CHP Kongresi ve Şevket Arıkan

  • 2014.07.21 00:00
  • Okunma: 12548 kez

Kader GÜR


Cumhuriyet Halk Partisi'nde kongre süreci tamamlandı ve Şevket Arıkan, 98 oyla Başkan seçildi.

Bir başka deyişle son seçimlerde 51 bin 109 kişinin oy verdiği CHP'yi oy vermeye giden 300 delegeden 98'inin EVET dediği 1 kişi yönetecek. Hayırlısı olsun. Gönül isterdi ki, aday sayısı 1'e inseydi ve o 1 kişi de en azından 300 kişinin 250'si tarafından kabul görebilseydi. Yine de 3'te 1 oran delege sayısı düşünüldüğünde çok da fena sayılmaz.

Seçimlerin blok değil de çarşaf liste usulüne göre yapılması çok çarpıcı bir haberdi. Yeni yönetim kurulunun en çok oy alan kişilere göre belirlenmesi ve buna Başkan adaylarının değil de delegelerin kendisinin karar vermesi pek alışık olduğumuz işlerden değil. Keşke ülkede herkes yerini bilse de bu çarşaf listeyle belirleme tüm seçim yapılan yerler için gelenekselleşse. Bizde ne yazık ki, hep "Lider ne derse, o olur" anlayışı hâkim oluyor. Burada ise siz, bir delege olarak düşündüğünüzde, bir yandan istediğiniz Başkanı seçerken, diğer yandan istemediğiniz bir Yönetim Kurulu Üyesi'ne mecbur bırakılıyorsunuz. Başkan açısından düşündüğünüzde ise bu kez çalışma konusunda yeterince verim alınamayacak çarşaf liste tarafından belirlenmiş kişilerle çalışmaya mecbur kalıyorsunuz. Lider, her zaman kendisiyle uyum içinde olacak nitelikli kişilerle çalışmak istiyor. Tabi burada aba altından sopa gösterip, "Haddini bil!" de diyebiliyor. Her şeye karşın delegenin hem Başkanı hem de Yönetim Kurulu Üyeleri'ni tek tek seçmesi kulağa blok listeden daha hoş geliyor.

Peki, şimdi ne olacak?

CHP Beykoz içinde kanayan bir yara vardı ve adını hemen herkes çok iyi biliyordu: Hızır Yılmaz! Son seçimlerde de anlaşılıyor ki, Hızır Bey bu mahalleyi terk etmeye pek niyetli değil. İşi kayıp-kazanç noktasından çıkardı ve ne yazık ki 'inada' getirip bağladı. Tutup birinin kolundan "Yeter Hızır Bey!" demesini bekliyor. Ancak bunu kimsenin yapmıyor olması da tuhaf bir durum gibi geliyor bana. "Acaba CHP içerisinde bugün Hızır Yılmaz'a gebe kaç kişi var?" diye düşünmeden edemiyoruz. Öyle ya? Belediye Başkan Adayı olup da kazanamamış bir kişi, üstelik eskiden İlçe Başkanlığı da yapmış bir kişi hâlâ bu kadar mağlubiyetten sonra ne arar ki? Yoksa seçim sonrası yaptığı konuşmada ifade ettiği gibi Hızır Bey çaycı mı olmaya niyetli? Eğer öyleyse şimdiden söyleyeyim, her gün demlik demlik çayı çöpe döker… Çünkü Hızır Yılmaz’ın yaptığı çayı da kimse içmez!

Şevket Arıkan, geçmişte Beykoz'da Belediye Başkanlığı yapmış bir isim. Doğru muydu yanlış mıydı, öyle mi olmalıydı yoksa böyle mi olmalıydı tartışmalarından ötede bir gerçek var önümüzde: CHP Beykoz'un İlçe Başkanı Şevket Arıkan. Sayın Arıkan'ın öncelikle CHP'de kaybedilenleri geri kazanması gerekecek. Bunun için sadece Dost Beykoz'un arşivine bakması yeterli. Son 2 yıldır CHP Beykoz İlçe Teşkilatı'nda yaşananlar ve yine son 5 yılda Belediye Meclisi'nin CHP'li üyelerinin ettikleri, yeterince birikti. Doğrudur, biz biraz 'balık hafızalı' bir milletizdir, kolay unuturuz ama izi kalanlar var. Şevket Arıkan'ın öncelikle bu izi kalan noktalara parmak basması, merhem olması gerekiyor. Sonrasında ise partiyi hızlı bir şekilde birleştirmesi, geleceğe umut taşıması şart gibi görünüyor. "Şevket Bey birkaç aya gider!" diye düşünüldükçe, CHP'nin bu İlçe Başkanı istikrarsızlığı devam ettikçe gelecek yıllara umut taşıması kolay görünmüyor.

Son olarak da CHP'lilerin artık CHP'liliklerini bir kenara kısa bir süre için de olsa bırakması gerekiyor. Genel Başkanları'nın izlediği kısır siyasete karşılık, en azından yerel bazda daha ayağı yere basan işlerin altına imza atmaları gerekiyor. Yeni yönetim kurulunda heyecan verici genç isimler var. Güvenilir isimler var. En azından bunlarla birlikte ilçede yeni bir atağa kalkması ve ne olursa olsun 'kısır siyasetin içine girmemesi' gerekiyor. Cumhurbaşkanlığı seçimi sonrası Genel Seçimlere kadar Beykoz CHP'nin son şansı. Bu süreci iyi değerlendirmesi durumunda, yine muhalefette de kalsa, güçlü ve katkı sağlayacak bir muhalefet olarak bizden alkış alması muhtemel… Eleştiriye mahal vermeyecek bir hale CHP Beykoz pekâlâ gelebilir.

Gelmezse de kendi bilir...

Yazarın Yazıları