Güncel

CHP İlçe Başkanı Arıkan: 'Basın hürdür sansür edilemez'

CHP İlçe Başkanı Arıkan: 'Basın hürdür sansür edilemez'
2014.07.27 00:00
| | |
3948

CHP Beykoz İlçe Başkanı Şevket Arıkan, 24 Temmuz Basın Bayramı nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Mesajında basın özgürlüğüne vurgu yapan Şevket Arıkan, Anayasa’nın hükmüne rağmen basının telefonlarla yönlendirildiğini dile getirdi.

CHP Beykoz İlçe Başkanı Şevket Arıkan mesajında şu ifadelere yer verdi:

  Değerli Basın mensuplarımız;

Bugün Ülkemizde her alanda ciddi yaşamsal sıkıntılar varlığını en iyi bilen ve yaşayan kesim sizlersiniz. Bu sıkıntıları toplumsal sorunları bizlere aktarırken klavyenin tuşlarına özgürce basamadığınızı biliyoruz. Yazı yazarken, fotoğraf çekerken haber değerinin önemli olmasına rağmen haberi geçip geçmemekte fotoğrafı basıp basmamakta tereddüt yaşıyorsunuz.

            Anayasamızın 28. Maddesi “Basın hürdür sansür edilemez” açık hükmüne rağmen basına en üst makamlardan telefon talimatları ile yön verdiğini, teftiş kurumları aracılığı ile baskı yapıldığını tüm kamuoyu bilmektedir.

Bütün bunlara rağmen bir kısım yerel ve ulusal gazetelerimiz özgürlüklerine sahip çıkarken, bazı gazeteler evet efendim demeye ve halkın haber alma özgürlüğünü manipüle etmeye devam ediyorlar.

24 Temmuz Basın Bayramı nedeni ile özgür yerel ve ulusal yazılı, görsel tüm basınımızı Genel Yayın Yönetmeninden çalışanlara kadar tüm basın emekçilerini kutluyorum.

Evet, efendimci gazetelere, yönetmenlerine bu günün değerine göre davranarak özgürlüklerine sahip çıkmaya, sansüre direnmeye çağırıyorum.

Şevket ARIKAN /  İlçe Başkanı

Anahtar Kelimeler: CHP, Beykoz, İlçe Başkanı, Şevket Arıkan, Basın Bayramı, Mesaj

reklam

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"