Siyaset

CHP Beykoz İlçe Başkanı Mahir Taştan: ‘halk baş tacı edilmelidir’

CHP Beykoz İlçe Başkanı Mahir Taştan: ‘halk baş tacı edilmelidir’
27.08.2016 17:34
| | |
3413

CHP Beykoz İlçe Başkanı Mahir Taştan, basın mensuplarıyla Dedeoğlu Gonca Garden’de düzenlediği sabah kahvaltısında bir araya geldi.

Gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulanan başkan Taştan, 15 FETÖ teşebbüsünün ardından yaşananlarla ilgili açıklamalar yaptı.

İlçe Başkanı Mahir Taştan, basın toplantısında yerel yöneticilere de çağrı yaparak, “vatandaşların barınma il ilgili sorunlarını birlikte çözelim” dedi.

Taştan gündemi değerlenirdi

15 Temmuz darbe girişiminden, olağanüstü hal kararına, Kanun Hükmünde Kararnamelerden, askeri okulların kapatılmasına, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na yapılan suikast girişiminden, Suriye'nin Cerablus bölgesine gerçekleştirilen Fırat Kalkanı harekâtına kadar birçok konuyu değerlendiren İlçe Başkanı Mahir Taştan, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek başta olmak üzere ilçedeki siyasilere bir çağrıda bulundu.

Beykoz Belediyesi'nin CHP'li Meclis Üyeleri, Kadın Kolları ve Ana Kademe Yöneticilerinin de katıldığı sabah kahvaltısında Başkan Taştan, siyasi parti yöneticilerine seslendi. Taştan, "Gelin 15 Temmuz'da demokrasiye sahip çıkan halkımıza hak ettiğini verelim artık" dedi.

"Genel Başkanımıza yapılan saldırı bunun bir örneğidir"

CHP İlçe Başkanı Taştan, geçtiğimiz gün Şırnak'ın Cizre ilçesinde yaşanan terör olayında şehit olan polisleri anarak başladı. Yaralılara acil şifalar ve şehit olanların ailelerine başsağlığı dileyen Mahir Taştan, 15 Temmuz'dan sonra yaşanan gelişmeleri değerlendirerek, "Ülkemizde terör olayının artık son bulması için siyasilerin üzerine düşen ne varsa artık yapmasını diliyorum. Çünkü terör kimden ve nasıl gelirse gelsin ülkenin iç barışı yok eden, iç barışa artık kapalı olduğumuz bu dönem de halkın ve siyasi iktidarın ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Şavşat'ta Genel Başkanımıza yapılan saldırı bunların bir örneğidir. Türkiye'de son günlerde birçok şey rayından çıkmış, hangi yöne savrulduğumuz belli olmayan bir dönemin içerisindeyiz" şeklinde konuştu. Başkan Taştan, OHAL kararının ardından TBMM'nin neredeyse işlevini yitirmeye başladığını söyledi.

"Yaşadığımız olayların analizini sıkı yapmak gerekiyor"

15 Temmuz sürecini sebep ve sonuçlarıyla iyi değerlendirip sıkı analiz yapmak gerektiğini belirten İlçe Başkanı Mahir Taştan, Beykozlulara yönelik ifadelerinde şu cümlelere yer verdi:

"Bu dönemde siyasetin daha ön planda olması gereken bir dönem, görüntü de biraz varmış gibi dursak da şu anki uygulamalarla OHAL yasalarıyla tek partilik tek adamlık dönemine doğru yaklaşan bir sürecin içindeyiz. Bu süreci iyi değerlendirmek lazım, 15 Temmuz'da bu yana yaşanan süreci iyi değerlendirmek, analizini sıkı yapmak gerekiyor. Bu değerlendirmelerle Türkiye'de yapılması gereken değişiklikler varsa siyasi iktidar yani TBMM'ye görevin düşmesi gereken en önemli hususlarda 'TBMM şu anda devrede yok mu gibi' bir izlenim var. Sürecin fayda ve zararlarının neler olduğu hali hazır da çok fazla değerlendirilmiş değil. Akşamları televizyonlarda izliyoruz. Birçok yorumcu fikirlerini ortaya koyuyor" dedi.

"Bir çağrıyla sokağa çıkan halk baş tacı edilmelidir"

CHP Beykoz İlçe Başkanı Mahir Taştan, 15 Temmuz'da FETÖ mensubu bir grup askerin gerçekleştirmek istediği darbe girişimi karşısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısıyla demokrasiye sahip çıkan halkın 'baş tacı' yapılması gerektiğini vurguladı.

Mahir Taştan şöyle devam etti: "Darbenin püskürtülmesinde bir şeyi daha gördük ki, halkın iradesinin halkın direnme hakkının ne kadar doğal olduğunu gördük. Halkın direnme hakkının önüne hiçbir gücün geçemeyeceğini, ne topun ne tankın ne silahın geçemeyeceğine bir kez daha şahit olduk. Bunlardan güzel dersler çıkardık. Artık ben yaptım oldu değil, birlikte neler yapabilirizi oturup konuşmamız gerekiyor. Çünkü halkın iradesiyle gelinen her noktada halkın iradesinin her noktada yansıttığı fotoğrafları kale alıp o bağlamda görüşlerine ve düşüncelerine önem vermek siyasi iktidarın ve cumhurbaşkanımızın temel görevidir. Bu güne kadar basına yansıyan görüntü, gerçekleşen algı, evet siyasi iktidarın biraz daha muhalefetin sesine kulak vermeye yönelik bazı davranışlarını görüyoruz. Yeterli mi? Değil.

Devlet kurumlarına bakıyorsunuz birçoğunda en iyi makam ve mevkilerde konuşlanmış durumda. Bunların tamamını diskalifiye ettiğinizde yetişmiş kadrolar bulmakta güçlük çekiyoruz. Örnek emekli olan pilotlar geri çağırılmaya başlandı. Askeri okulların kapatılması Harp Okulları'nın kapatılması doğru bir yaklaşım ve tespit değildir."

İlçe Başkanı Mahir Taştan, ülkede yaşanan son gelişmelerle ilgili düşüncelerini paylaştıktan sonra başta Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek olmak üzere siyasi partilerin İlçe Başkanlarına seslendi.

"CHP olarak halkımızın sorunlarını çözmek istiyoruz"

Mahir Taştan, "Gelin en temel hak olan barınma hakkını sıkıntıya sokan problemleri ortadan kaldıralım" dedi.

"Tankların üstüne çıkan, önüne yatan, darbeye karşı duran halkın hayatını artık biraz daha kolaylaştırmalıyız. Beykoz'daki siyasiler olarak bizim bu halka bir sorumluluğumuz var. Bu sorumlulukların en başında halkın sorunlarını sıkıntılarını çözmemiz gerekiyor. En temel olanları ise tapu ve imar... Burada bir çağrıda bulunmak istiyorum. Hem Beykoz Belediyesi'ne hem siyasi partilere bu çağrımı yenilemek istiyorum. Bu halk direnme hakkını kullandı, demokrasiye sahip çıktı ve bu halkı başımızın tacı yapmamız gerekiyor. Bu halka olan borcumuzu tapularını, imar sorunlarını  el ele birlikte siyasi iktidarla birlikte çözelim. Bu halka demokrasiye, cumhuriyete sahip çıktığı için ödüllendirelim. Bunun en doğal sonuçlarını 15 Temmuz sonrası gördük. Halkın iradesinin ne şekilde yansıdığını gördük. Artık bu halkı sorunların içinde boğmak değil, hayatı nasıl kolaylaştırabiliriz bunu düşünmek ve gerçekleştirmek boynumuzun borcudur. CHP olarak biz halkın bütün sorunlarıyla yakından elimizden geldiği kadarıyla çözmek istiyoruz. Burada siyasi iktidarın yapması gereken işlemler var. Bunlardan artık kaçınılmaması gereken sürecin içerisindeyiz. Eğer karşılık bulamazsak kapı kapı gezerek bunu vatandaşlarımıza anlatacağız." şeklinde konuşan Cumhuriyet Halk Partisi Beykoz İlçe Başkanı Mahir Taştan'ın bu açıklamasının ardından soru-cevap kısmına geçildi.

Öte yandan İlçe Başkanı Taştan'ın siyasi parti yöneticilerine birer ziyarette bulunacağız bildirildi.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Haber Sitesi, CHP, Mahir Taştan

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"