Son Dakika

CHP’den vatandaşa bir darbe daha

  • 0
  • 8124
CHP’den vatandaşa bir darbe daha
CHP’den vatandaşa bir darbe daha
CHP’den vatandaşa bir darbe daha
CHP’den vatandaşa bir darbe daha
CHP’den vatandaşa bir darbe daha
CHP’den vatandaşa bir darbe daha

Siyasi arenada yapamadığını Mahkemelerde yapmaya çalışan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) daha önce mahkeme kanalıyla Belediyelerin öğrencilere verdiği eğitim burslarını iptal ettirmişti.

CHP bu kez de belediyelerin meclis kararıyla vatandaşlardan almaktan vazgeçtiği ve geçmişe yönelik borçların silindiği asfalt, yol yapım bakım katılım paylarını Anayasa Mahkemesi’ne taşıyarak iptal ettirdi.

Anayasa Mahkemesi'nin 6360 Sayılı Kanunu’nun Geçici 1. Maddesi 27. Fıkrası için iptal kararı alması ile geçmişe dönük masraflar ev sahiplerinden talep edilecek.

Anayasa Mahkemesi CHP'nin başvurusu ile 6360 Sayılı Kanun’un Geçici 1. Maddesi 27 numaralı fıkrası için iptal kararı aldı. Kararla geçmişe dönük masraflar ev sahiplerinden talep edilecek.

Bu karar Beykoz’u etkileyecek

Bilindiği üzere 6360 Sayılı 13 İlde Büyükşehir Belediyesi ve 26 İlçe kurulması İle Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun TBMM’de kabul edilmişti. Ancak CHP kabul edilen kanunu Anayasa Mahkemesi'ne taşıyarak 27 numaralı fıkrada yer alan "Bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce yolların inşa, tamir ve genişletilmesi nedeniyle 2464 Sayılı Kanun’un 86. Maddesi uyarınca tarh edilmemiş harcamalara katılma payları belediye meclisi kararıyla alınmayabilir." hükmünü iptal ettirdi.

Anayasa Mahkemesi yeni çalışmalar için belediyelere açık kapı bıraktı

CHP'nin başvurusunda yer alan ve yine iptali ve yürürlülüklerinin durdurulması istenen  26/5/1981 tarihli ve 2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanunu’nun 86. Maddesi’nin 1. Fıkrası’nın 1. Cümlesi ise Anayasa Mahkemesi’nce aşağıdaki şekilde değiştirildi, "Belediyelerce veya belediyelere bağlı müesseselerce aşağıdaki şekillerde inşa, tamir ve genişletilmeye tabi tutulan yolların iki tarafında bulunan veya başka bir yola çıkışı olmaması dolayısıyla bu yoldan yararlanan gayrimenkullerin sahiplerinden meclis kararı ile Yol Harcamalarına Katılma Payı alınabilir."

Bu değişiklikle belediyelere geleceğe yönelik gerçekleştireceği çalışmalarda açık bir kapı bırakan Anayasa Mahkemesi, belediyelerce bundan sonra yapılacak yol çalışmalarında vatandaştan 2. vergi alınmamasına dair açık bir kapı bıraktı.

Beykoz Belediyesi vatandaşın borçlarını silmişti

Beykoz Belediye Meclisi ise daha önce, vatandaşlardan asfalt katılım,  yolların inşası ve bakım onarım payı alınmayacağına dair karar almış ve vatandaşın geçmişe yönelik borçlarını da silmişti.

CHP’nin başvurusu üzerine Anayasa Mahkemesi’nin almış olduğu karar, Beykoz Belediye Meclisi’nin almış olduğu kararı tartışmalı hale getirirken, Anayasa Mahkemesi’nin belediyelerce bundan sonra yapılacak yol çalışmalarında vatandaştan 2. vergi alınmamasına dair açık bir kapı bırakması Belediyelerin işini kolaylaştırdı.

Başkan Çelikbilek: “Hukukçularımız inceleyecek”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın daveti üzerine Belediye Başkanları ve İlçe Başkanları toplantısına katılmak üzere Ankara yolunda olan Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Dost Beykoz’a telefonla yapmış olduğu değerlendirmede, “CHP bu girişimiyle vatandaşın sırtına milyonlarca liralık ek yük bindirmiştir... Daha önce Beykoz Belediye Meclisi’nde vatandaşlarımızdan bu katılım payının alınmayacağına dair bir karar almıştık… Bu karar oy Birliği ile alınmış, CHP’li arkadaşlarımızda buna destek vermişti. Ana Muhalefet Partisi maalesef hükümetimizin ve belediyelerimizin vatandaşın menfaatine yapmış olduğu birçok projeyi yargı yoluyla engellemeye çalışıyor… Bu doğru bir siyaset değildir… Daha önce de yine yargı yoluyla milyonlarca evladımıza verdiğimiz eğitim bursları durdurulmuş, yavrularımız mağdur olmuştu.” dedi.

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Anayasa Mahkemesi’nin kararını hukukçuların inceleyeceğini ve ona göre yeni bir girişimde bulunabileceklerini söyledi.

Hanefi Dilmaç: “Sosyal Belediyecilik bizim işimizdir”

Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı M. Hanefi Dilmaç’ta yapmış olduğu açıklama da, “tıpkı 2B konusunda olduğu gibi bu konuda da çelişkili bir politika izlemekteler… Bu CHP’nin Genel Politikası olmuştur… Türk siyaseti adına üzüntü verici bir durumdur… CHP’nin böyle her hayırlı işe çelme takma girişimi her fırsatta dile getirdikleri sosyal demokrat anlayışla hiçbir şekilde bağdaşmıyor…” şeklinde konuştu…

Hanefi Dilmaç, “Sosyal belediyecilikten bahsederler, fakat bu tarz girişimlere de hep engel olurlar… Vatandaşın menfaatine yapılan her işe çelme takmak CHP’de genel bir anlayış olarak ortaya çıkmıştır… Bu konularda ortaya konulabilecek birçok belge vardır” dedi.

AK Parti İlçe Başkanı Adem Sefer: 

AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Adem Sefer; “CHP vatandaşın menfaatine olan girişimleri sulandırmayı, hizmeti zora sokmayı siyaset olarak benimsemiş gözüküyor… 2B Yasası’nın çıkmasını yıllarca engellediler, sonra Anayasa Mahkemesi’ne taşıdılar, şimdi çıkıp biz öyle bir şey yapmadık diyorlar… Evet doğrudur… Bütün yasal yolları tükettikten sonra Meclis’te yasanın çıkmasına destek verdiler… Ama bütün yargı yollarını denedikten sonra bunu yaptılar… Bursları iptal ettirdiler… Şimdi de vatandaştan alınmayacak olan yol asfalt katılım paylarıyla ilgili aynı durum söz konusu… Söyleyecek çok fazla bir şey yok… Vatandaşımız durumu görüyor…”şeklinde konuşarak,  “AK Parti bu zamana kadar toplumun hiç kesimini mağdur etmemiştir… İnşallah ortaya çıkan bu duruma da bir kolaylık bulunacaktır.” dedi.

Nasıl hesaplanıyor?

Vatandaştan toplanan emlak vergisiçöp vergisinin yanı sıra yola katkı payı vergisi de yolda. Belediyeler bu vergiyi asfalt ve malzeme maliyetine göre hesaplıyor. Maliyet, yola cepheli mülkü olan vatandaşın hisse oranına bölünüyor. 

Haber Merkezi

Talat Karasakaloğlu CHP’ye danışman oldu
Önceki Talat Karasakaloğlu CHP’ye danışman oldu
Beykoz’un bir altın kızı daha oldu… Elif Naz Soyer
Sonraki Beykoz’un bir altın kızı daha oldu… Elif Naz Soyer
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz