Siyaset

CHP Beykoz’da olağan kongre takvimi başladı...

CHP Beykoz’da olağan kongre takvimi başladı...
12.07.2015 21:14
| | |
4823

Cumhuriyet Halk Parti Beykoz İlçe Örgütü aylık olağan değerlendirmelerini yapmak üzere Kavacık'ta ki İlçe Merkezi’nde toplandı.

İki bölüm olarak gerçekleştirilen toplantının ikinci kısmı basına kapalı olarak gerçekleştirilirken, programa; 30 Mart 2014'te gerçekleştirilen Mahalli İdareler Seçimleri'nde Belediye Başkan Adayı olan Hızır Yılmaz, CHP'li Meclis Üyeleri Aydın Düzgün ve Gülay Demirel'in yanı sıra diğer ilgililer katıldı.

Toplantının gündemi ise çoğunlukla 28 Eylül 2015 Pazartesi ile 25 Ekim 2015 Pazar günleri arasında gerçekleştirilmesi planlanan İlçe Kongreleriydi.

Yaklaşık üç saat süren toplantının açılış konuşmasını İlçe Başkanı Şevket Arıkan yaptı. Arıkan, Olağanüstü Kongre ile göreve gelmelerinin ardından 13 ay geçtiğini ve çok sıkı bir çalışma temposunda olduklarına değindi:

"Elimizden geldiği kadar görevlerimizi yapmaya çalıştık"

"Sevgili arkadaşlarım bugün Olağanüstü kongremizin üzerinden on üç ay geçti. İzniniz olursa bu on üç ay ile ilgili bir değerlendirme ve tespit yapmak istiyorum. 28 Haziran'da İlçe Kongremizin verdiği yetkiyle göreve gelen İlçe Başkanı ve Yönetim Kurulu 40 gün sonra 10 Ağustos'ta bir Cumhurbaşkanlığı Seçimi ile karşı karşıya kaldı. Kucağımızda bulduk.

O gün örgütümüzün de büyük desteğiyle elimizden geleni yaptık. Hiçbir seçime benzemiyordu. Parti amblemimiz yoktu, parti sloganımız ve parti çalışmalarımız yoktu. Ama bir adaya da partimizin aldığı karar gereği destek vermek zorundaydık. O süreçte de eksiklerimiz oldu, elimizden geleni yapmayı çalıştık fakat örgütümüzün bunu anlayışla karşıladığını daha sonra ki süreçte gördük. Onu takiben bir olağanüstü kurultay yaşadık. 5-6 Eylül tarihinde yaşanan Olağanüstü Kurultay'a katıldık. Sonra bildiğiniz gibi o günkü yönetim benim istifamı isteyerek bir yönetim krizi doğdu. Ben bana görevin kongre tarafından verildiğini ve görevi başka hiç kimsenin talebiyle bırakmayacağımı söyleyerek olağanüstü yeni bir kongreye gitmek durumunda kaldık. Yine bu krizi de kongre aştı.

Yeni yönetimle görevimize devam ediyoruz. Değerli arkadaşlarım o kongreden sonra bir önseçim ve onu takiben bir Genel Seçim yaşadık. Burada da elimizden geldiği kadar parti görevlerimizi yapmaya çalıştık."

CHP Beykoz İlçe Başkanı şevket Arıkan, konuşmasının devamında olağan kongre sürecine yönelik değerlendirmeler yaptı.

"Bir üyemizin bile şikayeti olursa mutlaka değerlendireceğiz"

Olağan kongre takviminin 20 Haziran 2015 tarihiyle başladığını ifade eden Arıkan, “Kongre süreci boyunca ben İlçe Başkanı olarak ve Yönetim Kurulu Üyesi bir arkadaşım sürekli İlçe Merkezimizde bulunacağız. Aynı zamanda her hangi bir üyemizin kongrenin işleyişiyle alakalı bir itirazı olursa her hangi tek bir üyemizin bile bir şikayeti olursa bunu mutlaka değerlendireceğiz. Bir oyun, bir insanın iradesinin sandığa yansımasına gayret edeceğiz.” dedi.

Şevket Arıkan daha sonra Genel Sekreterlikten gelen seçim takvimini açıkladı:

- 20 Temmuz 2015 gününden itibaren Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nda kayıtlı olan üyelerimizin listelerinin hazırlanma işlemi başladı. İlçe Başkanlıklarına ve İl Başkanlıklarına gönderilecek.

- 28 Temmuz 2015 tarihinde bu listeler İlçe Başkanlıklarında askıya çıkarılacak. İtiraz süresi başlayacak ve itirazlar İlçe Yönetim Kurulu'na yapılacak.

- 3 Ağustos 2015 Pazartesi günü daha önce İlçe Başkanlığı’nda askıya çıkarılan üye listeleri askıdan indirilecek. Bugün üye listelerine yapılacak itirazların aynı zamanda son günü akşam saat 18.00

- 5 Ağustos 2015 Çarşamba günü İlçe Yönetim Kurulları üye çizelgelerine yapılan itirazları karara bağlayacak. Tebliğ edilecek.

- 7 Ağustos 2015 Cuma günü İlçe Yönetim Kurullarının itirazlara verdiği cevaplara karşılık İl Yönetim Kurulu'na yapılabilecek itirazların son günü akşam saat 18.00

- 12 Ağustos 2015 İl Yönetim Kurulu tarafından bu yapılan itirazların karara bağlanmasının son günü.

- 15 Ağustos 2015 Cumartesi günü muhtarlık bölgesi delegeleri ve parti içi önseçimlerinin başlangıcı.

6 Eylül 2015 Muhtarlık bölgesi delegeleri ve parti içi önseçimlerinin son günü 


-28 Eylül 2015 Pazartesi günü İlçe Kongreleri'nin başlangıç tarihi

-28 Eylül 2015 Pazartesi ile 25 Ekim 2015 Pazar günü arasında İlçe Kongreleri, İl Yönetimiyle istişare halinde olunarak ortak bir tarih belirlenerek gerçekleştirilecektir.

Programın basına açık olan bölümünün sonuna gelinirken Başkan Arıkan konuşmasını şu şekilde tamamladı.Şevket Arıkan: "Örgütün iradesi yok sayılamaz!"

"Sosyal Demokrat bir partide bence görevden almalar olmamalıdır. Bir kişi eğer o makama seçilerek gelmişse istisnai durumlar olmadan o kişiyi görevden almamalıdır. O nedenle benim o koltukta oturup oturamayacağıma kongre karar verir.

Üyeler seçme ve seçilme haklarını kullanırken tercihleri nedeniyle eleştirilemezler. Üye seçme hakkını kimden yana nasıl kullanacaksa o onun özgür iradesiyle kullanabileceği farklı bir tercihtir. Bizim parti içi demokrasi adına yaptığımız uygulamaları eleştiren arkadaşların geriye dönerek tarihe bir bakmaları gerekir. Unutmayınız! Bu ilçe kongreleri o günün yönetimlerinin eline kalem alarak kendilerine uygun tespit ettikleri delegeleri tespit ettikleri bürolarda İlçe Başkanlıklarında ve kendi arkadaş grupları arasında şu delege olsun bu delege olsun diyerek yıllarca burada kongreler yaşandı.

Bir kişi 4 defa birinci sıradan İl Genel Meclis üyesi oldu

Üyenin delegesini seçme hakkı yıllardır elinden alındı. Belediye Meclis Üyesi seçme hakkı, Belediye Başkan Adayı'nı seçme hakkı elinden alındı. Bir kez olsa olağanüstü bir durum sayarsınız ama yıllardır bu partide parti içi demokrasi yok sayıldı. Yıllardır birisi eline kalemi aldı. Dört defa birinci sıradan İl Genel Meclis Üyesi oldu. Aday oldu. Sevgili arkadaşım nerede parti içi demokrasi? Niye sen aday oluyorsun? Niye bu örgütün görüşü yok? Yasak mı vardı? Eğer bugün öyle bir yasak olursa ben yine de gayri resmi olarak sandığı koyar ve kimin Meclis Üyesi Adayı olacağına, kimin Belediye Başkanı Adayı olacağına veya kimin İl Genel Meclisi Üyesi olacağına örgütün karar vermesini sağlarım. Örgütün iradesi yok sayılamaz."

Toplantının geriye kalan kısmı ise basına kapalı olarak gerçekleştirildi.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Haber Gazetesi, CHP, Şevket Arıkan, Kongre, Toplantı, Örgüt, Takvim, Delege

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"