Röportajlar

Çelikbilek'ten önemli mesajlar

04.07.2015 01:41
| | |
7567

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, ulusal yayın yapan Kanal 24'ün Canlı Yayın konuğu oldu.

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Kanal 24'ün "Türkiye'de Ramazan-İftar" adlı programının Canlı Yayın konuğu oldu. Spiker Zeynep Türkoğlu'nun Yûşa Tepesi'nde kurulan sette ağırladığı Başkan Yücel Çelikbilek, ilçeye dair önemli açıklamalar yaptı. İBB Başkanı Kadir Topbaş ile birlikte Beykoz Yalıköy'de Deri ve Cam Sokağı kuracaklarını anlatan Yücel Çelikbilek, ayrıca Kanuni Sultan Süleyman Kent Ormanı için bu hafta ihaleye çıkılacağını ilk kez açıkladı. Sırmakeş'in isim babası Ahmet Mithat Efendi'den ilçenin son 15-20 yıl içerisinde kapanan 4 önemli fabrikasına... Ramazan sofralarının Beykoz'daki öneminden, eğitim ve turizm alanında yapılan atılımlara kadar pek çok konuda bilgi veren ve Zeynep Türkoğlu'nun sorularını yanıtlayan Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, bir duyuru da yaparak, 9 Temmuz Pazartesi günü akşamı Belediye Meydanı'nda ilçedeki engelli vatandaşlara İftar Sofrası kuracaklarını söyledi. Dost Beykoz ise Başkan Çelikbilek'i ve anlattıklarını dakika dakika takip ederek, not aldı.

İşte Kanal 24 televizyonundan Canlı olarak yayınlanan programda Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek'in anlattıkları:

‘Tokatköy’de Fatih Sultan Mehmet’in kayıp kasrı var’

Beykoz'da Hidiv Kasrı'nın öneminden bahseden Başkan Yücel Çelikbilek, bu sırada Tokatköy'de bulunan 'kayıp Kasır'dan bahsetti. "Fatih Sultan Muhammed Han, Tokat'ın düştüğünü öğrenince, Osmanlı topraklarına katıldığını öğrenince buraya bir kasır yaptırtmış ancak yeri tam olarak bulunamıyor. Tokatköy'deki bu yerin tespiti için ise çalışmalar sürüyor" şeklinde konuştu. Başkan Çelikbilek bu sırada 'Hisar'daki Küçüksu Kasrı'ndan da söz etti. İlçenin sularıyla da meşhur olduğunun altını çizen Çelikbilek, Sırmakeş, Karakulak suyu ve Sultaniye suyunu dile getirdi. İlçenin, suya Sırmakeş adını veren ünlü romancı ve gazeteci Ahmet Mithat Efendi'nin adını taşıyan bir Kültür Merkezi'ne de sahip olduğunu vurgulayan Yücel Çelikbilek, şöyle dedi:

‘Yücel Çelikbilek, Ahmet Mithat Efendi’yi ve önemini anlattı’

"Ahmet Mithat Efendi, insanların bağımsız olması gerektiğine inanmış. Yaranarak yaşamayı kendisine ilke edinmemiş; kazanarak geçinmeyi kendisine ilke edinmiş... Edebiyatçılığı bilinen bir gerçek... Gazeteciliği bilinen bir gerçek... Belki onun kadar yazan ikinci bir muhabir görülmemiştir. Biz Ahmet Mithat'ın 100. doğum yıldönümü dolayısıyla bir eser hazırlamıştık; bunu kütüphanelere gönderdik. O kadar kısa sürede o kadar çok yazının yazıldığı bir gazeteyi çıkartmak, mümkün değil! O kısıtlı imkânların olduğu zamanlarda Ahmet Mithat Efendi bunları nasıl başarmış; şu an matbaa ile uğraşan arkadaşlarımız hayretler içerisinde kaldıklarını söyleyebiliyorlar.

O bakımdan, o Sırmakeş suyunu da ilk olarak Ahmet Mithat Efendi çıkartmış ve karşıya bunun satışını gerçekleştirmiş. Oradan kazandığı parayla da kimseye muhtaç olmadan hem ailesini geçindirmiş, hem de çıkarttığı gazeteye kaynak sağlamış."

İki dönem üst üste ve toplamda da 3. dönemdir Beykoz'da Belediye Başkanı olduğunu anlatan Yücel Çelikbilek, "Biz her dönemde Beykoz'u ileriye taşımayı kendimize hedef olarak belirledik" dedi. Beykoz'un mülkiyet konusunda uzun dönem büyük sıkıntılar yaşadığını ifade eden Başkan Çelikbilek, bu sıkıntıların büyük ölçüde ve bugün için çözüldüğüne inandığını söyledi. Beykoz'daki fabrikaların son 15-20 yıl içerisinde tamamen kaldırıldığına dikkat çeken Yücel Çelikbilek, ilçenin geleceğinin artık eğitim ve turizm olacağını kaydederek, şunları söyledi:

Başkan Çelikbilek: “Yalıköy’de Deri ve Cam Sokağı kuracağız”

"Beykoz şimdi bir Eğitim Kenti olmayı hedefliyor. Turizm Kenti olmayı hedefliyoruz. Biz bu bölgede üniversiteyi teşvik ettik ve şu anda tam 4 tane üniversitemiz oldu. Bu eğitim kurumları, bizim bölgemiz için çok ciddi bir iş... Bu 4 üniversitenin 3-5 yıl içerisinde 30 bin kişilik kapasitesi olacak. Biz Beykoz Belediyesi olarak Türk-Alman Üniversitesi'yle Marmara Üniversitesi'yle Medipol Vakıf Üniversitesi'yle ve Beykoz Lojistik MYO ile ortak ve kültürel çalışmalar yürütüyoruz.

Yine bunların yanı sıra Beykoz, biliyorsunuz cam ile bütünleşmişti. Çeşm-i Bülbül, bizim Paşabahçe'nin ürettiği ve dünyaya pazarladığı çok önemli bir üründü. Şimdi bunu tekrar canlandırmak için Beykoz Kaymakamlığı ve Belediyemiz, camla uğraşan sanatçı arkadaşlarımızla birlikte bir başlangıç yaptık. Hatta bir üniversitemizin bununla ilgili, camla ilgili bir bölüm açacağını biliyorum. Bunun da cam sanatının yaygınlaşması açısından büyük bir anlam ifade ettiğini düşünüyorum. Yine deri de çok önemliydi, kundura fabrikası vardı. Biz Belediye olarak hem Deri hem de Cam Sokağı kurmayı planlıyoruz. Umarız Yalıköy'de bir alanı bu iş için ayıracağız. İBB Başkanı Sayın Kadir Topbaş ile birlikte bu işi yapmayı planlıyoruz."

‘Başkan Çelikbilek, Kanuni Sultan Süleyman Kent Ormanı için bu hafta ihaleye çıkılacağını ilk kez açıkladı’

Turizm konusunda da Beykoz'un aşama kaydedeceğini anlatan Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, bu konuyla ilgili olarak ilçede otellerin açıldığını ancak hedeflerinin, özellikle Beykoz'un eski köylerinde pansiyonlar inşa etmek olduğunu kaydetti. Orman Bakanlığı ile Beykoz Belediyesi'nin anlaşarak 4-5 piknik alanı aldığını ve bunu da projelendirdiklerini ifade eden Yücel Çelikbilek, şöyle dedi:

"Bunlar Beykoz'un tanıtımı için çok ciddi çalışmalar olacak. Burada günübirlik yüzlerce kişi gelecek. Bizim Kent Ormanlarımız var... Orman Bakanlığı yaptı. Elmalı Kent Ormanımız var bizim... Burayı Orman Bakanlığımız yaptılar. Kanuni Sultan Süleyman Kent Ormanı'nı bu hafta inşallah ihale ediyoruz. 880 metrekare içerisinde çok ciddi bir hizmet ağı oluşacak orada..."

Kanal Riva projesinden de söz eden Yücel Çelikbilek, 16 kilometre uzunluğunda, 50 metre genişliğinde, 500 metre derinliğinde inşa edilecek projenin, tamamlanmasının ardından ilçeye büyük bir katma değer sağlayacağını kaydetti.

Spiker Zeynep Türkoğlu'nun Ramazan'a dair sorularını da yanıtlayan Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, geçmişte 'fakirlere yönelik çadır iftarı' olarak bilinen İftar Sofraları'na Beykoz Belediyesi olarak yeni bir imaj kazandırıldığından bahsetti. 'Gönül Sofraları' adını alan yeni uygulamada, yalnızca fakirlerin değil; tüm vatandaşların kucaklandığını ve zenginle fakirin, görüş farklılıkları bulunan insanların 'komşuluk' sıfatıyla bir sofrada buluştuğunu dile getiren Çelikbilek, şöyle dedi:

Yücel Çelikbilek: “6 Temmuz Pazartesi akşamı Beykoz Belediye binası önünde yalnızca engelli vatandaşlarımıza özel bir İftar Sofrası kuracağız”

"Biz 45 mahallemizi de kucaklamaya çalışıyoruz. Büyük oranda da bunu başarıyoruz, başardığımızı görüyoruz. Eskiden tek bir mahallede olur ve yakınındaki yerlerden gelebilirlerdi. Şimdi bir günde bazen 3 ayrı noktada sofra kurarak, tüm mahallelerimize ulaşmaya çalışıyoruz. Gönül Sofralarımızla, geçmişte kalan komşuluk bilincini yeniden ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Vatandaşlarımızı aynı sofra etrafında buluşturmaya çalışıyoruz. Bunu büyük ölçüde de başarıyoruz."

Kültürel etkinlik konusundaki soruya da içtenlikle yanıt veren Başkan Çelikbilek, özellikle Ramazan ayında ibadetlerin çok büyük yer tuttuğunu ve bu nedenle bu yıl kültürel etkinlikler konusunda çok büyük bir proje ortaya koymadıklarını anlattı. Geçen yıllarda binlerce Beykozlu'yu Edirne'ye taşıdıklarını vurgulayan Başkan Yücel Çelikbilek, 5 otobüsle başladıkları etkinlikte, bu yıl talep olmadığından 3 otobüs gönderdiklerini söyledi. Engelliler ve şehit yakınlarıyla da yakından ilgilendiklerini belirten Başkan Çelikbilek, 6 Temmuz Pazartesi akşamı Beykoz Belediye binası önünde yalnızca ilçedeki engelli vatandaşları ağırlayacakları bir İftar Sofrası kuracaklarını haber verdi. Başkan Çelikbilek ayrıca, geçtiğimiz yıl 5 bin çocuğu Ramazan Bayramı öncesi giydirdiklerini ve bu yıl ise rakamın 6 bine çıkacağını söyledi. Başkan Çelikbilek, "Bizim vereceğimiz kıyafetlerin, bunu satın alabilen ailelerin çocuklarından eksik kalmayacak şekilde olmasını istedik. Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da Beykozlu ihtiyaç sahibi çocuklarımıza, kaliteli kıyafet verecek ve onları tepeden tırnağa giydireceğiz" dedi.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Haber Sitesi, Kanal 24, Yücel Çelikbilek, Medya, TV, İftar, Program

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"