Bölge

Cemil Candaş'ın adı kültür merkezine verildi

Cemil Candaş'ın adı kültür merkezine verildi
14.10.2016 02:19
| | |
6325

Foto galeri

Makamında uğradığı silahlı saldırı sonrası hayatını kaybeden Cemil Candaş'ın anıldığı programa Beykozlular çıkarma yaptı.

Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü, belediye çalışanları, Cemil Candaş'ın eşi Nurgan Candaş ve Kızı Ezgi Candaş'ın yanı sıra CHP Beykoz İlçe Başkanı Mahir Taştan, Meclis Üyesi Aydın Düzgün, Beytaş Genel Müdürü Yalçın Çolak, Beykozlu Doğu Karadenizliler Derneği üyeleri ve mesai arkadaşlarının katıldığı törende duygulu anlar yaşandı.

Şişli Belediyesi'nde İmar ve Şehircilikten Sorumlu Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Cemil Candaş, 18 Temmuz günü uğradığı silahlı saldırı sonrası kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti. Şişli Belediyesi, Halaskargazi Caddesi'nde bulunan Kent Kültür Merkezi'nin adını Cemil Candaş Kültür Merkezi olarak değiştirdi.

Cemil Candaş Kent Kültür Merkezi'nde düzenlenen program merhum Candaş'ın hayat hikayesinin anlatıldığı sinevizyon gösterisi ile başladı. Sinevizyon gösterisinin ardından Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü bir konuşma gerçekleştirdi. İnönü, "Cemil, bozuk düzenin kurbanı olmuştur. Ne yazık ki rant arttıkça bozuk düzen de artıyor" şeklinde konuştu.

Hayri İnönü: "Rant arttıkça bozuk düzen de artıyor"

"Ben biraz light Fenerbahçeliyim fakat o gerçekten iyi bir Trabzonsporluydu. O beni kızdıracak kadar konuşmazdı ama daha çok ben onu kızdırırdım. Şimdi biraz önce de söyledik. Cemil'in vefatından hemen sonra çok kısa bir süre içerisinde bütün organlarını ailesi bağışladı. Tekrar teşekkür ediyorum. Ben giden kişileri tanımıyorum. Ama Cemil sayesinde sanıyorum beş kişi hayat buldu. Onlar her zaman Cemil'i büyük bir sevgi ile anacaklar. Ne yapalım dedik? Tabi yapılacak çok şey var ama Cemil'in anısını da sadece biz değil etraftaki insanlarda hissetsin diye buranın ismini Cemil Candaş Kent Kültür Merkezi yapalım dedik. Bu vesileyle de burayı iki aydır Cemil Candaş Kent Kültür Merkezi olarak anıyoruz. Cemil, bozuk düzenin kurbanı olmuştur. Ne yazık ki rant arttıkça bozuk düzen de artıyor. Bunlar birbirine eş değer olarak artıyor. Keşke gelmeseydi Şişli'ye. Yine de bir yol açtı bize bu konuda ailesinin de mensup olduğu Harita Odası mensuplarıyla birlikte bir girişime başlayacağız. Temiz belediyecilik ile ilgili temiz düzen ile ilgili neler yapabiliriz bu konuyla ilgili çalışacağız."

Başkan İnönü'nün ardından görev şehidi Cemil Candaş'ın kızı Ezgi Candaş'ta bir konuşma yaptı.

Candaş, "Sizlere başlığı Cemil Candaş olan bir hikaye anlatacağım" diyerek başladığı konuşmasında şunları söyledi:

Ezgi Candaş: "Bana söz vermiş bir kere, tutmaması için ölmesi gerek"

"Günlerden 18 Temmuz 2016... Babam mesaisini bitirip evine geri dönmüş. Hayatımda başka kimsede görmediğim kadar büyük hayal gücü ve heyecanla ve akılla başladığı projeler için çalışmaya devam ediyor. Yaklaşık iki ay sonra Hollanda'daki görevimi bitirip İstanbul'a dönüyorum. Dönüşüme en çok sevinen ve en gururlu tabii ki en büyük destekçim babam. Döner dönmez evlilik hazırlıklarına başlıyorum. Her alışverişe gittiğimizde babam, 'kızım abartma' diyor. Ama sonra dayanamayıp 'ne istiyorsan alayım' diyerek bütün dükkanlara en önden giriyor.""Biz Ahmet ile oturacağımız eve karar verince hemen bizim yakınımıza taşınma planları yapıyor. Çünkü dört gözle emekli olup torunlarına bakacağı günü bekliyor. Düğünüme kadar bana söz verdiği gibi kilo veriyor ve düğünümde smokin giyiyor. Ona göre smokin giyilmesi çok saçma ama bana söz vermiş bir kere. Tutmaması için ancak ölmesi lazım. Günler aylar geçiyor. Ben torun haberini annemden bile önce ilk babama söylüyorum. Haberi alır almaz, Ahmet'i karşısına alıp duygulu bir baba konuşması yapıyor. Yine dünyanın en farklı bakış açısı ama en sevecek tavrıyla bizi neleri beklediğini anlatıyor. Ama yine de bize güvendiğini söylüyor."

Doğum günü kutlandı

Yapılan konuşmaların ardından Şişli Belediyesi'nin sevilen ismi Cemil Candaş'ın doğum günü için pasta kesildi. 10 Ekim 1964 tarihinde Trabzon'un Beşikdüzü ilçesinde doğan Cemil Candaş'ın doğum günü pastasını Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü, Candaş'ın eşi ve kızı ile birlikte kesti.

Kesilen doğum günü pastasının ardından Karadenizli sanatçı İbrahim Can, Cemil Candaş'ın sevdiği türküleri seslendirdi.

Haber Merkezi
WhatsApp İhbar Hattı:
0 (541) 464 6673

Anahtar Kelimeler: Beykoz Haber, Cemil Candaş, Anma, Kent Kültür Merkezi, CHP, Hayri İnönü, Şişli Belediyesi, Ezgi Candaş

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"