CHP'de bol mesajlı bayramlaşma

  • Güncelleme: 05.10.2014 00:11
  • Okunma: 5141 kez
  • Yorum: 1
Cumhuriyet Halk Partisi'nde Kurban Bayramı dolayısıyla bir araya gelen partililer, bayramlaşarak hasret giderdi.
CHP'de bol mesajlı bayramlaşma

Bayram dolayısıyla kutlama mesajı vermek üzere kürsüye gelen CHP Beykoz İlçe Başkanı Şevket Arıkan, her zaman olduğu gibi yine genel siyasete dair mesajlar verdi ve partinin mahalle örgütlenmesini bir an önce tamamlamasını istedi. Beykoz Belediye Meclisi'ndeki CHP'li Üyelerin, görev aldıkları 6 ay süresince yaptıklarını, gelecekteki ilk toplantıda dinleyeceklerini ifade eden Şevket Arıkan, "Bizi 2009'da iktidara taşıyacak en önemli kadro Belediye Meclis Grubu'dur. Biz bugün Yönetim olarak buradayız, 6 ay sonra olmayabiliriz. Bu kürsüden 6 ay sonra bir başka arkadaşım İlçe Başkanı sıfatıyla bizlere günün siyasi durumunu değerlendirebilir. Ama o arkadaşlarımız gene burada olacaklar" şeklinde konuştu.

Kavacık'ta bulunan CHP İlçe Merkezi'ndeki toplantıya CHP'nin Beykoz eski İlçe Başkanları Hızır Yılmaz, Bahadır Yavuz ve Musa Aksu'nun yanı sıra CHP Beykoz İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri ve partililer katıldı. Konuşmasına genel siyasete dair mesajlar vererek başlayan CHP Beykoz İlçe Başkanı Şevket Arıkan, TBMM'den geçen tezkereyi eleştirirken şunları söyledi:

"AKP bizi bir felakete sürükleme gayretini hızla sürdürüyor. TBBMM'den geçen tezkere, ucu açık, hukuksal sınırları belli olmayan, kim nasıl yorumlarsa ona göre çekip çevireceği ve hukuksal açıdan bir 'garibe'dir. Biz bu tezkereyle askerimizi yurt dışına gönderiyoruz. Ama bu tezkerenin nereye kadar geçerli olacağı, neler yapacağı ve kimlerin nasıl kullanacağı belli değildir. Bir Kurban Bayramı'nda bunları söylemek hoş bir şey değil, farkındayım. Neden böyle başladım? Arkadaşlar, Kurban Bayramı'nda sadece inanan insanların Allah'a inancı gereği kestiği kurbanların kanı akmıyor. Bugün Ortadoğu bataklığında kesilen kurbanlardan çok daha fazla ölen insanların kanı, çölleri toprakları suluyor.

Arıkan: "Balayı erken bitti"

Halkların, dünyanın hiçbir yerinde birbiriyle bir kavgası olamaz. Halklar kavga etmez. Halkların temsilcisi olan siyasiler, yönetenler, siyasi erki elinde tutanlar farklı nedenlerle, kişisel nedenlerle; çoğu kez de bunu 'ulus çıkarı' gibi bir kavramı öne çıkararak, onlar bu savaşa karar verirler. Bugün bunun çok acı bir tablosunu yaşamak üzereyiz. Hiç ortada bir neden yokken, bugünkü siyasi iktidar, tek başına iktidar olduğunda 'kanka' ilan ettiği Esat'la Akdeniz sahillerinde First Lady'ler ile tatil yaptıkları süreç, futbol maçları, stat açılışları, baraj temellerinin atılması; Suriye ve Türkiye'de yapılan mitingler Türk Halkını ve Suriye Halkını son derece mutlu etmişti. Açıkçası son derece de umutlanmıştık. Dışa dönük yönümüz daha da güçlü olacaktı ama bu balayı çok erken bitti. Şimdi ise kötü bir durumdayız.

Cumhuriyet Halk Partisi, başta Genel Başkanı olmak üzere, MYK'sı parti meclisi ve Türkiye Büyük Millet Meclisi grubuyla bir bütün olarak tezkereye karşı durdu ve haklı gerekçeleriyle birlikte kamuoyuna sundu. Bizlere düşen görev, bir kez daha bu konuları irdeleyerek, oradaki siyasi düşünceleri, oradaki siyasi mesajları, en ücra köşemize-köyümüze kadar, bunun yanlışlığını anlatmaktır. Yapmaya çalıştığımız mahalle birim sorumlularının tam da buralarda önemi oluyor. Kendileri partinin sıfatla donatılmış mahalle yönetim kurulları, Salı günleri grup toplantımızı izleyecek, genel politikamızı anlayacak ve bu genel politikaları mahallelerinde 'abi' dediğimiz büyüklerine taşıyacaklardır."

'Belediye Meclisi'nin CHP'li Üyeleri brifing verecek'

Bayramlaşma konuşmasında CHP İlçe teşkilatının çalışmaları hakkında da bilgi veren Arıkan, Belediye Meclisi'nin CHP'li üyelerinden geçen 6 ayda yaptıkları konusunda bilgi alacaklarını kaydetti. Her ayın 12'sinde bildirim yapılmadan toplanılacağını da hatırlatan Arıkan, şunları kaydetti:

"Sevgili arkadaşlarım, ayın 12'sinde biliyorsunuz bir örgüt toplantımız var. Örgüt toplantılarıyla ilgili artık hiçbir karar alınmayacaktır. Sadece size gündem bildirilecektir. Karar alınmayacaktırdan kastım şu: Her ayın ikinci pazarı saat 14.00'te çağrısız davetsiz İlçe Merkezi'nde toplanacağız. Aksi bir karar Yönetim Kurulu tarafından oluşturulursa da bunu mahalle birim sorumlularımız ve SMS yoluyla bütün üyelerimize aktaracağız. Bu haftaki örgüt toplantımızın gündemi, Belediye Meclis Grubu'nun 1 Nisan'dan 30 Eylül'e kadar yaptığı Belediye çalışmalarıyla ilgili gerek önerge, gerek sözlü açıklamalar, gerek komisyonlarda oluşturulan raporlar ve bunlara karşı kullanılmışsa muhalefet şerhleri, örgütümüzün bilgilerine sunulacak.

Sevgili arkadaşlarım, değerli partili arkadaşlarım. Her canlı, içgüdüsel olarak tanımadığına karşı bir tepki geliştirir. Bu tepki, tedbir amaçlıdır. Tanımadığımız birinden çekiniriz, 'ya acaba bana bir zararı olur mu?' deriz. Şimdi biz bu partide hiçbirimiz birbirimize asla yabancı kalmayacağız. Bilgilenme hakkımızı sonuna kadar kullanacağız. Belediye Meclis Üyelerimiz, bu partinin en önemli unsurlarıdır. En değerli parti görevlileridir. Onların arkasında Beykoz Halkı'nın 51 bin oyu vardır. Belediye Meclis Üyelerimizin görevleriyle ilgili asla sağda solda ya da kişilikleriyle ilgili hiçbir tartışmanın yapılmasının Yönetimce hoşgörülmeyeceği kararı alınmıştır. Asla hoşgörmeyeceğiz. Elinizde ciddi bilgileriniz, duyumlarınız; bize yakışmayan bir tavır varsa da onu çok ivedi olarak Yönetime getirmenizi rica edeceğiz.

Şevket Arıkan: "Genel seçimlerde bizi CHP'li Meclis Üyelerimiz iktidara taşıyacak!"

Bizi 2009'da iktidara taşıyacak en önemli kadro Belediye Meclis Grubu'dur. Biz bugün Yönetim olarak buradayız, 6 ay sonra olmayabiliriz. Bu kürsüden 6 ay sonra bir başka arkadaşım İlçe Başkanı sıfatıyla bizlere günün siyasi durumunu değerlendirebilir. Ama o arkadaşlarımız gene burada olacaklar. Hatta onlardan sonra gelen de 3. İlçe Başkanımız da gene burada bize siyasi değerlendirme yapabilir ama Belediye Meclis grubumuz gene burada olacaktır. Yani 5 yıl bu arkadaşlarımız bu partinin, Beykoz Belediye Meclisi'nde ve İBB Meclisi'nde 2 arkadaşımız olmak üzere partimizin temsilcileridir. Bugün örgütte grup konusu konuşuluyorsa tanınmadığındandır. İşte bunu hemen gören, anlayan ve bu eksikliği gidermek amacıyla bu örgüt toplantısını Belediye çalışmalarıyla ilgili bilgilendirme toplantısı olarak değerlendirdik. Hepinizden rica ediyorum, olabildiğince katılın bu toplantıya. Burası yetmiyorsa, bundan sonrakilere bakarız bir düğün salonunda yaparız.    

Geçen toplantıda söylemiştim, artık Genel Seçim kampanyası başladı. Ben bunu söylediğimde henüz seçimlerin erkene alınıp alınmaması konuşulmuyordu. Ne gazetede ne televizyonda yoktu ama şimdi seçimlerin erkene alınması deklare edilmeye başlandı. Eğer parlamentoda bir konu böyle Milletvekilleri tarafından dillendiriliyorsa, bunun alt hazırlığı başlamış demektir. Yakında bir önergeyle milletvekilleri, erken seçim kararı alabilir. Onlar 1-2 ay diyorlar ama bize bir baskın seçim olabilir. Hepinizden rica ediyorum: Bu baskın seçime hazır olmalıyız. Biz, 5 ay sonra seçim yapılacakmış gibi örgütlenmeliyiz. Başlattığımız Mahalle Birim Sorumluları seçimini bir an önce bitirmeliyiz. Eğer düşündüğümüz anlamda, demokratik olarak tüm üyelerin katılımıyla bu mahalle birim sorumlularını tamamlayamayacaksak, Yönetim durumdan vazife çıkararak, zamanın darlığını, içinde bulunduğumuz koşulları dikkate alarak, ivedi bir şekilde atama ihtiyacı duyabilir. buna lütfen yol açmayalım. Gününü belirlediğimiz mahallelerde birim sorumlusu seçimi yapmak üzere İlçe Meclisi'nde ya da belirlenen yerde bu seçimlerimizi hızlandıralım."

'Arıkan'dan Milletvekili Seçimlerine dair yerel vurgular'

CHP Beykoz İlçe Başkanı Şevket Arıkan, Kurban Bayramı dolayısıyla yaptığı konuşmada, genel seçimlerin 'erkene' alınabileceğini kaydederek, örgütüne bu konuda hazırlıklı olunması konusunda uyarılar yaptı. Milletvekili seçimlerinde adayların yerel teşkilatlarca belirlenmesi gerektiğinin altını çizen Şevket Arıkan, şöyle dedi:

"Geçen toplantıda burada bir değerlendirme yapmıştık ve Sayın Milletvekilimiz Müslüm Sarı buradaydı. Kendisinden de son bir görev rica etmiştik. İl Başkanımız Sayın Oğuz Kaan Salıcı'nın düğününde Ordu Milletvekilimiz İdris Yıldız ve Müslüm Sarı'yla birlikte ayaküstü bir kısa sohbet ettik. Müslüm Bey, benim biraz sert olduğumu; parlamentoya milletvekillerine 'Siz gidin dışarıyla ilgilenin, biz içerideki işlerimizi hallederiz' gibi sözler söylediğimi İdris Yıldız'a söyleyince İdris Bey, 'Şevket Arıkan'ı 30 yıldır tanırım' dedi. Sonrasında da İdris Yıldız, 'Bence de doğru söylemiş. Biz milletvekilleri artık Türkiye'nin sorunlarıyla ilgilenmeliyiz, Yerel sorunlara müdahil olmamalıyız' diye konuştu. Şimdi arkadaşlar. Eğer taban, doğru bildiği bir konuda direnme hakkını yeterince kullanmıyorsa, hiçkimse ona itibar etmez. Önümüzde milletvekili seçimleri var, direnme hakkımızı kullanmalıyız. Biz, önce usulüne uygun olarak yapılması gereken yerlerde uyarılarımızı yapacağız ama mutlak surette bu millet kimi Milletvekili Adayı gösterecekse, onu Milletvekili adayı yapmalı. Önseçim yapmalı. Biz mahallelerimizde önseçim yaparak birim sorumlularımızı belirlemeye çalışıyoruz; istiyoruz ki o insanlar tartışılmasın, onlar da bu milletvekili seçimlerinde örgütün iradesine müdahil olmasınlar, bunu istedik.

Bugün, yarın ve Bayramın 4. günü köy gezilerimiz olacak. Bu partinin öncü kadrolarının; Belediye Meclis Üyelerimiz ve İlçe Yönetim Kurulumuz başta olmak üzere, bu çalışmaya katılmak isteyen eski ilçe başkanlarımız, başımız gözümüz üstünde yerleri var. Köylere gidiyoruz, 'Merhaba' diyoruz, sağolsunlar, Muhtarlarımızın düzenledikleri pilavdan yiyoruz; biraz CHP'yi çekiştiriyoruz ama bu diyalogun olması lazım, bu halka dokunmaktır. Halka dokunmadığımız sürece halk bizi hiçbir zaman dikkate almaz. İşte bu bayramlar da bunun bir vesilesidir."   

Haber Merkezi

Yorumlar (1 Yorum)

BEYKOZLU (7 yıl önce)

Dost Beykoz Gazetesini tebrik ediyorum haberi zamanında yapıp halkı bilgilendirdiği için diğer basında örnek almalı bu gazetenin çalışmasından ortak yönüm olmamasına rağmen emeğe saygı duyduğum için tebrik ediyorum ve ilk okuduğum basın dost beykoz

Yorum Yaz