Çelikbilek olmayınca Beykoz Meclisi coştu

  • Güncelleme: 07.12.2016 13:57
  • Okunma: 7527 kez
  • Yorum: 0
Beykoz Belediye Meclisi'nin Aralık ayı ikinci oturumunda AK Partili Salim Öztürk ve CHP'li Aydın Düzgün arasında Beytaş tartışması yaşandı.
Çelikbilek olmayınca Beykoz Meclisi coştu

Anadolu Yakası Belediye Başkanlarını Beykoz'da ağırlayan Yücel Çelikbilek'in katılmadığı Beykoz Belediye Meclisi Aralık Ayı 2. Oturumunu Başkanvekili Manolya Demirören yönetti.

Açılış ve yoklamanın ardından Meclis Başkanı Demirören, gündem dışı konuşmak isteyenlere söz verdi. Bu sırada söz alan Cumhuriyet Halk Partili Meclis Üyesi Aydın Düzgün, Beykoz Belediyesi'nin BEYTAŞ A.Ş.'ye 18 milyon lira para aktardığını iddia etti.

"Hangi kanuni gerekçeyle BEYYAP'a para aktarıldı?"

BEYTAŞ A.Ş.'ye aktarılan 18 milyon liranın yanı sıra birde BEYYAP A.Ş.'ye 2 milyon 238 bin lira aktarıldığını söyleyen Meclis Üyesi Aydın Düzgün'ün açıklamaları, belediye meclisinde tartışmalara neden oldu.

"BEYTAŞ'ın ve BEYYAP'ın borç ödemesi diye 578 bin lira bir para ödenmiş. Toplam da BEYYAP'a ödenen para 2 milyon 238 bin lira. Şimdi şu soruyu sormak istiyorum. Meclis kararıyla verilmesi gereken para hangi kanuni gerekçeyle BEYYAP'a aktarıldı?"

CHP'li Meclis Üyesi Aydın Düzgün'ün iddialarına, Beykoz Belediyesi adına Mali İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Salim Öztürk cevap verdi.

Başkan Yardımcısı Salim Öztürk iddialara cevap verdi

Salim Öztürk, "Biliyorsunuz BEYTAŞ, belediyemizin yüzde 99,96'sına sahip olduğu bir şirket. BEYYAP'ta belediyemize ait bir şirket olduğu gibi BEYYAP'ta BEYTAŞ'ın ortaklığı bulunan bir şirkettir. Nasıl BEYTAŞ sermaye artırımı yapıyorsa BEYYAP'ta sermaye artırımı yapıyor. Dolayısıyla ödenen bütün borçlar 6 milyon 962 bin liralık borç hem BEYTAŞ'a hem de BEYYAP'a ait borçlardır" dedi.

Belediye meclisinin sadece BEYTAŞ'a yapılan para aktarımlarıyla ilgili karar alabildiğini belirten Başkan Yardımcısı Salim Öztürk, BEYTAŞ'ın kendi ortağı olduğu BEYYAP'a para aktarabileceğinin altını çizdi.

"Yapmayın arkadaşlar! Burada siyaset yapmayın..."

BEYYAP'a aktarılan paranın ardından Meclis Üyeleri kısa süreli sözlü tartışma yaşadı. Zaman zaman sözlü olarak yaşanan tartışmalara Meclis Başkanı Manolya Demirören müdahale etmek zorunda kaldı. Yaşanan tartışmalar üzerine BEYTAŞ üzerinden diğer şirketlere para aktarıldığını iddia eden meclis üyeleri 'halkın paraları daha ne kadar BEYTAŞ üzerinden başka yerlere aktarılacak?' diyerek bilgilendirme istedi. Başkan Yardımcısı Salim Öztürk ise bu söylemlere karşılık "Yapmayın arkadaşlar! Burada siyaset yapmayın" dedi.

Yaşanan bu hararetli dakikaların ardından Başkanvekili Manolya Demirören, gündemde olmayan müdürlük teklifinin gündeme alınması için oylama yaptı ve oy birliğiyle kabul edildi.

Raporların oylanması sırasında da kısa süreli tartışmalar yaşayan iktidar ve muhalefet meclis üyeleri bütün raporları oy birliğiyle kabul etti.

Raporlar:

1- 1 adet geçici işçi vizesi ile ilgili Hukuk Komisyonu Raporu oy birliğiyle kabul edildi.

2- Sözleşmeli Personel İşlemleri hakkındaki Hukuk Komisyonu raporu oy birliğiyle kabul edildi.

3- İlçemizde sahipsiz sokak hayvanları ile ilgili Belediyemiz ile İBB arasında; İBB'ye ait "Kısırkaya Sahipsiz Hayvan Geçici Bakımevi ve Bahçeli Yaşam Alanının kullanımına ilişkin ortak hizmet protokolü" hakkındaki Hukuk Komisyonu Raporu oy birliğiyle kabul edildi.

Gündemde bulunmayan, mülkiyeti Bezmi Alem Valide Sultan Vakfına ait Beykoz Kelle İbrahim Stadının içerisinde bulunduğu Beykoz ilçesi, Yalıköy Mahallesi, 67 pafta, 476 ada, 1 parsel sayılı 15.273.00m² yüzölçümlü taşınmaz hakkındaki Emlak ve İstimlak Müdürlüğü'nün teklifi oy birliğiyle ilgili komisyona havale edildi.

Beykoz Belediye Meclisi, yılın son toplantısını 9 Aralık 2016 Cuma günü saat 10.00'da gerçekleştirecek.

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz