CHP’de herkes kendine çalışıyor

  • 2014.07.13 00:00
  • Güncelleme: 26.02.2015 14:02
  • Okunma: 17456 kez
  • Yorum: 0
CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin’in kardeşi Tuncer Tekin Beykoz’dan Meclis üyesi oluyor.
CHP’de herkes kendine çalışıyor

Cumhuriyet Halk Partisi'nin Beykoz Belediye Meclis üyesi Aday Adaylarında eş, dost, akraba ilişkileri dikkati çekiyor.

30 Mart 2014’de yapılacak olan yerel seçimlerde Beykoz Belediye Başkanlığı için CHP’den Aday Adayı olan 15 kişinin ardından, bu kez de Meclis Üyesi aday adayları gündeme oturdu. Kiminin eşi, kiminin babası, kiminin de kardeşi Meclis Üyeliği için başvuru yaptığı CHP'de 'kimlerin' finalde ipi göğüsleyeceği ise merak konusu oldu. CHP Beykoz İlçe Teşkilatı'na 'Belediye Meclis Üyesi' olabilmek için tam90 kişi başvurdu.

'Kadınlar sevindirdi'

CHP adına Meclis Üyesi olabilmek için yapılan başvurularda, ilk göze çarpan 'kadın aday sayısı' oldu. Toplam 90 kişilik listenin yaklaşık 3'te 1'i kadın adaylardan oluştu. Başvuru yapan 27 kadından 'kaçının' Meclis'e gireceği ise şimdilik bir soru işareti... Ancak CHP’deBelediye Başkan Aday adayı olarak ortaya çıkan 15 kişinin tamamının erkeklerden oluşması, en azından Meclis Üyeliği açısından umut ışığı gibi görünüyor. Bilindiği üzere 31kişilik mevcut Belediye Meclisi'nde bugün, ‘tek’ kadın üye bulunuyor. AK Partili olan Nevin Çalışkan dışında şu anki Meclis'te kadın bulunmazken, 'kadın-erkek eşitliği' konusunda'hassas' olması beklenen Cumhuriyet Halk Partisi'nde, en azından Meclis’e bayan aday gönderilebilecek olması heyecan uyandırıyor. CHP’nin 2009 Yerel Seçimleri’nde, 250 bin nüfuslu Beykoz’dan Belediye Meclisi’ne 1 tane bile kadın üye taşıyamaması uzun süre tartışma konusu olmuştu.

 

'Füsun Sökmez'in eşi, Esengül Yılmaz'ın babası aday!'

Meclis Üyesi aday adayları arasında ikinci olarak göze çarpan konu ise birçok ismin CHP'de hali hazırda siyaset yapan kişilerle 'yakınlık' durumu.

Ziya Sökmez: 1959 doğumlu olan Ziya Bey, işçi emeklisi. Meclis üyesi aday adayı olarak müracaat eden Ziya Sökmez, ADD Beykoz Şubesi eski Başkanı aynı zamanda CHP İl Yöneticisi Füsun Sökmez'in de eşi.

Tuncer Tekin: 1955 doğumlu Tuncer Tekin, kamu görevlisi. Ancak Beykoz Halkı'nın 5 yıl boyunca haklarını korumaya aday bu kişi aynı zamanda CHP Genel Başkan YardımcısıGürsel Tekin'in de kardeşi.

 

Nusret Yılmaz: 1958 doğumlu olan işçi emeklisi Nusret Bey, CHP Beykoz Kadın Kolları Başkanı Esengül Yılmaz'ın babası.

Türkan Özçelik: 1954 doğumlu Türkan Hanım, memur emeklisi. Ancak aynı zamanda CHP Beykoz İlçe Sekreteri Mustafa Kemal Özçelik'in de eşi.

 

Mustafa Kabaoğlu: 1960 doğumlu olan Mustafa Bey, üniversite mezunu. Makine mühendisi. Öte yandan Mustafa Bey, CHP Beykoz İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Cansu Kabaoğlu'nun da babası.

'Tekrar Aday olmadılar!'

Beykoz Belediye Meclis Üyeliği için hazırlanan listede 'olan' isimler kadar 'olmayan' isimler de dikkat çekti. İl Genel Meclisi ya da Beykoz Belediye Meclisi'nde görev almış 8 kişi,'yeniden aday' olmadı. İşte adaylık başvurusunda bulunmayan isimler:

İsmet Konca: İl Genel Meclisi Üyesi.

Naci Candaş: Beykoz Belediye Meclisi Üyesi.

İlyas Yılmaz: İl Genel Meclisi Üyesi.

Mustafa Yiğit: Beykoz Belediye Meclisi Üyesi.

Mustafa Topçu: Beykoz Belediye Meclisi Üyesi.

Hüseyin Karababa: Beykoz Belediye Meclisi Üyesi.

Kemal Yıldız: Beykoz Belediye Meclisi Üyesi.

Cemal Yavuz: Beykoz Belediye Meclisi Üyesi.

 

'Halit Kılıç ve Nihat Arıcan yine aday adayı'

Beykoz'dan CHP adına Belediye Meclis Üyesi olan ve Rüzgarlıbahçe'de dağıtılan tapularla ilgili mahkeme sürecini başlattıkları için eleştirilen Halit KılıçNihat ArıcanMustafa Yiğit veNaci Candaş'tan yalnızca 2 isim 'yeniden aday adaylık başvurusunda' bulundu. Mustafa Yiğit ve Naci Candaş tekrar aday olmazken, Halit Kılıç ve Nihat Arıcan yeniden Beykoz Belediye Meclisi için aday adayı oldu.

'Önemli isimler ve imajları'

CHP Beykoz Belediye Meclis Üyesi aday adayları arasında kimi isimler farklı yönleriyle dikkati çekti. Beykoz'un yakından tanıdığı olan bu isimlerin kimisi olumsuz imajları, kimisi de sosyal ve sportif çalışmalarla zihinlerdeki yerini koruyor.

İşte o dikkat çeken isimler:

Saim Barut: Beykozspor Kulübü eski yöneticisi.

 

Fatma Emanet: Çiğdemspor Kulübü eski Başkanı. Aynı zamanda Beykoz'un sevilen isimlerinden Beykoz Belediyesi eski Zabıta Müdürü ve Mustafa Sarıgül’ün başlattığı Türkiye Değişim Hareketi’ne yoğun bir kalabalıkla katılarak gündem oluşturan Hakkı Emanet'in eşi de olan Fatma Emanet, kadın olarak bir kulübü yönetmiş olması nedeniyle CHP’li isimler arasında oldukça dikkat çekiyor.

 

Çubuklu halkını ayaklandırmıştı

Erdem Çelik: Çubuklu Derneği Başkanı Erdem Çelik, hem Beykoz'un hem de siyaset dünyasının yakından tanıdığı bir isim olmakla birlikte, Dost Beykoz’un, Çubuklu Derneği’ni CHP’ye teslim etti” haberiyle kendisine haksızlık yapıldığı ifade etmiş ve bunun doğru olmadığını söylemişti…  Çubuklu’da Büyükşehir arazisi üzerindeki konut sahiplerini de, “yıkım olacak” söylentileriyle ayaklandıran isimler arasında yer alıyor.

Erdoğan Karadeniz: Demokratik Sol Parti Beykoz İlçe eski Başkanı.

 

Mehmet Demir: Beykoz Pazarcılar Derneği Başkanı Mehmet Demir, aynı zamanda geçtiğimiz dönemde de CHP adına Meclis Üyeliği görevinde bulunmuş tecrübeli bir isim olmakla birlikte, uzun yıllar KAS-DER Beykoz Şube Başkanı olarak sosyal çalışmalar yürüttü.

Zehra Ekinci: Mimarlar Odası eski Genel Başkanı ve Cumhuriyet Gazetesi yazarı Oktay Ekinci'nin eşi.

 

Nevzat Karataş: CHP İstanbul İl Başkanlığı eski yöneticisi… DİSK 2 No'lu Şube Başkanı. Beykoz Belediyesi işçileri adına Belediye Yönetimi ile toplu sözleşme görüşmelerini yapan isim.    

Efe Emanet: Demokrat Sol Parti Beykoz İlçe eski Başkanı Mehmet Emanet'in oğlu.

 

Kamil Adnan Güner: Anadoluhisarı İdman Yurdu Spor Kulübü Başkanı.

TV yıldızı… İşten atılmıştı…

Cumhuriyet Halk Partisi'nde dikkat çeken isimlerden birisi de Hacı Ulurak. Uzun süreBeykoz Belediyesi Zabıta Müdürlüğü yapan Hacı Ulurak, görev aldığı süre içerisinde, çeşitli konularla ilgili olarak pek çok kez ulusal medyada ve Ana Haber Bültenleri'nde boy göstermişti.

20 yılı aşkın süredir Beykoz Belediyesi’nde zabıta müdürü olarak görev yapan ve Alaattin Köseler döneminde rüşvet ve bir takım yasa dışı uygulamalarla anılan Hacı Ulurak 657 Sayılı Kanunu’nun 94. Maddesi gereğince memurluktan atılmış ve mahkeme kararıyla geri dönmüştü. 

28 Mart Yerel Seçimleri’nin hemen ardından göreve gelen Muharrem Ergül tarafından da görevinden alınan Ulurak, yine mahkeme kararıyla görevinin başına geçmişti.

 

‘Kişi başı 3 bin 500 lira ödediler’

Cumhuriyet Halk Partisi’nden Beykoz Belediye Meclis Üyeliği için başvuru yapan 90 kişiden her birisinin cebinden 3 bin 500 lira çıktı. CHP’nin Ankara’da bulunan Genel Merkezi’ne 2’şer bin lira yatıran adaylar, CHP Beykoz İlçe Teşkilatı’na da 1000’er lira para yatırdı. Meclis Üye adayları aynı zamanda CHP İl Merkezi’ndeki ‘eğitim’ için de 500’er lira ödediler.

Haber Merkezi