CHP Genel Sekreteri, Beykoz'u karış karış geziyor

  • 23.02.2018 17:11
  • Güncelleme: 23.02.2018 17:13
  • Okunma: 13233 kez
  • Yorum: 0
CHP Genel Sekreterliği görevine getirilen İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi, ilk ilçe ziyaretini Beykoz'a gerçekleştirdi.
CHP Genel Sekreteri, Beykoz'u karış karış geziyor

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Sekreteri ve İstanbul Milletvekili M. Akif Hamzaçebi, Beykoz Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Ruhi Engin Özmen ile başladığı programlarına Çavuşbaşı'nda Trabzonlular Derneği'ni ziyaret ederek devam etti.

Hamzaçebi'ye ziyaretleri sırasında CHP Beykoz İlçe Başkanı ve İBB Meclis Üyesi Aydın Düzgün ve İlçe yöneticileri, mahalle muhtarları ve STK temsilcileri eşlik etti.

İlk ziyaret eden Beykoz Üniversitesine yapıldı

Beykoz Üniversitesi'ni ziyareti sırasında Mütevelli Heyeti'nin Mahmutşevketpaşa Mahallesi'nde yapmak istediği ve Beykoz Belediyesi'nden yapımı için ruhsat beklenen kampüs ile ilgili bilgi aldı.

Beykoz Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Ruhi Engin Özmen ve Üniversite Rektörü Mehmet Durman'dan kampüsüyle ilgili bilgi alan Hamzaçebi, kampüsün maket projesini de inceledi.

Hamzaçebi, ziyareti sonrası çevredeki esnafları da ziyaret ederek, bol kazançlar diledi.

CHP Genel Sekreteri Hamzaçebi ve beraberindeki heyet Fatih Mahalle Muhtarlığını'da ziyaret ettikten sonra Çavuşbaşı Trabzonlular Derneği'nde vatandaşlar ile bir araya geldi.

"Temsilde adalet ve yönetimde istikrardır"

İttifak yasası tartışmalarıyla ilgili görüşlerini belirten Hamzaçebi, "Siyasi partilerin seçimlerde ittifak edebilmesine ilişkin bir yasal düzenleme teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne geldi. Bunun amacı halen anayasamızda var olan yüzde 10'luk seçim barajını ittifaka giren partiler için kaldırmaktır. Anayasamızda 1995 yılında yapılan değişiklikle parçalı bir Meclis yapısını önlemek, Türkiye'yi koalisyonlardan kurtarmak ve parlamentodan tek parti hükümetini çıkarmak amacıyla değişiklikler yapıldı. Bunların iki noktası var. Temsilde adalet ve yönetimde istikrardır" dedi.

"Yasa kabul görürse yüzde 1'lik partiler Meclis'e girecek"

Yüzde 10'luk barajı olmazsa çok parçalı Meclis içerisinde tek parti hükümeti çıkarmanın güç olacağının düşünüldüğünü söyleyen Hamzaçebi, "Sistem değişti, yeni sistemde TBMM'den bir hükümet çıkmıyor. Başbakan'da oradan çıkmıyor. Yürütme organı artık Başbakan veya Bakanlar Kurulu değil, Cumhurbaşkanıdır. Yeni sistem bunu getiriyor. Bu nedenle yüzde onluk seçim barajının olmaması gerekir. Belki yüzde 1 veya 2'lik bir baraj savunulabilir. Parlamenter sisteme mahsus bir uygulama olan yüzde 10'luk baraj olmamalıdır. Bu teklifle yapılmak istenen, yüzde 10'luk baraj muhafaza ediliyor ama iki veya daha fazla parti ittifak ederse ittifak içindeki partilere bu baraj uygulanmayacak" diye konuştu.

Hamzaçebi, İttifak Yasası ile birlikte yüzde 1-2 oy alan siyasi partilerin büyük partilere mahkum ve mecbur edileceğini söyleyerek, bu düşüncenin doğru olmadığını, başkanlık sistemlerinde seçim barajının olmadığını dile getirdi.

"CHP'nin Afrin ile ilgili tavrı açık ve nettir"

CHP Genel Sekreteri olarak ilk ilçe ziyaretini Beykoz'a yaptığını dile getiren Hamzaçebi, "Afrin ile ilgili Cumhuriyet Halk Partisi'nin tutumu nettir. Türkiye'nin Suriye sınırını güvenlik altına almak amacıyla Türk Silahlı Kuvvetleri orada bir operasyon yapmıştır. Bu operasyona Cumhuriyet Halk Partisi'nin desteğini Genel Başkanımız birçok kez açıkça ifade etmiştir. Burada hiçbir tereddüt yok. Bu Türkiye'nin güvenlik meselesidir. Burada geçmiş yanlış politikaları tartışmıyoruz" ifadelerini kullandı.

"Hollanda Parlamentosu'nun kararı yok hükmündedir"

Hamzaçebi, Hollanda Parlamentosu'nun 1915 olayları ile ilgili Ermeni iddialarını "soykırım" olarak tanımasına ilişkin, "Cumhuriyet Halk Partisi'nin görüşü aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti'nin görüşüdür. 1915 yılında 1. Dünya Savaşı'nın o şartlarında yaşanmış olan olaylar vardır. Asla bir soykırım yoktur. Soykırım, bir ulusu yok etmek üzerine kurulmuş olan siyasettir. Bir olayın soykırım olarak kabul edilmesi için uluslararası mahkemelerin verdiği bir karar olmalıdır. Böyle bir karar da yok. Hollanda Parlamentosu'nun almış olduğu bu kararı kınıyorum. Bu kararlarla kimse Türkiye'yi bir şeyi kabul etmeye mecbur kılamaz. O kararı reddediyorum. Cumhuriyet Halk Partisi ve Türkiye açısından o karar yok hükmündedir" dedi.

Konuşmasının ardından vatandaşların imar, tapu ve arsalarıyla ilgili özel sorularını cevaplayan Hamzaçebi, Çiftlik Mahallesi Muhtarı Hayrettin Şenol'un kendisine imar konusuyla ilgili hazırladığı dosyayı da incelemek üzere yanına aldı.

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz