CHP’de 32 yıl sonra ders başladı

  • Güncelleme: 10.10.2020 15:55
  • Okunma: 8390 kez
  • Yorum: 0
CHP Genel Merkezi’nin talimatıyla ilçe örgütlerinde başlatılan 12 Eylül Konferansı Beykoz İlçesinde yapıldı.
CHP’de 32 yıl sonra ders başladı

Kavacık’ta ki CHP İlçe Merkez’inde yapılan konferansa konuşmacı olarak gazeteci yazar Nazım Alpman katıldı. Beykoz’unda yakından tanıdığı bir isim olan Nazım Alpman, CHP’lilere, 12 Eylül 1980 Askeri Darbesi ve sonrasını anlattı.

Çok sayıda partilin katıldığı konferansın açılış konulmasını CHP İlçe Başkanı Hızır Yılmaz yaptı… Bir bayram için toplanmadıklarını ifade ederek, 12 Eylül’ün nedenlerini anlamak amacıyla toplandıklarını söyleyen Başkan Yılmaz,“Uluslararası bir tezgâhın sebeplerini anlamak için bir aradayız. Bizlere az sonra hocam 12 Eylül’ü anlatacak. Sizlere Kısa bir anımı anlatmak istiyorum.12 Eylül olduğu zaman İstanbul’daydım. Rize de yaşayan annem benim birçok kitabımı yakmış. En önemli kitaplardan birini ablam bu dini kitap diyerek kurtarmış. 12 Eylül hepimizden bir şeyler götürdü” şeklinde konuştu.

 

 

12 Eylül’de ben 28 yaşındaydım…

Nazım Alpman ise “12 Eylül olduğu dönemde 28 yaşındaydım. Şu an ise 60 yaşındayım.12 Eylül öncesi sendikalar oldukca iyi çalışıyorlardı. O dönemlerde Ümraniye’de Netaş’ta çalışıyordum. İş ortamım oldukça güzeldi. Hemen hemen her çalışanın arabası vardı. Fabrikanın park yeri adeta sanki oranın bir araba fabrikası olduğunu anımsatıyordu. Bir ay tek maaş, bir ay dört maaş alıyorduk. Gördüğümüz gibi şu anki durumda ortada zaten.

 

Önümüze getirdiler imzaladık…

Kenan Evren ile üç kez bir araya geldim. Kendisine sorular sordum. Aldığım cevaplar ise oldukca anlamsız ve komikti.12 Eylül Cuma günü oldu. İlk kararlar Pazartesi günü açıklandı. İlk karar da kıdem tazminatının kalkması yönünde oldu. Kenan Evren ile karşılaştığımda kendisine her şeyin değiştiğini, kıdem tazminatının kaldırıldığını ifade ettiğimde aldığım cevap “Ne yapalım önümüze getirdiler imzaladık” şeklinde oldu.

12 Eylül’ün neden olduğunu en çok işçiler anladılar. Artık sendikacılığın keyfini çıkarıyorlardı. Sadece Türk-iş kalmıştı. Dolayısıyla İşçi bayramları da artık kutlanmıyordu.1977’de 1 Mayıs kana bulandı.” ifadelerine yer veren Alpman şöyle devam etti:

Ben 12 Eylül sanığıyım…

Nihat Erim, Gün Sazak ve sağdan soldan şahıslar teker teker öldürüldü.12 Eylül’ün yapılması için sebepler üretildi. İşin tuhaf yanı ise, 12 Eylül’de ülkücülerde bizi mahkemelerin önüne koydular denilmesiydi. Asıl önemli olan ise Amerikalı bürokrat işi bizim çocuklar başardı demiş olmasıydı. Bu ifadeyle Amerikalılar yaptığı her işi açıklamış oluyorlardı.

Ben 12 Eylül sanığıyım. Bundan da gurur duyuyorum. Oysa hiç suçumuz yokken aklanıp çıkacağımız günü bekliyorduk. İfademde 75–80 arası Disk’in tertiplediği tüm toplantılara katıldığımı ifade ettim. Şaşırdılar ve iki ay sonra tahliye oldum. Sonra Disk davasından herkes beraat etti. Bazı arkadaşlarımız uzun süreli kaldılar ve Avrupa insan haklarına giderek iyi sonuç alarak kazandılar.

İhtilal Tayyip Erdoğan’ın yolunu açtı…

Aldıkları para ile Ada’dan ev bile aldılar. Gördükleri işkenceler de az değildi. Bu ihtilali Atatürkçü laik subaylar yaptılar. Kenan Evrenler, Tayyip Erdoğan’ların yolunu açmış oldular. Tabiki çok acı bir durum. Kenan Evren ‘sol, din ile barışmalı’ dedi. Biz dinle dargın değildik. Hangi CHP’li dine karşıdır?

Devrim şehitleri için saygı duruşu

Programda, devrim şehitleri için saygı duruşunda bulunulmasının ardından ve soru, cevap bölümüne geçildi. Gazeteci yazar Nazım Alpman sorulan sorulara kısa cevaplar verdi. Program gecenin ilerleyen saatlerine kadar devam etti.

Haber Merkezi