Siyaset

CHP Beykoz Konakları'ndan mı dizayn ediliyor?

CHP Beykoz Konakları'ndan mı dizayn ediliyor?
26.02.2019 15:59
| | |
5605

Zaman zaman içine girdiği tartışmalı durumlarda Beykoz Konakları CHP için devreye giriyor. Partini Beykoz Konakları'ndan dizayn edildiği söyleniyor.

CHP'de 31 Mart seçimleri öncesinde genel başkanlık tartışmaları ve partinin hangi grubun yönetimine geçeceği kavgası başladığı iddia edildi.

Kavgaya ilişkin önemli iddialarda bulunan Hikmet Çiçek, '10 Aralık Hareketi ve Beykoz Konakları ekibi, partinin yeni döneminin genel başkan arayışlarını da sürdürüyor' derken, DSP'ye gidişlerin Beykoz Konakları ekibi tarafından organize edildiği, bu ekibe partiye dönüş sözü verildiğini öne sürdü. Çiçek, yeni genel başkan adaylarından birinin bir büyükşehir belediye başkan adayı olduğunu iddia etti.

Salı, 26 Şubat 2019 14:59

31 Mart seçimleri öncesi CHP'de genel başkanlık ve yönetim değişikliği kavgası şimdiden başlamış durumda.

Gazeteci Hikmet Çiçek, Odatv'de yayımlanan yazısında, "Beykoz Konakları yine işbaşında mı" diye sorarken, ilginç iddialarda bulundu.

Salıcı ve Özkan'ın başını çektiği ekipler

"Bugünlerde CHP'de, seçimlerde hangi belediyelerin kazanılacağı konuşulmuyor. Daha çok, seçim başarısızlığı senaryoları konuşuluyor!" diyen Çiçek, "10 Aralık Hareketi diye adlandırılan ve Örgütlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı'nın koordinatörlüğünü yaptığı ekip, seçim sonrasında gündeme gelecek kurultay için farklı gruplarla ortak hareket etme görüşmelerine başladı bile. Bu süreci planlayan ve görüşmeleri organize eden merkez, Hüsamettin Özkan başını çektiği 'Beykoz Konakları' ekibi. Türkiye’nin yakın siyasi tarihine 'Beykoz Konakları' olarak geçen ekip, Hüsamettin Özkan'dan Mustafa Sarıgül'e ve bazı işadamlarına dayanıyor" ifadelerini kullandı.

DSP'ye geçişleri de organize ettiler

"Deniz Baykal kasetle düşürülünce yerine Kemal Kılıçdaroğlu'nu getiren Beykoz Konakları'ydı. Hürriyet’e 'Gandi geliyor' manşetlerini attıran da aynı merkezdi. Mustafa Sarıgül’ü, CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olması da Beykoz Konakları’nda kararlaştırılmıştı. Ekmeleddin İhsanoğlu adı, Beykoz Konakları'ndan çıkmıştı" denilen yazıda, seçimlerde CHP'den aday gösterilmeyen isimlerin DSP'ye geçişinin de yine bu ekip tarafından planladığı iddia edildi.

Yazıda CHP'de yaşananlara ilişkin şu iddialar yer aldı:

CHP PM üyesi ve İstanbul milletvekili, 10 Aralık Hareketi’nin önde gelenlerinden Erdoğan Toprak, Özkan’ın sağ kolu. Odatv’nin 2 Şubat 2016 günlü, “Kemal Kılıçdaroğlu artık her şeyi Beykoz Konakları'na danışacak” başlıklı haberde, Kılıçdaroğlu'nun siyasi başdanışmanları arasında, adı Beykoz Konakları ekibi ile anılan, eski Kültür Bakanı İstemihan Talay'ın da yer almasına dikkat çekilmiş ve şöyle denilmişti:

“İstemihan Talay, DSP'de siyasete başladı, daha sonra partinin bölünmesinde yer alarak İsmail Cem'in Yeni Türkiye Partisi'ne katıldı, daha sonra MHP'ye geçti, son olarak da CHP'de politika yapmaya başladı…

“Talay, Bülent Ecevit’in sağ kolu olarak nitelendirilen, dönemin Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan ile birlikte hareket edip hükümetteki görevinden ve partisinden ayrılmıştı.”

Soner Yalçın 4 Nisan 2014 günü Sözcü’de şöyle yazdı:

“Ye­ter ar­tık!..

“Bey­koz Ko­nak­la­rı­’ CHP’­den eli­ni çek­sin!

“DSP’­yi, ANA­P’­ı, DYP’­yi bi­ti­ren bu ah­bap ça­vuş/tav­la­cı ekip, o ‘çok bil­miş po­li­tik akıl­la­rıy­la­’ CHP’­yi bi­tir­me­ye ça­lışı­yor…

“Rah­met­li Bü­lent Ece­vi­t’­e dar­be­ye kal­kı­şa­rak AK­P’­ye ik­ti­dar su­nan bu si­ya­si ce­ha­let, şim­di de CHP’­yi tü­müy­le ele ge­çir­mek is­ti­yor.

“2001’de DSP’­de ya­pa­ma­dık­la­rı dar­be­yi şim­di CHP’­de başarmak is­ti­yor­lar…

“Pen­sil­van­ya be­la­sı­nı siz ge­ti­rip sok­tu­nuz bu par­ti­nin içi­ne… CHP’­yi, Pen­sil­van­ya­’nın ya­la­nı­na or­tak et­ti­niz.Par­ti­yi utanç ve­ri­ci bir ha­le ge­ti­rip, Ce­ma­at’­i sa­vu­nur yap­tı­nız.”

“Beykoz Konakları”, CHP içindeki Batıcı, liberal kesimin teorik merkezi gibi görev yapıyor. Bir çeşit akıl hocalığı. 10 Aralık Hareketi ise “pratik” merkez. Selim Sayek Böke, Canan Kaftancıoğulları falan teorisyen değil militan!

İnce ile mesafeli

DSP'ye transfer edilen isimlerde, Muharrem İnce ile mesafeli olma şartı aranıyor. Geçen yıl, Olağanüstü Kurultay için Muharrem İnce adına imza toplayan Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu'nun yeniden aday gösterilmeyince DSP'ye geçme girişimde bulunması, ancak bu talebin geri çevrilmesi, Beykoz Konakları ekibinin bu şartına bağlanıyor.

CHP'ye geri dönüş garantisi

Listelerde yer bulamayan küskünlerin DSP'ye geçişini planlayan ekibin, 31 Mart sonrası “yeni dönemde” küskünlere CHP’ye geri dönüş için söz verdiği de parti kulislerinde konuşulanlar arasında. İddiaya göre bu isimlere, "seçimden sonra CHP'de büyük bir değişim yaşanacak. O süreçte yeniden partinize geri dönebileceksiniz. Bu konuda size garanti veriyoruz" denildi.

10 Aralık ve Beykoz'un aklında iki isim

CHP'de yaşanan bu tartışmalı süreçte, birlikte hareket eden 10 Aralık Hareketi ve Beykoz Konakları ekibi, partinin yeni döneminin genel başkan arayışlarını da sürdürüyor. Her iki ekip de yeni genel başkanın İstanbul'daki örgütlere, delegeye ve belediyelere egemen bir nitelikte olmasının yanı sıra İstanbul'daki sermaye çevreleri ve iş dünyasıyla da yakın ilişkileri olan veya bu ilişkileri daha da geliştirecek vasıfta olmasını istiyor.

Parti kulislerine yansıyan bilgilere göre, bu ekipler iki isim üzerinde yoğunlaştı. Hangi ismin genel başkanlığı için çalışma yürütüleceğine ise seçim sonuçları üzerinden karar verilecek. Sonra zaman kaybedilmeden kampanya başlatılacak. Şimdilik bu iki ismin yazılmaması isteniyor. İsimlerden biri, bir büyükşehir belediye başkan adayı. Alacağı oy oranına göre başkanlığa aday olup olmayacağına karar verilecek.

Haber Merkezi

 

Anahtar Kelimeler: Beykoz Konakları, CHP

reklam

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"