Toplum

CHP Beykoz, engellilerle bir araya geldi

CHP Beykoz, engellilerle bir araya geldi
06.04.2017 23:52
| | |
3171

CHP Beykoz İlçe Başkanlığı düzenlediği programla örgüt bünyesindeki engelli üyeleriyle bir araya geldi.

Kavacık’taki İlçe Binası’nda düzenlenen programa İlçe Başkanı Mahir Taştan, Kadın Kolları Başkanı Eylem Sabır Hoşgör, Gençlik Kolları Başkanı Emre Mert Kılıç ve CHP İl Engelliler Komisyonu 1. Bölge Sorumlusu İrfan Gümrah’ın yanı sıra partililer katıldı.

“En büyük engel o engelleri görmemektir”

Programın açılış konuşmasını yapan İlçe Başkanı Taştan, “Bugün sizleri bu heyecanla bu yüreklilikle sizleri karşıladığınız için teşekkür ediyorum. En büyük engel o engelleri görmemektir. Toplumumuzun birçok kesimine baktığımızda, engellilere çok fırsatlar vereceğini söyleyenler hep engellerin önüne engeller koyuldu. 16’sından sonra bir sarı kart ile bu uygulamaları yapanlara bir uyarı vereceğimizi düşünüyorum.” Dedi.

Beykoz İlçe Başkanı Mahir Taştan’ın yaptığı konuşmanın ardından katılımcılara engellilerin anlatıldığı kısa bir video izletildi.

“Sağlık sorunlarımdan dolayı engelliyim”

Programın ikinci konuşmacısı CHP Beykoz İlçe Başkanlığı Engelliler Komisyonu Başkanı Aykut Ketenci oldu. Ketenci, “Ben bir bedensel ve zihinsel engelli değilim. Sağlık sorunlarımdan dolayı engelliyim. Bu toplantıyı referandum öncesi bir hareketlilik olsun diye düzenledik. Engelliler için asansörün büyük bir önemi var. İlçe binamızın da asansörü yapıldı, engellilerimiz adına teşekkür ediyorum.” Şeklinde konuştu.

Son konuşmacı ise CHP İstanbul İl Engelliler Komisyonu 1. Bölge Sorumlusu İrfan Gümrah kürsüye geldi.

“Anayasada engellilerimiz için maddeler var”

Sosyal devlet anlayışımızın gereği olarak ve sosyal devleti güçlü kılmak için engelli bireylerin çağdaş yaşamın gerektirdiği tüm imkanlardan yararlanmasının bir insan hakkı olduğunu kabul ederek çalışmaktayız.” İfadeleriyle konuşmasına başlayan Başkan Gümrah, şöyle devam etti:

Mevcut anayasamızın 61. Maddesi ise “devlet, engellilerin korunmasını toplum hayatına intibaklarını sağlayıcı tedbirler alır” demektedir. Bu maddeye rağmen bugün bırakın engellilerin korunmasını onların ihtiyacı olan ortez, protez, manüel veya akülü tekerlekli sandalyelerinin, işitme cihazlarının sağlanmasını devlet kendi görevi olmaktan çıkarmış hayırsever halkın umuduna bırakmıştır.

“Engelliler haklarını bilmiyor”

Tüm insanlar gibi engellilerin ihtiyaçlarını da sınıflandırırsak zorunlu ihtiyaçları, kültürel ve sosyal ihtiyaçları ve de lüks ihtiyaçları olarak sınıflandırmamız mümkündür. Türkiye’de kanımca en önemli sorun engellilerin sayısının ve niteliğinin bilinmemesi dolayısıyla doğru politikalar üretilememesi ve çıkan yasaların ve sağlanan imkanların engelliler tarafından doğru bilinmemesi ve uygulanamaması.

Gümrah ülke genelinde yaklaşık 9 milyon 600 engelli vatandaşın olduğunu belirterek konuşmasını şu cümlelerle sonlandırdı:

Türkiye’nin 31 Aralık 2016 tarihi itibariyle nüfusu 79 milyon 814 bin 871 kişidir. Bu nüfusun yaklaşık yüzde 12’sinin engelli olduğunu hesaplarsak kabaca bu rakam 9 milyon 600 bin kişi eder. Böyle büyük bir çoğunluğun mecliste belediyeler de bürokraside ne kadar temsilcisi var bir düşünmenizi istiyorum.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Haberleri, CHP, Engelliler Komisyonu, İrfan Gümrah

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"