Siyaset

Cezmi Bayram: Bu Bir Cinnet Halidir

Cezmi Bayram: Bu Bir Cinnet Halidir
2014.08.31 00:00
| | |
6776

Türk Ocakları İstanbul Şube Başkanı Cezmi Bayram, Türk kavramını eleştiri konusu yapanlara seslendi:

Türk Ocakları Beykoz Şubesi'nin davetlisi olarak ilçeye gelen Türk Ocakları İstanbul Şube Başkanı Cezmi Bayram, son günlerde tartışma konusu olan Türk sözcüğüne yönelik önemli açıklamalarda bulundu."Türk sözcüğünü etnisiteye indirgediler" diyen Bayram, "Asıl mesele Türk Devleti'dir. Türk Devleti tartışma konusu yapılmaya çalışılmaktadır. Bu bir cinnet halidir. Umut ediyorum ki bu cinnet uzun sürmeyecektir" diye konuştu.

Bir kültür derneği olarak 1912 yılında İstanbul'da kurulan, 1931 yılında Mustafa Kemal Atatürk tarafından kapatılıp CHP ile birleştirilen, ardından 1949'da faaliyetlerine yeniden başlayan Türk Ocağı, İstanbul ilinde faaliyet gösteren şube başkanlarını Beykoz'da topladı. Şubeleri sabah kahvaltısı eşliğinde ağırlayan Türk Ocakları Beykoz Şube Başkanı Mustafa Arman, rutin olarak her ay bir kez mutlaka toplandıklarını ve genel konularda fikir alışverişi yaptıklarını belirtti.

‘Makedon Öğrenciye Burs’

Kahvaltı öncesi Dost Beykoz'un sorularını yanıtlayan Türk Ocakları İstanbul Şube Başkanı Cezmi Bayram, 101. yılını kutlayan Türk Ocakları'nın iyi bir nesil yetiştirmeye gayret ettiğini söyledi. 150 civarındaki öğrenciden 135'ine burs sağlandığını vurgulayan Bayram, bu öğrencilerden 25'inin doktora ve yüksek lisans seviyesinde olduğunu, 15'inin ise yurt dışında öğrenim gördüğünü belirtti. Türkiye'de öğrenim gören Makedon bir öğrenciye de burs verdiklerini ifade eden Cezmi Bayram, Müslüman ve Türk olmadığı halde Makedon öğrenciye Türk Divan Edebiyatı alanında öğrenim gördüğü için destek verdiklerini söyledi.

Güncel konularda sorularımızı yanıtlayan Türk Ocakları İstanbul Şubesi Başkanı Cezmi Bayram, gündemdeki en önemli konu olan 'PKK terör örgütüne yönelik Hükümet çalışmalarını ve kamuoyuna yansımalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?' sorumuza şu şekilde yanıt verdi:

‘Hedef: Ayrılmak’

"Türkiye'de Kürtçülüğe ve Kürtçülük faaliyetlerine zemin hazırlamaya çalışıyorlar. Asıl amaçları Türkiye'yi bölmek ve Türkiye'den ayrılmaktır. Bunu şuna dayanarak söylüyorum: Bakınız Irak'taki ve Suriye'deki Kürt yapılanmalardan, kurulan bağımsız devletten memnuniyet duyuyorlar. Hedefleri, burada da bu bağımsız devleti kurarak, diğer noktalarla birleştirmektir.

Bakınız Bosna Hersek Cumhurbaşkanı ne diyor: 'Türklerin büyüklüğü tekrar gündeme geliyor' diyor. Ürdün Başbakanı ne diyor? 'Büyük Abi bölgeye dönüyor' diyor. Yani aslında bu yaşanan süreçte Türk sözcüğünün vurgusu daha çok öne çıkıyor. Cumhurbaşkanımız yada Başbakanımız yurt dışına gittiğinde 'Türkiye Cumhurbaşkanı' ya da 'Türkiye Başbakanı' olarak karşılanmıyor; 'Türk Cumhurbaşkanı', 'Türk Başbakan' diye karşılanıyor. Dil Türkçe iken, Bayrak Türk Bayrağı iken, devlet Türk Devleti iken bu tür tartışmalar içerisine girmek yanlıştır"

‘Vatanı sahipleneceğiz’

Türk Ocakları Beykoz Başkanı Mustafa Arman ise yabancıların toprak edinmeleri hakkındaki kanunda,binde 2 olan oranı 300 dönüm olarak değiştirildiğini anımsatarak, "Üstelik buna bir de madde eklediler:'Bakanlar Kurulu Kararı ile oran iki katına da çıkabilir' diye. Gelecekte su sıkıntısı olacağı söyleniliyor. Sayın Başbakan ise 'toprağı alıp götürmeyecekler ya?' diyor. Bu uygulamalar gelecekte büyük sıkıntıların habercisidir" diye konuştu. Japonya, İngiltere, Almanya gibi ülkeleri örnek olarak gösteren Arman, "Oralara neden o isimleri vermişler? Japonya'da Japon, İngiltere'de İngiliz, Almanya'da da Almanlar yaşadığı için, öyle değil mi? Peki Türkiye'de kimler yaşıyor? Türkler yaşıyor. Bakınız, Irak gibi Suriye gibi ülkelerde, içinde yaşayan halkın adı verilmemiştir devlete. Bu nedenle de kimse sahiplenmemiştir. Türkiye'de Türkler yaşıyor ve biz Türkler olarak vatanımızı sahiplenmeliyiz" dedi.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Şubesi, Cezmi Bayram, Mustafa Arman, Türk Ocakları

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"