CHP Beykoz Belediyesi'nden şeffaflık istedi

  • Güncelleme: 06.05.2019 16:38
  • Okunma: 6499 kez
  • Yorum: 0
Beykoz Meclisi Mayıs ayı olağan toplantısı Meclis Binası’nda Murat Aydın'ın başkanlığında gerçekleştirildi.
CHP Beykoz Belediyesi'nden şeffaflık istedi

AK Parti, CHP ve MHP’li Meclis üyelerinin katılımıyla gerçekleştirilen toplantı açılış ve yoklamayla başlarken, Meclis gündemini çeşitli müdürlüklerin hazırladığı teklifler oluşturdu.

Gündeme geçilmeden önce CHP adına Temel Karadeniz, Gülsüm Yılmaz, Cemal Sataloğlu ve Süha Pekkip gündem dışı söz aldı.


 

Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu Kuruluyor

CHP’li Temel Karadeniz yaptığı kısa konuşmada tüm Beykozluların Ramazan ayını tebrik ederken, 6 Mayıs 1972’de idam edilen Deniz Gezmiş ve arkadaşlarını andı. Karadeniz’in uyuşturucu ile ilgili yaptığı uyarılar ve Beykoz’da yol açtığı büyük tahribata ilişkin sunduğu veriler ilgiyle dinlenirken “gelin birlikte bu ciddi sorunla ilgili politikalar üretelim ve bir komisyon kuralım” teklifi dikkat çekti.


Diğer bir CHP’li meclis üyesi Gülsüm Yılmaz da konuşmasında 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü ve 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü gününü kutladı. Yılmaz “bu anlamlı günde ülkemizde tutuklu bulunan basın emekçilerinin bir an önce özgürlüklerine kavuşmalarını diliyorum” dedi.
 

Sataloğlu’ndan gönderme

CHP grubundan diğer bir konuşmacı olan Cemal Sataloğlu geçmiş dönemlerde yapılan sokak iftarlarına yönelik ihalelerin sık sık tartışma konusu olduğuna işaret ederek bu yıl daha şeffaf ve titizlik içinde yapılmasını beklediklerini ifade etti. Sataloğlu Belediye Başkanı Murat Aydın’a hitaben de, “Sayın Başkan geçen ay meclis görüşmelerinde Beykoz Belediyesi’nde Başkanlık sistemi getireceğinizi, Başkan Yardımcılarını dışarıdan atayacağınızı söylemiştiniz. Bahsetmiş olduğunuz Başkanlık Sistemi’nin Beykoz’da son bulduğunu görüyorum. Bu vesileyle yeni Başkan Yardımcımıza görevinde başarılar diliyorum. Öte yandan İTO Kayıtlarına göre 4 Mart 2019 tarihinde BEYTAŞ AŞ Beykoz Katı Atık Toplama Ayırma Şubesi açılmış. Bu şirketin faaliyetleri ile ilgili ve temizlik ihalesini alan şirketten ihale konusu iş ile ilgili bundan sonraki süreçte nasıl yararlanılacağı konusunda bilgi almak istiyoruz. Ayrıca göreve geldiğiniz 1 Nisan 2019 tarihinden itibaren Beykoz Belediyesi’nin ve BEYTAŞ AŞ’nin mali tablolarının tamamının kamuoyuyla paylaşılmasını bekliyoruz. Belediye ve şirketlerini nasıl bir tabloyla devraldığınızın bilinmesini ilerde sağlıklı değerlendirmeler yapılabilmesi açısından önemli buluyoruz.”

"Meclis çalışmaları sınırlandırılmasın"

CHP Grubu adına gündem dışı söz alan son konuşmacı Süha Pekkip oldu. Pekkip yıllardır devam eden ayda 3 gün toplanan meclis oturumlarının iki günle sınırlandırılmış olmasının çalışmalara yetmeyeceğine değinerek, “gündem çok yoğun ayda iki gün olan Meclis toplantılarının arttırılmasını talep ediyorum” dedi.
 

AK Parti’den destek

AK Parti Grubu adına söz alan Adem Sefer, CHP Grubundan gelen “Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu kurulması teklifini destekliyoruz derken Başkan Aydın’ın yaptığı oylama ile Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu oy birliğiyle kuruldu.

Başkan Aydın, “gencecik insanların idam edilmesi hakikaten çok üzüntü verici. Bu gün baktığımızda halen anlam veremiyoruz. Meclis toplantılarına gelince, Meclis toplantılarını Pazartesi ve Çarşamba günleri olarak düşünmüştük. Şimdilik bir değişiklik düşünmüyoruz ancak ilerde ihtiyaç olursa tekrar değerlendirebilir” şeklinde konuştu.

 

Gündem dışı konuşmaların sona ermesinin ardından meclis gündeminde çeşitli müdürlüklerin teklifleri görüşüldü. Belediyede Sosyal Denge Tazminatı ödenebilmesi için ilgili sendikayla görüşmelerin yapılmasına karar verilen toplantıda diğer bir teklif de Topu İş Sözleşmeleri için Belediye İşçilerinin sendikalarıyla Toplu iş sözleşmesi ile ilgili Mahalli İdareler Kamu İşveren Sendikası (MİKSEN)’e üye olunmasına ilişkin müdürlük teklifi oldu.

Belediyeye Gençlik ve Spor Müdürlüğü

Gündemde Marmara Belediyeler Birliği Meclisi’ne 1 yedek üye seçimi de yapılırken, gerçekleştirilen oylamayla Furkan Çeliker birliğin yedek üyesi seçildi.

 


Belediye bünyesinde Gençlik ve Spor Müdürlüğü birimi oluşturulması gündemin en önemli maddelerinden biri olurken bu müdürlüğün kadro ihdası da bu gün yapılan oturumda gerçekleştirildi.

Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü

Yine gündemin önemli bir maddesi de Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü oldu. İnsan Kaynakları Müdürlüğü’nün teklifiyle belediyede Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü kurulmasına karar verilirken her iki yeni müdürlüğün çalışma yönetmeliğine ilişkin Müdürlük teklifleri de oy birliğiyle kabul edildi.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Meclisi, Murat Aydın, Oturum

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz