CHP Beykozluya sahip çıkmadı

  • Güncelleme: 07.12.2013 00:11
  • Okunma: 8613 kez
  • Yorum: 0
Yıllardır “Beykoz’un nüfusunu 80 bine düşürecekler. Beykozluyu sürgün edecekler!” diyerek korku senaryoları üretilen Beykoz’da, Belediye Meclisi tarihi bir karara imza attı.
CHP Beykozluya sahip çıkmadı

Beykoz’un nüfusunu dört yüz bine çıkaran imar planları Beykoz Belediye Meclisi’nde oylanarak kabul edildi. Oylamaya ret oyu vererek, muhalefet eden CHP, Beykoz’un geleceğini yakından etkileyecek bu tarihi karara da olumlu katkı koymadı.

Aralık Ayı olağan meclis toplantılarının üçüncü oturumuna; Boğaziçi Alanı Geri Görünümve Etkilenme Bölgesi’nin 1/5000 ve 1/1000’lik planları damga vurdu. Yenimahalle, Kavacık, Çubuklu, Çiğdem, İncirköy, Tokatköy, Ortaçeşme ve Çamlıbahçe Mahallelerindeki 108 bin nüfusu ilgilendiren planlara CHP'nin ret oyu vermesi meclis salonunda adeta soğuk duş etkisi yaptı.

Beykoz tarihi günler yaşıyor.

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in yönettiği oturumda planlarla ilgili sunumuİmar Komisyonu Başkanı İbrahim Hocaoğlu yaptı.

Oturumu AK Parti Adına İlçe Başkan Yardımcıları Mithat Güner ve Özcan Kuruderi, AK Parti Belediye Başkan Aday Adayı Hasan Karakaya,  CHP İlçe Başkanı Bahadır Yavuz, CHP Belediye Başkan Aday Adayı Hızır Yılmaz izledi. Locada göze çarpan ve planları can kulağıyla dinleyen diğer isimler; Tokatköy Muhtarı Erkan Atagün, Çubuklu Muhtarı Hüsnü Kolcu, Çamlıbahçe Muhtarı Necmettin Kahveci, Kavacık Muhtarı Yusuf Kesici, Ortaçeşme Muhtarı Fahrettin Akhan, Çiğdem Mahallesi Muhtarı Murat Erdal ve İncirköy Muhtarı Şefik Yavuzyılmaz oldu.

 “CHP son saniyede çark etti!”

Açılış ve yoklamayla başlayan oturumda CHP Meclis Üyesi Halit Kılıç’ın Meclis Grubu’na katıldığı halde meclis oturumunda yer almaması dikkat çekti. Meclis Kulislerinde dolaşan bilgiye göre CHP Grubu’nun Grup Odasında planları destekleyerek “EVET” oyu vereceği veHalit Kılıç’ın bu nedenle oturuma katılmayıp belediye binasını terk ettiği konuşuluyordu.

Plan sunumunun yapılmasından sonra CHP Grubu adına söz alan Meclis Üyesi Erdal Öztürk yapılan plan çalışmasını öven sözlerle konuşmasına başlarken ne olduysa o esnada oldu. Bir anda Locadan büyük bir hızla ayrılan CHP İlçe Başkanı Bahadır Yavuz Meclis Üyesi Hayrullah Usta’yı dışarıya çağırarak bir şeyler söyledi. Daha sonraHayrullah Usta Meclis Salonu’na girerek kürsüde konuşma yapan Erdal Öztürk’e doğru yürüyerek bir taraftan da başıyla “Hayır” işareti yapması dikkat çekti. Hayrullah Usta’nın kürsüdeki Erdal Öztürk’ün kulağına bir şeyler söylediği gözlerden kaçmazken, Öztürk’ün övgü dolu sözlerle başladığı konuşmasının seyri bir anda değişti. Edinilen bilgiye göre CHP İlçe Başkanı Bahadır Yavuz’a planlara “hayır” oyu kullanılması yönünde bir bilgi geldiği ve CHP Meclis Grubunun bu talimat doğrultusunda oturum esnasında fikrini değiştirdiği öğrenildi. Bu son andaki fikir değişikliğinde Halit Kılıç'ın bir müdahalesinin olup olmadığı öğrenilemezken, Erdal Öztürk'ün meclis kürsüsünde çok zor bir durumda kaldığı gözlemlendi.

 “Geri görünümdeki nüfus 190 bin kişi”

AK Parti Grubu adına planlarla ilgili çalışmayı anlatmak üzere kürsüye gelen İmar Komisyonu Başkanı İbrahim Hocaoğlu şöyle konuştu, “hamdolsun ki ilk defa kendi planlarını kendisi yapan bir yönetimimiz var. Bu güne kadar Beykoz’umuza masa başında yapılan planlar adeta dayatılırken bu gün Sayın Belediye Başkanımızın ortaya koyduğu iradeyle hem kendi imar planlarımızı kendimiz yapıyoruz, hem de birçok şehir efsanesini tarihe gömüyoruz. 2325 hektar büyüklüğündeki planlama alanımızda Beykoz Boğaz Alanları mer’i (eski) planlarda 80 bin kişiyi barındırıyordu. Planlama alanındaki mevcut nüfus 108 bin kişidir. Planlama alanı genelinde 15 741 bina ve konut amaçlı olarak kullanılan 38 750 bağımsız birim vardır. Yapmış olduğumuz plan çalışmasıyla sadece etkileşim alanındaki nüfusu 190 bin kişiye çıkardık.”

Planlarla imar % 85 artıyor

Yenimahalle, Kavacık, Çubuklu, Çiğdem, İncirköy, Ortaçeşme, Çamlıbahçe veTokatköy’de yaşayan toplam 108 bin nüfusu yakından ilgilendiren planlarla mahallelerde konut alanları ve ticaret alanları oluşturuldu. DOP Oranı % 40 olarak planlanırken, kat yüksekliği 5 kata çıkarıldı. Ticaretin yoğun olduğu Kavacık’ta konut alanı 3,15 azalırken, ticaret alanı 6,08 hektar arttırıldı. Tüm mahallelerde inşaat yapım oranı % 85 arttırılırkenYenimahalle’de 26,15 olan konut alanı 33,02 hektara yükseltildi. Kat yüksekliği diğer mahallelerde olduğu gibi 4 kattan 5 kata çıkarıldı. Tokatköy’de de 23,73 hektar olan konut alanı 35,12 hektara yükseltilirken bu artış Tokatköy’ün nüfusunu 26,500’e çıkartması açısından devrim niteliğinde bir gelişme olarak değerlendirildi. Yine Tokatköy’deki askeri alanda kalan konutların da satışa dahil edilmiş olması çok önemli bir sorunun daha ortadan kalktığına işaret etti.   

AK Parti İmar Komisyonu Başkanı İbrahim Hocaoğlu’nun sunumundan sonra İmar Planlarının oylamasına geçilmeden önce meclis gruplarına söz verildi.

Erdal Öztürk, “Bu gün tarihi bir gün yaşıyoruz”

CHP Grubu adına söz alan Meclis Üyesi Erdal Öztürk kürsüden yaptığı konuşmada şu cümlelere yer verdi; “Sayın Başkan, değerli meclis üyesi arkadaşlarım, bu gün burada tarihi bir gün yaşıyoruz. Arzu ettiğimiz bir gün yaşıyoruz. Beykoz planlarını çok yakından ilgilendiren, Beykoz halkının yıllardır merakla beklediği bu çalışmalarla ilgili CHP’nin imar komisyonu üyesi olarak sizlere bilgi vermek istiyorum. Bu çalışmayla ilgili komisyon başkanı arkadaşımız çok önemli bilgiler verdi. Bu güne kadar Beykoz halkı olarak en büyük sıkıntılarımızdan bir tanesi bu planların bir yerlerde, Beykoz’un dışında, Beykozlulara sorulmadan yapılmasıydı. Hep Beykoz’un gerçeğinin bu olmadığını, planların Beykoz’a uymadığını söyledik. Bu planların yapılması aşamasında da doğru bir davranışla STK’lardan ve muhtarlardan görüş alınmıştı. Ancak ilerleyen aşamalarda bu paylaşım devam etmedi. Bu gün gelinen noktada bilgilenme konusunda çok eksiklikler bulunmaktadır.”

Karababa, “hisseli tapular nasıl olacak?”

CHP'nin diğer bir meclis üyesi Hüseyin Karababa, "Sayın Başkan, değerli meclis üyeleri hisseli parsellerde uygulama nasıl olacak bu konuda açıklama istiyorum?" şeklindeki soruyu sordu.

Karababa'nın sorusunu Hocaoğlu şu cümlelerle cevaplandırdı; "değerli arkadaşlar; hisseli parsellerdeki uygulama şu şekilde olacak. Örneğin Yenimahalle’deki hisseli bir parseli ele alalım. Bu parselin sınırları belli. Bu planda DOP uygulama sınırı belirledik. Bu plan bölgesinin tamamında da bir uygulama yapabiliriz, parça parça da bir uygulama yapabiliriz. Bütünü üzerinden hisseler belli olduğu için hiç kimse hak mağduriyetine uğramadan mevcut metrekaresi üzerinden hak sahibi olacak. Dediğim gibi tamamı üzerinden de uygulamayı yapabiliriz, etap etap da yapabiliriz."

Nihat Arıcan’dan çelişki dolu yorumlar!

CHP Meclis Üyesi Nihat Arıcan’da söz alarak planların ayrı ayrı yapılmamasından yakındı. Arıcan, “1/1000 ve 1/5000’lik planların Beykoz halkına hayırlı olmasını dilerim. Emeği geçenlere teşekkür ederim. Ben bu konuda uzman değilim. Ancak 2325 hektarlık alanın 485,50 hektarlık alanının planlarının yapıldığını ve bu gün meclisimize geldiğin görüyoruz. 2005 ve 2009’daki planların da yine bu meclisten geçtiğini biliyoruz. Bu planlar o tarihteki planların revizyonu oluyor. Daha önceki plan tekniklerine göre bölgede önce 5000’lik planlar geçiyordu ve ondaki hatalar askı süresinde düzeltilerek 1000’lik planlar yapılıyordu. Şimdi yeni bir uygulamayla, Çevre Bakanlığının uyguladığı yeni sistemle belli bir ölçünün üzerindeki yerlerin planları ikisi birlikte yapılıyor. Şimdi 2005 ve 2009’da bu planları ayrı ayrı yaptığımıza göre bu gün ikisini birlikte yapıyoruz. Daha mülkiyet sorunları çözümlenmemiş vatandaşlara plan yaptık diyeceğiz. Diyorsunuz ki vatandaşın yer kaybı olmayacak. Ama cadde üzerinde kalan ve içerde kalan vatandaşların yerlerini nasıl ayarlayacaksınız. İBB Arazilerinde de hukuka uygun olsun dedik, siz yine de sattınız. Beykoz’da bu kadar mülkiyet sorunu varken 5 binlik ve binlik planların aynı anda yapılmasına karşıyız. İkisinin aynı anda yapılmasının vatandaşları mağdur edeceğini düşünüyorum. En kötü plan plansızlıktan iyidir diye bir söylem var ama buradaki bu plan mülkiyet sorununu çözümlenmediği sürece başa götürecektir.”

CHP’nin açıklamalarındaki çelişki!

Arıcan’ın yorumu karşısında Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek şu açıklamaları yaptı, “zaman yetersiz olduğu için ben kısaca bilgi vereyim. Nihat Beyin bu konuda bilgi eksikliği var. Eğer talep etseydi biz kendisini de bilgilendirirdik. Bazı arkadaşlar da bu konuyu arazide bu şekilde işliyorlar. Ben onların da bilgi eksikliği olduğunu düşünmek istiyorum.  Eğer Nihat Beyin önerdiği gibi bir uygulama yapıp önce imar parsellerini oluşturup sonra satışa çıksaydık mevcudun en az % 50’si tapu alamazdı. Bırakın tapuyu hiçbir hak talep edemezlerdi. Biz orada imar parselleri oluştursaydık mülkiyet belli olmadığı için kime satacaksın. Nihat bey biraz önce söylediğiyle de çelişiyor. Önce hisseli satış yapmazsam ben mülkiyet benim olmadığına göre plan yapmanın ne gereği var diyerek imar parseli oluşturulmasına karşı çıkıyor. Şimdi de “önce imar parsellerini oluşturup sonra tapu verin diyor. Burada çok ciddi bir çelişki var. Biz şunu istedik. Vatandaş Beykoz’da önce arazisine sahip olsun. Ondan sonra arazisi ister donatı alanında kalsın, isterse başka bir yerde kalsın hakkını arayabilecek. Eğer ben Çiğdem Mahallesi’nde dediğiniz gibi imar parseliyle satsaydım en az yarısı hiçbir hak talep edemeyecekti. Veya millet birbirine düşecekti. Ekonomik gücü olan diğerini ezecekti. Ya da izale-i şuu davaları açılacaktı. Dışarıdan insanlar girmesin diye de belediyeye ait parselleri bu parsellerin içerisinde bıraktık. Biz bir tane Beykozlu kardeşimizin buradan gitmesini istemiyoruz. Biz bu kardeşlerimizin hangi şartlarda bu yerlere geldiğini çok iyi biliyoruz. Çünkü biz de bu sıkıntıları yaşadık. Onun için Beykoz’da yaşamayan, Beykoz’un dertleriyle dertlenmeyenlerin bu konularda ahkam kesmeye hakkı yoktur.”

Kaşıtoğlu, “Beykoz’un nüfusu 80 bine düşecek diyenlerin yalanı bitti!”

AK Parti Meclis Üyesi Muharrem Kaşıtoğlu söz alarak, “Beykoz’da yıllardır anlatılan bir yalan hikayesi de böylece sona ermiş oldu. Beykoz’un nüfusunun 80 bine düşeceğini iddia edenler 400 bin kişiye hitabeden bu çalışmayı görünce bir efsane sona ermiş oldu” dedi.

Başkan Çelikbilek son bölümde kısa bir değerlendirme yaparak planlarla ilgili yapılan çalışmaları anlattı. 4 Aralık Çarşamba günü planların CHP Grubu’na anlatıldığını ve çalışmayla ilgili bilgilendirildiklerini belirtti. Erdal Öztürk’ün “planlarla ilgili yeterli bilgilendirme yapılmadı” konusundaki eleştirisine ise Çelikbilek şu şekilde cevap verdi,“planların bilinmesi gerektiği kadarki kısmı ilgili kurumlara ve kişilere anlatıldı. Ancak takdir edersiniz ki vatandaşlarımızın huzuru ve güvenliği için bu çalışmayı sokağa düşüremezdik.”

“Ismarlama Plan Yapmadık”

İmar planlarının uygulanabilir olması için planları arazide vatandaşın nabzını tutarak hazırladıklarını vurgulayan Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek: “Göreve geldiğimiz ilk günden beri gündemimizde olan planları dışarıdan ısmarlama yaptırmadık, belediye bünyesinde bir ofis kurarak bu çalışmayı halkın nabzını tutarak tamamladık. Halkımızın mağdur olmaması, düzgün ve anlaşılabilir bir plan olması için planların başlangıcında STK’lar, muhtarlar ve ilgili her kesimin görüşünü aldık. ” dedi.

“Hiç Kimse Mağdur Olmayacak”

Hazırlanan yeni planlarla kimsenin hak kaybına uğramayacağını vurgulayan Başkan Yücel Çelikbilek; “Vatandaşlarımız ister yeşil alanda, ister donatı alanında, ister eğitim alanında kalsın herkes barınma hakkına sahip olacak ve hazırlanan imar planları sayesinde hiç kimse hak kaybına uğramayacak. Herkes tapusu oranında imar hakkına sahip olacak.” şeklinde konuştu. 

Beykozluların sıkıntılarını çok iyi bildiklerini vurgulayan Başkan Yücel Çelikbilek sözlerinin devamında şunları söyledi: “Bölge insanımızın hangi şartlarda buralara geldiğini ve yaşam mücadelesi verdiğini biliyoruz. Tek bir ilçe sakinin bile buradan gitmesine gönlümüz razı olmaz. İmar planlarını bu doğrultuda hazırladık. Şayet ilçe sakinlerinin ekonomik şartlarını bazı imar avantajlarıyla desteklemezseniz dönüşüm yapamazsınız.  İBB parselleriyle ilgili çalışmalarda halkımızın ekonomik şartlarını da daima göz önünde bulundurduk.”

Başkan Çelikbilek konuşmasında sağlıklı kent ve imar gelişimi için Boğaziçi Öngörünüm Kanunun da de gerekli düzenlemelerin yapılması gerektiğini belirtirken konuyla ilgili de çalışmalarının olduğunu ifade etti.

CHP Grubu'nda "evet, hayır" kararsızlığı

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek'in açıklamalarından sonra planların oylamasına geçildi. Başkan Çelikbilek, "İmar Planlarının Komsyondan geldiği şekliyle oylarınıza sunuyorum kabul edenler?" sorusuna AK Parti sıraları eksiksiz destek verirken, "Kabul etmeyenler?" sorusuna bazı CHP üyelerinin el kaldırmadığı görüldü. Bunun üzerine Başkan Çelikbilek, "el kadlırmayan arkadaşlar planlara evet mi diyor?" şeklinde soru sordu. CHP Grubu "hayır" diyoruz şeklinde cevap verince oylama yeniden yapıldı ve CHP Grubu Boğaziçi Geri Görünüm İmar Planları'na da "hayır" diyerek karşı çıkmış oldu.

TEKLİF İMAR PLAN NOTLARI İLE MER’İ (ESKİ) İMAR PLANINA GÖRE SAĞLANAN BAZI AVANTAJLAR

TABANDA TEK BAŞINA YAPILAŞMA ŞANSI OLAN PARSELLERİN İSTENİLMESİ HALİNDE İKİZ VB. BİNA YAPARAK DAHA FAZLA BAHÇE KULLANIMI SAĞLAYACAK KOLAYLIK GETİRİLMİŞTİR.

* PARSEL BAZINDA YAPILACAK UYGULAMADA KAPALI ÇIKMALAR VE ÇATI PİYESİ GİBİ MİMARİ PROJE İLE DÜZENLENECEK ALANLARIN İNŞAAT HESABINA KONU EDİLMEDEN İSKAN EDİLEBİLMESİ SAĞLANMIŞTIR.

*ADA BAZINDA TOPLU UYGULAMA YAPILACAK ALANLARDA KAPALI ÇIKMALAR, BİNA TABAN OTURUMU KADAR OLAN 1. BODRUM KAT, ÇATI PİYESİ GİBİ MİMARİ PROJE İLE DÜZENLENECEK ALANLARIN İNŞAAT HESABINA KONU EDİLMEDEN İSKAN EDİLEBİLMESİ SAĞLANMIŞTIR.

*BU BÖLGEDE ADA BAZINDA YAPILACAK UYGULAMALARDA, ADA İÇERİSİNDE PLANDA GÖSTERİLEN PARK, TAY, BHA. VB. DONATI ALANLARI YAPILACAK OLAN AVAN PROJEYE GÖRE BÜYÜKLÜĞÜ DEĞİŞTİRİLMEDEN ADANIN FARKLI BİR YERİNDE YAPILMASI SAĞLANMIŞTIR.

*BÖLGE GENELİNDE MEVCUT İMAR PLANINDA VERİLMİŞ OLAN KAT YÜKSEKLİĞİ 4 KATTAN ÖZELLİKLE NÜFUSUN YOĞUN OLDUĞU BÖLGELERDE YASANIN MAKSİMUM KAT YÜKSEKLİĞİ OLAN 5 KATA ÇIKARTILMIŞTIR.

* MERİ İMAR PLANINDA TİCARET+KONUT ALANLARINDAKİ TOPLAM İNŞAAT ALANI (EMSAL) 0,30 - 0,90  ARASINDA VE KAT YÜKSEKLİĞİ 3 KAT VE 4 KAT İKEN TEKLİF İMAR PLANINDA TOPLAM İNŞAAT ALANI (EMSAL) 0,50 – 1,25 VE KAT YÜKSEKLİKLERİ 3 KAT İLE 5 KAT ARASINDA PLANLAMIŞTIR.

Haber Merkezi 

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz