CHP Beykoz İlçe Başkanlık Kongresi’ni Aydın Düzgün kazandı

  • 12.01.2020 18:32
  • Güncelleme: 12.01.2020 19:47
  • Okunma: 17273 kez
  • Yorum: 1
CHP Beykoz İlçe Başkanlığı’nın 37. Olağan İlçe Kongresi yapıldı. Aydın Düzgün ilçe başkanlığına yeniden seçildi.
CHP Beykoz İlçe Başkanlık Kongresi’ni Aydın Düzgün kazandı

Beykoz Recep Şahin Köktürk’ü dolduran partililer Beykoz’da heyecanlı bir gün yaşarken, Uğur Çelebi delegelerden yeterli desteği göremediği için kongreden çekilmek zorunda kaldı.

Aydın Düzgün, Mahir Taştan ve Gülten Demirbaş’ın yarıştığı kongrede Divan Başkanlığına İlçe Başkan adayların önergesi ve delegelerin oylarıyla Giresun Milletvekili Necati Tığlı seçildi.

Açılış konuşmasını yapan Tığlı, kongre gündemini okurken, Hüseyin Okumuş, Aydın Düzgün dönemine ait çalışma ve hesap raporunu delegelerin ibrasına sundu.

Kongreye, Prof. Dr. Mustafa Özyurt, CHP İstanbul İl Yöneticileri, AK Parti Beykoz İlçe Başkan Yardımcısı Zafer Aslan, SP Beykoz İlçe Başkanı şeref Kaçmaz, İYİ Parti Beykoz İlçe Başkanı Akif Taşdemir, STK temsilcileri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

“Türkiye’de CHP’li olmak zordur”

CHP’nin 22. Dönem Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Özyurt, bir konuşma yaptı. Türkiye’de CHP’li olmanın zor olduğunu ifade eden Özyurt, “bu parti gönül verenlerin sayesinde buraya geldi. Biz buradan ne koparırız diye düşünmeden çalışanların eseridir. CHP’li olmak zordur. 2001 Yılında Altınova’yı ziyaret ettik, Muharrem İnce İl Başkanımızdı. Dedi ki, ‘hocam kusura bakmayın elektrik faturasını ödeyemedik, elektrik yok o yüzden’ demişti. Biz buralardan geçtik. CHP bir ideoloji partisidir.” ifadelerini kullandı.

“Biz partiye çıkar için değil gönül vererek geldik”

Özyurt, sözlerini şöyle sürdürdü: “İçimizden bir kişi o gün ben nezle olduğum için gelemedim deseydi 1 Mart tezkeresi geçecekti. Böyle tek vücut olduk. CHP’nin 178 milletvekili ve bazı vatanseverlerin desteğiyle bunu sağladık. Biz partiye çıkar için değil, gönül vererek geldik. Önümüzdeki seçimde Beykoz’u kazanacak arkadaşlarımızı seçmenizi istiyorum.”

“23 Haziran’da İstanbul’da yeni bir başlangıç yaptık”

İstanbul Büyükşehir ve Beykoz Belediye Meclis Üyesi Cemal Sataloğlu da kongrede bir konuşma yaptı.

Sataloğlu, “23 Haziran seçimleriyle İstanbul’da yeni bir başlangıç yaptık. 25 yıldır İstanbul’a ihanet eden bir anlayışı ortadan kaldırdık. İmamoğlu başkanımızla yağmaya ‘dur’ dedik. Mutlaka bu süreci başaracağız. Ben demeden, biz diyerek 16 milyon için çalışıyoruz. İlk altı ayda devasa bir açık kapatıldı. 6 ayın sonunda vadesi geçen borçlarda artış da yapılmadı. Süt, eğitim yardımı ve sosyal yardımlarla bu paralar halka dağıtılıyor. Kamu yönetimine farklı bir bakış açısı getirildi. Buna destek olmalıyız. Beykoz’da eski düzenin devam edeceğini düşünenler var. Yaptık yapacağız dönemi bitti. İBB Başkanımızla ilgili Beykoz ile ilgili hedeflerimiz var. 20 yıldır Beykoz’un sorunlarını çözemediler. Yapmadılar, yapamadılar.” diye konuştu.

Delegeler parti içi eleştiri yaptı

CHP Beykoz İlçe Başkanlığı’nın 37. Olağan Kongresi 3 adayla gerçekleşti. Dilek ve temenniler bölümünde birçok delege parti içerisindeki söylentilere ilişkin konuşmalarda bulundu.

Başkan Adayı Mahir Taştan: “CHP’nin yılmaz emekçileri”

İlçe Başkan Adayı Mahir Taştan, partilileri yılmaz emekçiler diye nitelendirerek selamladı. Taştan, “Gençlerimiz işsiz ve yarınlarından umutsuz olarak devam ediyor. Madde bağımlılığı giderek artıyor. Aydın kesim baskı altında, hiçbir dönemde olmadığı kadar korku topluluğu yaratılıyor. Seçilmişler görevlerinden alınarak yerine isimler atanıyor. İstanbul bir kadın tanıdır. İl başkanımız Sayın Kaftancıoğlu, dedikoduyu bırakın. Kendisi bu şehri karış karış dolaştı. İstanbul’u kurtarmak bizim elimizdeydi.” dedi.

Kılıçdaroğlu’na selam

İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya’nın kazanılmasında en büyüğü emeği olan Kılıçdaroğlu’na selam ederek devam eden Taştan, İmamoğlu’nun adaylığını çok eleştirenlere seslendi.

“Umudumuz var, gençliğimiz var”

Taştan, “Ekrem İmamoğlu, umudumuz var, gençliğimiz var diyerek yürümüştür. Hiç düşmeyecek gözüyle bakılan İstanbul’un kazanılması, siyasi rüzgarın yönünü de açıkça göstermiştir. Bu rüzgarın neden Beykoz’ds olmadığını konuşmalıyız. Bunun sebebinin İlçe Başkanımızın seçimi bırakara kendi adaylığının peşine düşmüştür.” ifadelerini kullandı.

“Beykoz’u kazanan yönetim olmaya talibiz”

Hedef 2024 diyerek devam eden Taştan, “Hedefimiz Beykoz’da CHP bayrağının dalgalanmasıdır” dedi.

“Üyelerimizi örgütleyerek aktif hale getirelim, bunu yaparken dayanışmayla yapacağız. Vatandaşı etken hale getireceğiz. Vatandaşı CHP’nin sahibi yapacağız. Yönetimi katılımcı ve şeffaf yaparak, devam edeceğiz. STK’larla birlikte yol alacağız. Biz önümüzdeki iki yıl içerisinde CHP Beykoz İlçe Başkanlığında vizyonlu bakış açısıyla Beykoz Belediye Başkanlığı’nı kazandıran yönetim olmaya talibiz.” şeklinde konuşan Mahir Taştan şöyle devam etti: Her kulvarda seçimler yapılacak. AKP iktidarı adaletli bir seçimi kazanamayacak. Halk bu karanlık günlerden kurtulmak istiyor. Önümüzdeki yıllarda erken yapılacak seçimlere örgütümüzü hazırlamalıyız.

“Beykoz’da ne kazandırdılar?”

Bulamıyoruz. Ne kaybettiler, çok kaybettiler. Vatandaşları işsizliğe ve yolsuzluğa ittiler. Uyuşturucu illetine mahkûm olan vatandaşları kurtarmalıyız.

Ben değil biz anlayışıyla bir İlçe Başkanı olarak yola çıktım. Baş liderimiz Atatürk’ten güç alan katılımcı ve özgürlükçü bir yönetim için adayız. Beykoz’un davasını davamız bileceğiz. Her alanda kimseyi dışlamayacağız. Yerel sorunlara çözüm arayacağız. Bir sonraki seçimlere kadar iktidar olacağız.

Neden adayız? Örgütümüzle kol kola çalışmak için adayız. Tarafsızlık ilkesini hâkim kılmak için adayız. Ötekileştirmelere son vermek için adayız. Partimizi iktidar yapmak için adayız. Çağdaş, demokratik, anlayışı gütmek için adayız. Örgütü tek yumruk yapmak için adayız. Cumhuriyet Halk Partisini Beykoz iktidar yapmak için, barış için, kardeşlik için, sevgi için, gelecek için adayız!

Aydın Düzgün, “2 yılda 3 seçim yaşadık”

Aydın Düzgün, iki yılda üç seçim atlattıklarını hatırlatarak başladığı konuşmasında, “CHP Beykoz 37. Kez olağan kongresini gerçekleştiriyor. Bugün sizler bu partinin emektarları, CHP’nin geleceğine bir kez daha imza atacaksınız. Geçtiğimiz dönem tarafıma gösterdiğiniz destek çok önemliydi. Her yaptığımız işten alnımızın akıyla çıktık. Partimizi Beykoz’da çok önemli bir noktaya taşıdık.” İfadelerini kullandı.

“Bunu 23 Haziran ile taçlandırdık”

“Bu başarıdan neden başarısızlık çıkarmaya çalışıyorsunuz. 30 yıl sonra böyle bir başarı elde ettik. Emsali görülmemiş bir siyasi baskıya rağmen bir başarı kazandık. Halkımız hak hukuk adaletten yana oyunu kullandı. Göreve geldiğimiz andan itibaren ilçe halkımızın sorunlarını dinledik” ifadelerini kullanan Başkan Düzgün, 2 yıl boyunca vatandaşımızın yüzünü güldürmeye çalıştık. Mülkiyetle ilgili komisyonlar kurarak her aşamada çözüm aradık. Çalışmalarla her kesimin dikkatini çektik” dedi.

Biz bu yolu İmamoğlu ve Kaftancıoğlu ile birlikte yürüdük

Aydın Düzgün şöyle devam etti: Biz bu yolu İl Başkanım Kaftancıoğlu ve İBB Başkanımız İmamoğlu ile yürüdük. Birlikte yapacağımız çok şey var. Gençlerimiz için iş imkânı yaratılacak. Çalışan anneler için kreşler açılacak. Ev hanımlarının aile ekonomisine katkı sağlayabilmeleri için bedelsiz kurs imkânları mahalle bazında satışa yönelik etkinlikler düzenlenecek. Gençlerimiz için meslek edindirme kursları ve staj imkânları sağlanacak.

“Farklılıklarımız bizi zenginleştirir”

Bu süreç değişiklikle yönetilecek bir süreç değildir. Bilakis mevcut başarının pekiştirilmesi sürecidir. Buna katkı sağlayacak her arkadaşımıza ihtiyacımız vardır. Biz her zaman çok sesliliğe inandık. CHP’li olan herkes özgür iradesini ortaya koyarak yola çıkar. Küçük farklılıklarımız vardır. Olmalıdır da. Bu demokrasinin gereğidir. Bizim farklılıklarımız aynı yolda yürüdüğümüz sürece bizi zenginleştirir.

Farklılıklarımızı kavga ile çözme zamanı değildir. Bu ne bize yakışır, ne de partimizin yönetim anlayışına sığar. Hele ki arkamıza aldığımız bu halk desteği varken, siyasi çözümlerin ibresi bizim lehimize dönmüşken bu süreci sekteye uğratma lüksümüz olamaz.

“Partimizi en iyi şekilde temsil etmeye çalıştım”

Partimizin ilde ve genelde en iyi şekilde temsil etmeye çalıştım. İlk defa beş adet kurultay delegesi kazandırdım. Bu salonda sizler yalnızca bir ilçe başkanı değil partinin kaderini oylayacaksınız. Ya da talimatla yönetilen bir ilçe olacak. Seçim sizlerin.

“İnanın ben iyi bir insanım”

Elinizi vicdanınıza koyduğunuzda bana hak vereceksiniz. Çok küçük bir azınlık beni sevmiyor ama ben onları da seviyorum. Siyasette asla yalan söylemeyeceğim. Asla söz vermedim vermeyeceğim.

Oy verme işlemi 1 saat 45 dakika sürdü

Konuşmaların ardından saat 17.00’da başlayan oy verme işlemi 18.45 itibari ile sona erdi. Bu süre zarfından 417 delege oy kullandı… Yapılan sayım sonrası Aydın Düzgün 186 oy alarak CHP Beykoz İlçe Başkanlık Kongresi’ni kazandı. Mahir Taştan 169 oy aldı. Gülten Demirbaş ise 47 oyda kaldı...

Aydın Düzgün’ün Yönetim Kurulu’nda şu isimler yer aldı:

Yönetim Kurulu Asil

Salih Akbulut

Bilgin Asar

Hakan Büyük

İsmail Çorbacı

Kamil Doğru

Burak Erdal

Ramazan Gül

Erdal Kahraman

Hakan Kanpara

Mahmut Keskin

Sevgi Kılıç

Yusuf Öztürk

Munire Işıl Soyhan

Mehmet Şahin

Haşim Yıldız

Şerife Yükselen

İl Delegesi

Sibel Acarlar

Salih Can Cenceroğlu

Ahmet Ali Kılıç

Halit Kılıç

Hüseyin Okumuş

Hikmet Öz

Hayrullah Usta

Esengül Yılmaz

İlyas Yılmaz

Yücel Zara

Anahtar Kelimeler: CHP, Beykoz, Kongre, mahir Taştan, Aydın Düzgün

Yorumlar (1 Yorum)

harun (3 yıl önce)

Bu vatandaş başarılı mı şimdi ki? Böyle bir yönetim anlayışı yok..Lobisi güçlü olan ilçe başkanlığını kazanıyor..Beykozlu olmayan bir başkan adayına karşı kazanmak en güçlü ihtimalken çok alakasız bir aday ortaya koyarak kaybettiler..Şimdi de ibb seçimlerini referans alarak başarılıyız diye geçiniyorlar...Allah akıl fikir versin..

Yorum Yaz