Makaleler

Cemaati olmayan yerde cami

26.03.2015 20:34
| | |
4491

Sayın okurlarımız, İslami inançların siyasi maksatlara alet edilmediği saf ve duru bir örneği sizlere sunmak istiyorum.

80’li yıllara tesadüf eden zamanda Mekke’deki Hac ve Evkaf Bakanı Sn. Emin Addas beyin görüşleri herkese ders niteliğindedir. Olaya Mekke’de bire bir yaşayarak tanık olan Sn. Mimar Hasan Karabey’den öğreniyoruz.

Sn. Mimar Hasan Karabey, Büyükada Anadolu Kulübü’nü, Karatodori Paşa Yalısı’nı, Naile Sultan Koru Evleri’ni, Mustafa Şevki Paşa Konağı’nı, Hıdiv Kasrı’nı yeniden dirilten ve bu günkü muhteşem haline kavuşturan ülkemizin değerli sanat adamlarındandır.

Suudi Arabistan’ın Cihat Meydanı’nda yıkılan bir cami’nin yerine aynı ebatta bir cami yapılması talebi ile Mekke’ye davet edilir. Hazırladığı projeyi tanıtıcı perspektifler ile bir dosya haline getirerek dünya görüşü ve entelektüel kapasitesi ve İngilizce hâkimiyeti yüksek olan Hac ve Evkaf Bakanı Sn. Emin Addas’a sunar. Proje bakan ve ekibi tarafından çok beğenilir ve onaylanır. Derhal inşaata başlanılarak yaklaşmakta olan hac mevsimine yetiştirilir. Tebrikler ve hediyeler verilir. Cami üst düzey yetkililerin katıldıkları sade bir törenle hizmete açılır.                                                                                             

Bu kez Sn. Mimar Hasan Karabey, Şeyh İbrahim Cuffali’nin daveti üzerine Taif şehrine gelir. Şehrin merkezi ve prestijli konumdaki arazisi üzerinde büyük bir cami yaptırmak isteği kendisinden rica edilir. Cami için üç alternatifli proje hazırlanarak Şeyh İbrahim Cuffali’ye sunulur. Şeyh her üç projeyi de çok beğenir ve nazik bir üslup ile her üç proje arasındaki seçimi Mimar Hasan beyin tercihine bırakır. Mimar Hasan Bey kendi tercihine bırakılan nazik teklife karşılık, üç proje arasındaki seçimin onay makamı ve aynı zamanda bilgili kişi olan Bakan Sn. Emin Addas’a bırakılmasının uygun olacağını beyan eder.

Her üç proje Mekke’de ki  Hac ve Evkaf Bakanı Sn. Emin Addas beye intikal eder. Ön incelenme esnasında cami için hazırlanan üç seçenekli her bir proje ayrı ayrı çok beğenilir ve Mimar Hasan Karabey iltifatlara mazhar olur. Camiin yapılacağı yerin uygun olup olmadığı hususuna gelince bakan ekibini davet ederek görüşmelere başlar. Arapça dilde ve uzun süren tartışmalardan sonra Bakan Emin Addas, Mimar Hasan beye dönerek Sayın Şeyh Cuffali’ye saygılarımı iletiniz, fakat bu cami yapılamaz cevabını verir.

Her üç mimari projenin muhteşem olmasına ve çok beğenilmesine rağmen Cami’nin yapılmasına izin verilmemesinin dayandığı gerekçeyi, Suudi Arabistan  Hac ve Evkaf Bakanı Sn. Emin Addas’ın kendi ifadesinden dinleyelim;

(Cemaati olmayan bir cami yaptırmak haramdır. Başka camilerden cemaat çalacak bir cami yapmak da haramdır. Taif’in mevcut demografik yapısı da uzun süreli nüfus artış beklentileri de yeni bir camii kaldırmaz. Sayın şeyh başka bir hayır işine para harcasınlar. Okul, hastane, hatta Mekke’de hac ve umre ziyaretçilerine misafirhane yapsınlar) açıklamasında bulunur.

Hoşçakalınız

Kaynak: Sn. Mimar Hasan Karabey’in Ferda Kazancıbaşı’ya hitaben 10.03.2015 tarihli yazılı beyanı     

Anahtar Kelimeler: Dost Beykoz Köşe Yazarı, Evkaf Bakanı, Mekke, Naile Sultan Koru Evleri, Mustafa Şevki Paşa Konağı, Hıdiv Kasrı, Emin Addas, Hasan Karabey

reklam
Diğer Yazıları

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"