Siyaset

CHP Beykoz 91. yaşını kutladı

CHP Beykoz 91. yaşını kutladı
2014.09.09 00:00
| | |
4187

Cumhuriyet Halk Partisi'nin kuruluşunun 91. Yıldönümü'nde ilçedeki partililer, CHP Beykoz İlçe Merkezi'nde bir araya geldi. CHP Beykoz İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri'yle birlikte örgütün pek çok tanınmış ismi, kutlama programına katıldı.

Gecede bir konuşma yapan CHP Beykoz İlçe Başkanı Şevket Arıkan, partisinin Türkiye Cumhuriyeti ile aynı yaşta olduğunu vurgulayarak, "Cumhuriyet Halk Partisi'nin tarihi Türkiye Cumhuriyeti tarihine özdeştir, eşittir. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti'nin tarihi 1923 ve Cumhuriyet Halk Partisi'nin de tarihi 1923'tür" diye konuştu.

Kavacık'ta bulunan CHP Beykoz İlçe Merkezi'ndeki kutlama programına, CHP Bursa eski Milletvekili Mustafa Özyurt, CHP Beykoz İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri, parti kadın ve gençlik kolları ila partiye gönül veren üyeler katıldı. Toplantıda Başkan Şevket Arıkan'ın ilk sözü verdiği 'en yaşlı üye' Aziz Küçükünsal, 40-50 yıl öncesinin parti çalışmalarını anlattı. Bugünkü çalışmaları "zayıf" bulduğunu söyleyen Küçükünsal, şunları söyledi:

"O zamanlar Gençlik Kolu yoktu, bizler Hisar'dan 3-5 arkadaş bir araya gelip Gençlik Kolları'nı kurduk. O günkü şartlar daha ağır olduğu halde biz çok ateşliydik! Çok büyük mücadeleler verdik ama inançlıydık da... Beykoz'da o zamanlar 4 tane taksi vardı. Biz köylere bin bir zorlukla giderdik. Şimdi öyle mi? Şimdiki şartlar çok daha iyi ancak kusura bakmayın, ben o günlerdeki bizim çalışmalarımıza kıyasla şimdiki sizleri biraz zayıf görüyorum. Biz eğer iyi çalışırsak bizim başaramayacağımız hiçbir şey yok!"

CHP Beykoz İlçe Başkanı Şevket Arıkan ise partisinin 91. Yıldönümü'ne özel olarak tarihi bilgilerle süslediği konuşmasında şunları kaydetti:

"91. yılımız kutlu olsun. 9 Eylül 1922'de Anafarta'da başlayan ve emperyalizmin ülkemizden atıldığı zamanda Atatürk şunu görmüştü: Meclis'i idare edebilmek için bir fırka lazımdı. Anadolu Müdafa-i Hukuk Cemiyeti ile Rumeli Müdafa-i Hukuk Cemiyetlerinin artık bir siyasi parti gibi  hareket etmesi gerekti.

Başlangıçta partimizin adı Halk Fırkası'ydı. 1924 yılında Cumhuriyet Halk Fırkası ve 1935 yılında da Cumhuriyet Halk Partisi oldu. 1927 yılında Cumhuriyetçilik, Halkçılık, Milliyetçilik ve Laiklik, CHP'nin 4 ilkesi olarak benimsendi. Cumhuriyet Halk Partisi'nin tarihi Türkiye Cumhuriyeti tarihine özdeştir, eşittir. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti'nin tarihi 1923 ve Cumhuriyet Halk Partisi'nin de tarihi 1923'tür.

 

1935 yılında ilkelere Devletçilik ve Devrimcilik eklenerek, ilkeler 6'ya çıkarıldı ve bu ilkeleri temsilen de partimiz 'altı oku' 1935 yılında seçti. Cumhuriyet Halk Partisi, ulusal sanayi ve ekonominin gelişmesine öncülük etti. İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra tek parti olmanın tüm olanaklarına karşı çok partili rejime geçiş sağlayarak, öncü misyonunu sürdürdü. Hani bugün 'Demokrasiye geçiyoruz' deniyor ya? Bizi totaliter olarak suçluyorlar ya? O günkü CHP tek partiden çok partili demokrasiye geçen bir partidir. Hiç de zorunlu değillerdi, hiç de mecbur değillerdi. Ama dünyayı görüyorlardı, izliyorlardı. Batı'daki gibi çok partili sisteme geçmenin doğru olacağına inanıyorlardı"

Konuşmaların ardından parti yöneticileri ve üyeleri tarafından hazırlanmış yiyecekler, kutlamaya katılanlara ikram edildi.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: CHP, Beykoz, Kutlama, Mustafa Özyurt, Aziz Küçükünsal, İlçe Merkezi

reklam

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"