Çelikbilek’in göndermelerine CHP’den sert cevap

  • Güncelleme: 12.03.2020 22:36
  • Okunma: 20715 kez
  • Yorum: 0
CHP Beykoz İlçe Yönetimi, Yücel Çelikbilek'in geçtiğimiz günlerde yaptığı basın açıklamasındaki ifadelerine sert tepki gösterdi.
Çelikbilek’in göndermelerine CHP’den sert cevap

Geçtiğimiz günlerde kurmaylarıyla birlikte bir basın toplantısı düzenleyen Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, son yıllarda ilçede hazırlanan projelerin neden hayata bir türlü geçmediğiyle ilgili kapsamlı bir konuşma gerçekleştirmişti. Dost Beykoz'un "Beykoz kendi ayağına mı sıkıyor?" başlığıyla manşetten verdiği basın toplantısında Başkan Çelikbilek, konuşmasında Beykoz'daki CHP'li Meclis Üyelerini eleştirmişti.

Özellikle CHP'nin Beykoz Belediyesi 6. Dönem Meclis Üyeleri'ni gündeme taşıyan Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, "Bizim 2B üzerinden alıp halka vermiş olduğumuz imkânı tarih boyunca hiç bir CHP'li belediyenin alıp da halka verme şansı yoktur. Bu CHP'lilerin açmış olduğu davalardan dolayı Beykoz Belediyesi, 80 milyona yakın bir zarara giriyor.  'Dört tane Don Kişot' diyeceğim artık, kimse kusura bakmasın; onların açtığı dava yüzünden..." demişti.

CHP Beykoz İlçe Teşkilatı ise Şevket Arıkan Başkanlığı'nda toplanarak, bir basın açıklamasıyla Başkan Çelikbilek'in sözlerini eleştirdi. Geçtiğimiz dönem CHP'den Meclis Üyesi olan ve Belediye'nin satış yaptığı yerleri mahkemeye götüren dört kişiden birisi olan Halit Kılıç, "Eğer dosyaları açıp okurlarsa,  orada 1980'li yıllarda Rahmetli Arif Yüksel tarafından açılan davaların olduğunu görürler. 1988'lerde açılan dava süreci hâlâ devam ediyor. Orman Bakanlığı Müfettişleri'nin o dönemde hazırladığı raporlar var. Ben 1988 yılında İzmir'de yaşıyordum, bunu da mı ben yaptım? Papa'yı da mı ben vurdum?" şeklinde konuştu.

‘Dava açan 4 CHP’liden Naci Candaş dışındakiler, toplantıya katıldı’

Kavacık'ta bulunan CHP Beykoz İlçe Merkezi'nde gerçekleştirilen basın açıklaması toplantısında, tatilde olmaları ve iş saati olması nedeniyle az sayıda partili katıldı. CHP'nin yeni Meclis Üyesi Aydın Düzgün'ün de takip ettiği toplantıda, toplantı konusu olan 4 CHP'liden Naci Candaş dışındakiler hazır bulundu. Toplantıya katılan ve Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek'in konuşmasında isim vermeden işaret ettiği 4 CHP'liden Halit Kılıç ve Nihat Arıcan birer konuşma yaparken, Mustafa Yiğit herhangi bir açıklama yapmadı. Toplantı ise CHP Beykoz İlçe Başkanı Şevket Arıkan'ın sözleriyle açıldı. Sözlerine "Beykoz Belediye Başkanı Sayın Yücel Çelikbilek..." diye başlayan Şevket Arıkan, Başkan Çelikbilek'in konuşmalarını, haksız, dayanaksız, hukuksuz ve siyasi nezaketten uzak bir basın açıklaması olarak değerlendirdi.

CHP Beykoz İlçe Başkanı Şevket Arıkan, şöyle dedi:

CHP Beykoz İlçe Başkanı Arıkan: “Sayın Belediye Başkanı! Siz etrafınızdaki Sancho Panza’lara bakınız!”

"Değerli arkadaşlarım, Türkiye Cumhuriyeti Devleti bir 'hukuk Devleti’dir. Hukukun üstünlüğü esastır. Tüm kamu görevlileri yaptıkları işlerde hukuka uymak zorundadırlar. Hiç kimse, kendi anlayışına göre devlet yönetme iddiasında bulunamaz. Görüyorum ki, Belediye Başkanımız, merkezi iktidardaki yöneticilere özenerek, onların da bir takım hukuk dışı, kural dışı ve keyfi uygulamalarını dikkate alarak, kendisi de bazı keyfi uygulamalar yapmak istemektedir. Dün yaparken, 'Ben yaptım; oldu' anlayışıyla hareket etmişti, bugün de aynı şekilde yapmak istediğini görüyorum.

Sayın Belediye Başkanı, 'Bundan sonra adliye koridorlarında gezmek istemiyorum. Bundan sonra yapacaklarımı hukuka uygun yapacağım' diyor. Sayın Belediye Başkanı! Yaptığınız işin hukuka aykırı olduğunu bilerek yapıyorsunuz da 'Bu, hukuka aykırıdır!' diyen Belediye Meclis Üyeleri'ni neden Don Kişot olarak, yel değirmenlerine kılıç sallayan şövalye olarak tanımlıyorsunuz? Siz önce kendi etrafınızdaki Sancho Panza'lara bakınız. Servantes'in ünlü romanı Don Kişot'un yanında bulunan yardımcısı Sancho Panza'ya bakın! O, Don Kişot'u ne kadar uyarıyordu, dinlemiyordu; şimdi siz de kendi etrafınızdakilere bakın! Ya takım olarak bu hukuksuzluğun içerisindesiniz ya da siz kimseyi dinlemiyorsunuz..."

Aynı zamanda Beykoz Belediyesi'nin eski Başkanları'ndan da olan Şevket Arıkan, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek'i basın açıklamasından söylediği sözler nedeniyle, kamuoyu önünde özür dilemeye davet etti. Şevket Arıkan, şunları söyledi:

Şevket Arıkan: “Gerekirse bu dönemki CHP’li Meclis Üyeleri de dava açacaklar!”

"Siz, arkadaşlarımızın açtığı ve Danıştay tarafından kabul edilen bu davada yasalara karşı yükümlülüklerinizi yerine getirdiniz mi? Danıştay, getirmediğinizi söylüyor. Şimdi bu arkadaşlarımızı suçlamanın hukuki, insani, siyasi, ahlaki bir haklılık payı olabilir mi? Böyle bir şeyi, birinci dereceden sorumlu olan bir Belediye Başkanı, bu arkadaşlarımızı yalnız, sahipsiz, kimsesiz bir birey olarak mı görüyorlar? Bunlar, Cumhuriyet Halk Partisi Örgütü'nün ayrılmaz parçasıdırlar ve CHP'nin seçilmiş, Beykoz Halkı'nın 40 küsur bin oyuyla görev yapmış Meclis üyeleridir. Sahipsiz değillerdir. Cumhuriyet Halk Partisi Örgütü, bunların arkasındadır. Bugünkü Belediye Meclis Üyesi Grubumuz da sahipsiz değildir ve bugünkü CHP'li Meclis Üyelerimiz de Belediye'nin hukuk dışı uygulamalarına karşı her türlü hukuk yollarına başvurarak, gerekirse dava açacaklar ve haklarını arayacaklardır."

Şevket Arıkan'ın ardından söz alan Beykoz Belediyesi 6. Dönemi'nin CHP'li Meclis Üyesi Halit Kılıç, Beykoz'un uydu fotoğraflarıyla desteklediği konuşmasında şunları söyledi:

CHP’li 6. Dönem Meclis Üyesi Halit Kılıç: “Bu satışların tamamı yasaya ve hukuka aykırıdır ve asıl mesele de budur!”

"Bizim iptal davası açmamıza konu olan parsel satışları kararı 2007 yılında alınmıştır, 5. Dönem'de... Bu satışlara konu olan parsellerin tamamının üstünde yaşayan Beykozlu aileler vardı. Mesela 865 Ada 1 Parsel'in üstünde 11 tane Beykozlu aile yaşıyordu. Yani siz bu 11 Beykozlu ailenin yaşadığı parseli 3. bir kişiye satacaksınız ve sonra da 'Bu, Beykozlunun lehinedir' diyeceksiniz. Hemen CHP binamızın önünde 811 Ada 4 Parsel var. Burada da aşağı yukarı 11 civarında Beykozlu aile yaşıyordu. Bu 11 tane Beykozlu aileye bu parselleri satmayacaksınız, yine 3. bir kişiye kat karşılığı satış ihalesi gerçekleştireceksiniz ve buna da 'Beykozlunun lehine' diyeceksiniz...

781 Ada 4 Parselin üstünde 17 tane Beykozlu aile vardı. Bu 17 tane Beykozlu aile buradan gitmiş olacak; burada bir hastane ihalesi, satış ihalesi yapılacak; bunun hiçbir yerinde bu Beykozlu 17 aile olmayacak ve buna da 'Beykozlunun lehinedir' diyeceksiniz. Burada Beykozlunun lehinedir-aleyhinedir tartışmasından çok önemli olanı, yasalara uygun olup olmadığıdır. Asıl mesele budur. Bu satışların tamamı yasaya ve hukuka aykırı satışlardır. Yasaya ve hukuka aykırı olduğu için de biz bunu Halit Kılıç, Nihat Arıcan, Mustafa Yiğit ve Naci Candaş dediği için değil; yasa böyle dediği için Beykozluların menfaatine olmadığı için iptal edilmiştir. Danıştay'ın çift kararı vardır ve Danıştay'da karara yönelik yapılan itirazlar da reddedilmiştir."

Halit Kılıç'ın ardından söz alan yine 6. Dönem CHP'li Belediye Meclis Üyesi olan Nihat Arıcan, bir konuşma gerçekleştirdi. Nihat Arıcan, şunları kaydetti:

CHP’li Nihat Arıcan: “Biz yönlendirmeye değil; uyarmaya çalıştık!”

"6. Dönemin içinde yaşayanlar, eğer gerçekten samimi iseler neler yaşandığını görmüşlerdir. Biz 4 arkadaş ve Meclis'te de bazı arkadaşlarımızın zaman zaman desteğiyle kanununa-hukuka uymak için Sayın Belediye Başkanını uyarmaya çalıştık. Yönlendirmeye değil; uyarmaya çalıştık, 'Doğruları yapın' dedik. Ama Sayın Belediye Başkanı bize her seferindeki sözü şu oldu: 'Sizin kafanız basmaz bu işlere'... Sayın Başkan! Bizim kafamız basmadı ama hukukun beyni sizin kafanızdaki fikirlerin yanlış olduğunu ortaya koydu. Bu kadar söylemek istiyorum..."

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz