CHP Beykoz, Riva zehrine 'dur' dedi

  • 0
  • 11665
CHP Beykoz, Riva zehrine 'dur' dedi
CHP Beykoz, Riva zehrine 'dur' dedi
CHP Beykoz, Riva zehrine 'dur' dedi

CHP İstanbul İl Başkan Yardımcısı Şeyma Dumrul, "Ne yazık ki Riva deresindeki kirlilik 2005'ten bu yana, yani 10 yıldır devam etmektedir" dedi.

"Riva deresinin çevresinde bulunan 11 köyde yaşayan hemşerilerimize ait hayvanlar bu dereden su içecek ve büyükbaş ölümleri de başlayacak" CHP Beykoz İlçe Örgütü, Riva deresinde yaşanan kirliliğe ve balık ölümlerine dikkat çekmek için bugün öğle saatlerinde Riva deresinin geçtiği Beykoz Göllü köyünde eylem yaptı Partililerin, 'Riva can çekişiyor - Riva için sessiz kalma" pankartı ve 'Temiz su kaynakları istiyoruz", 'Riva SOS", 'İSKİ nerede" dövizleri açtı.

CHP İstanbul İl ÖrgütüRiva deresinde yaşanan kirliliğe ve balık ölümlerine dikkat çekmek için bugün öğle saatlerinde Riva deresinin geçtiği Beykoz Göllü köyünde eylem yaptı

Partililerin, 'Riva can çekişiyor, Riva için sessiz kalma" pankartı ve 'Temiz su kaynakları istiyoruz", 'Riva SOS", 'İSKİ nerede" dövizleri açtı. Sloganlar atan grup, kirliliği protesto etmek için düdük çaldılar.

Burada canlı yaşamının devam etmesini istiyoruz

Açıklamada ilk sözü alan CHP Beykoz İlçe Başkanı Şevket Arıkan, 'Riva deresi karardı, artık canlı barınamaz hale geldi" dedi.

İSKİ'nin dere üzerinde arıtma tesisi bulunduğunu anımsatan Arıkan, 'Maalesef İSKİ'de, arıtma yapmadan atıklarını saldığı su ürünleri yüksek okulunun yaptığı analizlerde ortaya çıkıyor. Burada canlı yaşamının devam etmesini istiyoruz. Buradaki canlı kıyımına kim neden oluyorsa kınıyoruz" diye konuştu.

Grup adına yazılı açıklamayı ise CHP İstanbul Başkan Yardımcısı Şeyma Dumrul okudu. Riva deresinin son dönemlerde zehir ve balık ölümleri ile gündeme geldiğini savunan Dumrul, 'Ne yazık ki Riva deresindeki kirlilik 2005'ten bu yana, yani 10 yıldır devam etmektedir. İlk olarak Nisan 2005 yılında İSKİ Paşaköy Arıtma Tesisi'nin arıtmasız şekilde suyu Riva deresine boşaltması nedeni ile büyük bir kirlilik yaşanmış ve bugün olduğu gibi balık ölümleri meydana gelmiştir" dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi'nin 2011 yılında Riva deresindeki kirliliğin araştırılması için TBMM'de araştırma önergesi verdiğini anımsatan Dumrul, TBMM'nin bu araştırma önergesini gündemine almadığını ifade etti.

İstanbul zehirlenme tehdidi ve tehlikesi ile karşı karşıya

Yakında bahar geleceğini belirten Dumrul, 'Riva deresinin çevresinde bulunan 11 köyde yaşayan hemşerilerimize ait hayvanlar bu dereden su içecek ve büyükbaş ölümleri de başlayacak. Ayrıca bu havzada sözüm ona organik tarım yapılmakta ve bu tarlalar Riva deresinden gelen bu zehirli su ile sulanmaktadır. Burada yetişen ürünler de İstanbul halkına satılacaktır. Kısaca tüm İstanbul zehirlenme tehdidi ve tehlikesi ile karşı karşıyadır. İSKİ bir an önce gerekli önlemleri almalı, arıtma tesisini tam kapasite çalıştırmalı ve bu derenin çevresinde yer alan, atıklarını dereye bırakan fabrikalara gereken yaptırım uygulanmalıdır. Bu konunun sorumluları İSKİ ve İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü'dür" dedi.

Açıklamanın ardından düdüklü protesto yapan partililer, kısa bir yürüyüşün ardından eyleme son verdiler.

Haber Merkezi

Ali Osman Çite, AK Parti'den milletvekili aday adayı
Önceki Ali Osman Çite, AK Parti'den milletvekili aday adayı
Koşu nedeniyle Beykoz'da bazı yollar kapanacak
Sonraki Koşu nedeniyle Beykoz'da bazı yollar kapanacak
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz