Son Dakika

CHP Beykoz’da kongreyi Aydın Düzgün kazandı

  • 0
  • 15705
CHP Beykoz’da kongreyi Aydın Düzgün kazandı
CHP Beykoz’da kongreyi Aydın Düzgün kazandı
CHP Beykoz’da kongreyi Aydın Düzgün kazandı
CHP Beykoz’da kongreyi Aydın Düzgün kazandı
CHP Beykoz’da kongreyi Aydın Düzgün kazandı
CHP Beykoz’da kongreyi Aydın Düzgün kazandı
CHP Beykoz’da kongreyi Aydın Düzgün kazandı
CHP Beykoz’da kongreyi Aydın Düzgün kazandı
CHP Beykoz’da kongreyi Aydın Düzgün kazandı
CHP Beykoz’da kongreyi Aydın Düzgün kazandı
CHP Beykoz’da kongreyi Aydın Düzgün kazandı

Kongreyi 227 oy ile İBB Meclis Üyesi Aydın Düzgün kazandı. Kongrede 401 delege oy kullandı. İki oy geçersiz sayıldı...

Divan ve açılış konuşmalarıyla başlayan olağan kongreye Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanvekili Akif Hamzaçebi, eski İlçe Başkanları, partililer ve delegeler katıldı.

Kongre öncesi beş delegenin gerçekleştirdiği konuşmalarda kongreye katılımın az olmasına değinildi.

Akif Hamzaçebi: “İktidarın nefesi tükendi”

Kongre öncesi yapılan konuşmalar sırasında kürsüye gelen CHP İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi, “Ülkeyi 15 yıldır yöneten iktidarın nefesinin tükendiği görülüyor. Her geçen gün halkla eşitsizlik ve adaletsizlik dağıtan bir sürecin içindeyiz. Böyle bir süreçte Cumhuriyet Halk Partisi kongreleri ciddi bir alternatiftir” dedi.

“Büyük mücadele veriyoruz”

Kongre sürecini Cumhuriyet Halk Partisi olarak iyi değerlendirmeleri gerekliliğine, yaklaşan seçimler öncesi partiyi iktidara taşıyacak kadroların bu kongrelerden çıkması gerektiğine değinen Hamzaçebi, “Büyük mücadeleyi veriyoruz, uzun solukludur. Dün olmadıysa sıra bugündür, olmadı yarındır. Yarın bunu mutlaka başarmalıyız. Burada en büyük görev CHP örgütüne düşüyor. Bugüne kadar seçimlerde partimizi, temsil ettiğimiz anlayışı iktidara taşıyamadıysak yanlış ve eksiklik bizdedir. Bunu düzelterek en doğru olanı yapacağız. Buna ilişkin inancım tamdır. Siyaset demek mücadele demektir. Daha iyisini yapma iddiasında olmak demektir. Üç Adayımız var. Yarın için daha iyisini yapacakları iddiasında bulunuyorlar. Biz daha özgür, adaletli, eşitlikçi bir Türkiye hedefleri için yola çıktık” diye konuştu.

“Siyasette küsmek olmaz”

Hamzaçebi, “Beykoz’da anlatacağımız çok şey var. 2011 seçimlerinde ben 1. Bölge adayıyken, burası çalışmalarımın ağırlığını oluşturan bir ilçe oldu. Beykoz’da imar ve mülkiyet problemi vardı. Genel Başkanımız, vatandaşımızın bütçesine göre arazilerini vereceğiz dedi. O günün Başbakanı, şu an Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, o zaman her ilçede konuştu. Biz makul fiyatlarla vereceğiz dediğimizde Sayın Erdoğan, bize kimin malını kime veriyorsunuz demişti. O zaman da bizim sözlerimizle adım atma ihtiyacını duydu ve bize halkımız muhalefet görevini verdi. Siyasette küsmek olmaz, halk bize görev vermedi. Kasım 2011’de biz teklifi verdik, hükümetin kendi tasarısını verdiği tarih Mart 2011’dir. 2B konusunda ne kadar adım atılmış ise bunda örgütümüzün emeği vardır. Beykoz halkının yüksek sesi vardır” ifadelerini kullandı.

Elif Çelik’ten Atatürk vurgusu

Kongrede adaylığını en açıklayan isim olan Elif Çelik, konuşmasına Atatürk’ü anlatarak başladı. 

O korkusuz adam ne yaptı. Önce yedi düvele meydan okudu. Son nefesini verene kadar devrimlerle ışık oldu. Onun bıraktığı yerden bugünlere getirenlere minnettarız. Şimdi sıra bizde, mücadele devamlılık arz eder. Ancak o zaman hedefimize ulaşır, iktidar oluruz. Bu partiye geçmişte seçilmiş başkanlarımıza ve mevcut ilçe başkanımıza teşekkür ediyorum.” şeklinde konuşan Elif Çelik, Beykoz Belediyesi’nin çalışmalarını takip ederek, muhalefet görevini sürdüren meclis üyelerimize teşekkür ediyorum” dedi.

“Güçlü bir örgüte sahibiz”

Elif Çelik şöyle devam etti: “Bizler yıllardır sokakta partimizi anlatmaya çalışıyoruz. Güçlü bir örgüte sahibiz, bu örgütle hep birlikte partimizi 2019’da iktidara taşıyacağız. İşsizlik, mülkiye ve bağımlılık ile ilgili çalışmalarımızla iktidara adım adım yürüyeceğiz. Etkin muhalefetle Beykoz halkının daha iyi hizmet etmeye çalışacağız.

“Ben Cumhuriyet kadınıyım”

İşte kardeşiniz burada, ben Cumhuriyet kadınıyım. Örgütümün ve Beykozlunun lehine bu göreve talibim. Ben şimdi bu kürsüden geçmişte yaşanan olumsuzlukları unutarak hepinizi birlikte davranmaya davet ediyorum. Ön yargılarından arınmış, iktidara odaklanmış bir örgüt yapısının oluşturulmasını sağlamalıyız. CHP’li olmak devrimci olmak demektir. Bizler bunu kendimize görev bilerek gece gündüz çalıştık.

“Oy verirken elinizi vicdanınıza koyun”

Lütfen oy verirken, aklınızı, vicdanınızı burada neden bulunduğunuzu düşünün. Bu partide hizmet edeceklere şans verin. Bu örgütü yönetecek insanları doğru seçmelisiniz. Tarlada izi olanlarla olmayanları ayırt etmelisiniz. Bu ışık iktidar yürüyüşü olacaktır. Biz bu göreve seçeceğiniz yol arkadaşlarımızla hazırız.”

Aydın Düzgün’den Hızır Yılmaz vurgusu

İBB Meclis üyesi da olan CHP Beykoz İlçe Başkan adaylarından Aydın Düzgün, 2014 Yerel Seçimleri’nde CHP Beykoz Belediye Başkan Adayı olan Hızır Yılmaz’ın örgütü çok yorduğundan söz ederek, “Sayın Hızır Yılmaz, çıktı aklı sıra Aydın Düzgün’ü eleştirdi. Sayın Yılmaz, CHP Beykoz örgütünü o kadar çok yordun ve üzdün ki, ben söyleyecek bir şey bulamıyorum. Bir dur ve dinlen.” ifadelerini kullandı.

“Ben her yerde dolaşıyorum”

 Düzgün, “Tokatköy’den Yenimahalle’ye kadar geziyorum. Örgütte çok ciddi güven problemi var. İnsanlar inanmakta zorlanıyor. Acaba yine kandırılacak mıyız? Diye. Bütün örgütümüzün kararının vicdanlarının sesi olduğuna inanıyorum.

“Yargıtay partimize ceza kesti”

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı partimize binlerce lira ceza kesti. 2014 usulsüzleri nedeniyle bu cezaları yedik, kaçtı gitti. Şimdi burada hepsi burada Aydın Düzgün başkan olmasın diye uğraşıyorlar.

“Belediye Başkanı beni destekliyormuş”

Gülay hanımda olmayayım diye çok uğraşıyor. CHP’liler hiçbir şey dağıtamazken, eğitime destek derneği dağıtıyor. Kimse kendi kendine CHP’yi kullandırmayacak. Belediye Başkanı beni destekliyormuş. Türkçesi tam tersi değil de öyle böyle diyenler oldu. Sayın Mahir Taştan’a Meclis Üyelerinin oluru varmış, şunu bunu yaptırmazlarmış. Beni herkes bilir, Belediye Başkanının kapısında esas duruşta beklemem. Bütün adaylar bizim adayımızdır. Hiçbirine saygısızlık yapmam söz konusu değildir. Ben olanları söylüyorum, bunları da birileri söyleyecek.

“Adaylığım Beykoz’da etki yaratmıştır”

Adaylığımın partili partisiz neredeyse tüm Beykoz’da çok ciddi bir etki yarattığı aşikârdır. Yıllardır Beykoz’un düğününde cenazesinde nişanında her yerinde ben varım. Herkes ektiğini biçecek. Biz 1978’den beri hep iyi tohumlar ektik, insan biriktirdik. Biz bugün burada sadece CHP Yönetimine talip olmadık. Yıllardır verdiğimiz mücadelenin meyvesini almaya geldik. Türkiye’nin dört bir yanından üyelerimizle kavgasız anlaşabiliyoruz. Bugün Beykoz’un her yerinden arkadaşlarımızla çalışıyoruz. Ben ve ekip arkadaşlarım yıllardır verdiğimiz mücadelenin meyvesini alacak ve parti içi kavgaların bitireceğiz.

“Beykoz senine gurur duyuyor”

Kongrede son konuşmayı ise Mahir Taştan yaptı. Konuşması sık sık “Beykoz seninler gurur duyuyor” sloganlarıyla kesilen mahir Taştan, Ülke ekonomisinin iyi olmadığına vurgu yaparak şunları söyledi:

“AKP ve Saray rejimi çökmüştür”

Ekonomi kötüye gidiyor. Bunu her alanda gelen zamlarla görüyoruz. Geçtiğimiz günlerde Mecliste ek borçlanma talebi çıkardılar. Sonradan öğrendim ki bu parayı zaten kullanmışlar. Bu bütçe 33 milyar TL, halk askeri ücretle geçinmeye çalışırken, bunlar adalardan vergi kaçırıyorlar. Eniştesi Ziya İlgen öğretmen olarak 2,5 milyon doları nerden buldu? Benim babam da öğretmendi. Bizi onlardan ayıran en büyük özelliğimiz helal kazancımızdır. Birde Reza Sarrap olayı var. Bu zihniyet Zarrap için ABD’ye nota verdi. Dünyada Türkiye’nin adını rüşvetçi yaptılar. Her tarafta ayrı bir rezalet var. Çocuklara tecavüz edilen vakıfları kapatmayanlar, aklamak için kendi aleyhinde suç duyurusunda bulunan belediye başkanımızı görevden alıyorlar.

“Bunlar AKP’nin belediye başkanı değil”

Bunlar CHP’nin belediye başkanıdır. Genel Başkanımızın dediği gibi, adalet yürüyüşüne çıktığında mazlumlar için, tutuklu gazeteciler ve milletvekilleri için yürüdü. Haksız yere görevinden atılanlar için yürüdü. Her türlü demokrasi için yürüdük. Hapisteki askeri öğrenciler için yürüdük. 15 Temmuz’da boğazı kesilen asker için, tek adam rejimine karşı durmak için yürüdük. Terör örgütlerine karşı olduğumuz, gazi meclisimize sahip çıkmak için yürüdük. KPSS sınav soruları çalınıyor. KHK’larla haksız yere işten atılan ve açlık grevinde olan Nuriye ve Semih için yürüdük.

FETÖ’nün siyasi ayağı ve gerçek darbeciler ortaya çıkarılsın diye yürüdük. Haksızlık nerede olursa olsun, CHP olarak her zaman her yerde bu yürüyüşe devam edeceğiz.

“Ülke olarak herkesle düşman olduk”

Dış politikamızın ne olduğu belirsiz, herkesle düşman olduk. Ne yapacağımız belli değil, Allah’a emanet bir dış politika, içler acısı bir iç politikamız var. PKK ile görüşmedik dediler, sonra görüştük dediler. Şimdi toplamaya çalışıyorlar. Eğitim sistemini ne yapacaklarını şaşırdılar.

“Atatürk’ü müfredattan kaldırıyorlar”

Yetmiyor gibi bir de Atatürk’ü müfredattan kaldırıyorlar. Biz Mustafa Kemal’in askerleriyiz. Bu zihniyetin her zaman karşısındayız.

Tüm devlet kuruluşlarını sattılar. Dolar 4, mazot 5 lira oldu. Gelir adaletsizliği zirveye çıktı. Yandaşlar zengin oldu, vatandaş fakirleşti. İki köprü yaptılar, ikisi de ateş pahası. Bu zihniyetle beraber her şey başımıza geldi. Mustafa Kemal Atatürk, bu ülkeyi bundan daha karanlık bir tablodan kurtardı. Biz CHP olarak bu ülkeyi kurtaracak ve bu ışık Beykoz’dan yanacak.

“2019’da seçimler olacak”

Ülkemizde 2019’da her alanda seçimler olacak. AKP iktidarı adaletli bir seçimi kazanamayacağını biliyor. O yüzden OHAL sürmeye devam ediyor. Halkın büyük çoğunluğunun kendilerine olduğunu da biliyor. Toplumsal ve siyasi tercihler üzerinden kutuplaştırmaya çalışıyorlar. Yanılıyorlar ve halkın gücünü unutuyorlar.

“Biz hakemi de yeneceğiz”

Her türlü engellemelere hazır olmalıyız. Biz hakemi de yeneceğiz, kralı da yeneceğiz. Önce Beykoz’da sonra Türkiye’de iktidar olacak. Halk olarak geçit vermeyeceğiz. Beykoz’u 13 senedir bu zihniyet yönetti ve hiçbir şey kazandırmadılar. Beykoz’un ormanlarını talan etmelerinden başka bir şey bulamıyoruz. Fabrikaları kapattılar. Vatandaşları işsizliğe ve yoksulluğa mahkûm ettiler. Uyuşturucu illetine bu vatandaşlar mahkûm oldu. İmar sorununu güya çözdüler. Yine söylüyoruz, bunun çözümü rantçı kesimi söküp atmaktan geçiyor. Fabrikalar şimdi otel olmak üzere, bir de damadımız var. Nun okulları gerçeği var. Beykoz’da mücadelemiz bitmeyecek. Bizi diğer arkadaşlarımızdan ayıran en büyük özelliğimiz de budur, biz muhalefete değil, iktidara talibiz.

“Her mahalleye bir gençlik evi”

İlçemizde üniversitelerde okuyan birçok öğrenci arkadaşımız ve bunların sorunları var. Bunların çözülmesi için çalışacağız. Mahallelerde bir araya gelerek, çıkan problemlerin çözüme kavuşması yolunda çok önemlidir. Gençlere çok önem veriyoruz. Onlar bizim geleceğimiz, her mahalleye bir gençlik evi projesiyle geliyoruz. Uyuşturucu ve bağımlılıktan uzaklaştırmaya yönelik katkıda bulunacağımıza inanıyoruz. Gençlik evinde her türlü sanatsal etkinliklere devam edeceğiz. Gençliğin dinamizmi siyasette ne kadar önemli olduğunun farkındayız. Kadınlarımıza hem sosyal hem de dikiş nakış kurslarıyla ailelerine katkıda bulunmalarını sağlayacağız. Her evin anahtarı olan kadınlarımızla birlikte Beykoz’da her eve girecek, üye sayımızı arttıracağız. Her mahallede her sokakta örgütleneceğiz. Girmedik ev, sıkmadık el bırakmayacağız. İlçe Başkanlığımız sırasında asla en önemli zamanda gemiyi terk etmeyeceğiz.”

Konuşmaların ardından oylamaya geçildi. Saatlerce devam eden oylama sonucunda yapılan sayım sonrası Aydın Düzgün 227 oyla CHP Beykoz İlçe Başkanlığı’nı kazandı. Kongrede Mahir Taştan 157 oy alırken, Elif Çelik, 15 oy da kaldı…

Başkanlığı ilan edilen Aydın Düzgün, yapmış olduğu teşekkür konuşmasında, "Ne denir bilemiyorum, bu süreçte kırıp döktüğüm üzdüğüm herkesten özür diliyorum” ifadelerini kullandı.

Başkan Düzgün'ün listesi şu isimlerden oluştu:

BAŞKAN: Aydın Düzgün
Onur Aygün 
Bahar Doğru 
Ramazan Gül 
Kamil Adnan Güler 
Temel Karadeniz 
Sinan Kaya 
Tuncay Koçak 
Hüseyin Okumuş 
Fuat Öztürk 
Cemal Sataloğlu 
Demet Yeşilbaş 
Burcu Yaman
Cansu Yıldız 
Nusret Yılmaz 
Gülsüm Yılmaz 
İsa Yılmaz

Haber Merkezi

Salih Dede Çavuşbaşı’nda ebediyete uğurlandı
Önceki Salih Dede Çavuşbaşı’nda ebediyete uğurlandı
Beykoz'daki yangında giyim mağazası küle döndü
Sonraki Beykoz'daki yangında giyim mağazası küle döndü
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz