CHP Beykoz Kadın Kolları’ndan 25 Kasım Açıklaması

  • 25.11.2016 19:48
  • Güncelleme: 08.03.2020 17:58
  • Okunma: 7851 kez
  • Yorum: 0
CHP Beykoz İlçe Kadın Kolları Başkanı Eylem Sabırhoşgör, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü dolayısıyla bir basın açıklaması yaptı.
CHP Beykoz Kadın Kolları’ndan 25 Kasım Açıklaması

CHP Beykoz İlçe Başkanlığı'nın Kavacık'ta bulunan İlçe Merkezi'ndeki basın açıklamasında Kadın Kolları Başkanı Eylem Sabırhoşgör'ü, Meclis Üyesi Gülay Demirel, Gençlik Kolları Başkanı Emre Mert Kılıç ve partililer yalnız bırakmadı.

"Yaşadığımız coğrafyada kadınlar saldırı altında"

CHP İstanbul İl Kadın Kolları Başkanı Fatma Köse adına açıklama yapan Başkan Sabırhoşgör, şunları söyledi:

"Bugün 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma günü yani bugün dünya üzerinde yaşayan kadınların ve çocukların çeşitli biçimlerde maruz kaldıkları ve giderek artan her türlü şiddet ve cinsel istismarı bir kez daha hatırlatma günüdür. Bugün kadına yönelik şiddet olgusunun hem kadına hem de tüm topluma dayatılan ideolojik bakıştan çağ dışı ve gerici anlayıştan ekonomik koşullardan politik gelişmeler ve kültürel etkenlerden ayrı tutulamayacağı gerçeğini tekrar tekrar gündeme taşıma günüdür. Yaşadığımız coğrafyada kadınlar günlük yaşamda sürekli olarak cinsel, psikolojik ve fiziksel şiddete, tacize ve tecavüze maruz kalmakta ve öldürülmektedir" ifadelerini kullanan CHP'li Sabırhoşgör, sözlerine şöyle devam etti.

"Şimdide bir bahane buldular OHAL diye"

"Tacizler, tecavüzler ve kadın katilleri tahrik indirimlerinden yararlanmakta ve hatta serbest bırakılmaktadır. Medyatik bir özelliği yok ise ne basında ne de bültenlerde yer almamaktadır. Ülkenin gündemi o kadar ağır ki kimsenin vakti yok cinayetleri önlemeye aslında kimsenin niyeti de yok. Şimdide bir bahane buldular OHAL diye. Kadınlar haklarını savunan kadınların örgütlü mücadelesinin olmazsa olmazı olan kadın derneklerini de mühürlemek bu bahane ile şahane oldu onlar için... Hükümetin insan haklarını kullanan kimselere tahammülü yok. Kapattılar çünkü kadın üstelik örgütlü kadın haklarının varlığının bilincinde kadın... En tehlikelisiydi onlar için... Bilmiyorlar ki kadın hareketi mühürlenemez. Bunca olumsuzluklar karşısında her ne olursa olsun Cumhuriyet Halk Partisi kadınları olarak asla mücadeleden vazgeçmeyeceğiz. Kadını erkekle eşit görmeyen toplumsal yaşamda yok sayan siyasal anlayışa ve onun karanlığına asla teslim olmayacağız. Emeğimize, bedenimize, kimliğimize sahip çıkarak topluma ve bizlere dayatılmak istenen gerici cinsiyetçi yaşam tarzını reddediyoruz. Yasaklarla mühürlerle bizi uzaklaştırmak istedikleri alanlarımıza sokaklarımıza sahip çıkıyoruz."

"Örgütlü mücadelemize devam edeceğiz"

Cumhuriyet'e inanan kadınların her zaman birlik ve beraberlik içerisinde yanlışlar karşısında duracağına değinen CHP Beykoz Kadın Kolları Başkanı Eylem Sabırhoşgör, "Bu ülkenin Cumhuriyetle inançlı özgür ve güçlü bireyleri olarak örgütlenerek ve dayanışarak kadın cinayetlerine tacize tecavüze her türlü şiddet ve ayrımcılığa karşı sonuna kadar mücadele edeceğiz. Biz Cumhuriyet Halk Partili kadınlar olarak 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Gününde kadın mücadelesinin ve örgütlü birlikteliğinin bir kez daha yineleyerek eşit ve özgür bir ülkede yaşayabilmek için emeğimizden, bedenimizde, kimliğimizden elini çekmeyen iktidara karşı eşit ve özgür yarınlar için mücadelemizi örgütlülüğümüzden aldığımız güç ve cesarette devam ettireceğimizi ifade ediyor, kadına yönelik şiddete karşı verdiğimiz bu mücadelemizde umut var biz varız diyoruz" dedi.

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz