.

Haber Merkezi

Çok İLGİNÇ ve ibretlik bir simitçi olayı
Önceki Çok İLGİNÇ ve ibretlik bir simitçi olayı
SP Adayı Beykoz'da seçim sürecini değerlendirdi
Sonraki SP Adayı Beykoz'da seçim sürecini değerlendirdi
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz