Çelikbilek’in 2014 niyeti

  • 2014.07.20 00:00
  • Okunma: 16673 kez

Kader GÜR


Gerçekten 2014 zorlu geçecek… Daha 2009’da yaşananlar unutulmadan 2014 geldi kapıya dayandı… Çok şükür ki, bizde yıkılmadık… Allah nasip ederse, 2014’ü de göreceğiz…

Hangi partiden kim aday olacak? Kimler hazırlanıyor, kim kiminle ne konuşuyor? Bunlarla ilgili çok çeşitli yorumlar duyacağız ve edindiğimiz tecrübelerle kendimizi de test edeceğiz…

Beykoz’da 2014 gerçekten zorlu geçecek… Zor kelimesinden kastım, partiler arasında yaşanacak seçim mücadelesi değil, AK Parti içinde yaşanacak iktidar kavgasıdır.
Ana Muhalefette seçimlere iddialı hazırlanıyor… Ama esas yarış dışarıdan sessiz gözüken fakat içerisinde ciddi manada kulis yapılan AK Parti de yaşanacak gibi gözüküyor. Bende bu yazımla AK Parti içindeki kavganın dışarıdan göründüğünü ve anlamsızlığını ortaya koyarken, Beykoz’un geleceğine de ışık tutmaya çalışacağım.
Kulislerde neler konuşuluyor?
Yücel Çelikbilek artık aday olmaz! Parti Yücel Çelikbilek’i aday göstermez… Beykoz’da Karadenizli susamışlığı var’ gibi çeşitli ifadeler üretilerek zemin yoklaması yapılıyor.
2009 Yerel Seçimleri’nde AK Parti Beykoz adayının en son açıklanmasının tek nedeni seçimi kazanabilecek isim arayışlarıydı... Yücel Çelikbilek’in ismi açıklanmadan önce Muharrem Ergül’e,‘adaylık müracaatı yapma parti seni aday göstermeyecek’ dedim. Oturduğu yerden fırlayarak, ‘kimi gösterecekler, ya beni ya da Hanefi Dilmaç’ı gösterecekler’ demişti. Oysa AK Parti Beykoz’da Muharrem Ergül ile seçimin kazanılamayacağını biliyordu.
Bu kanaatle yola çıkan Dost Beykoz, “Beykoz’un yeni Başkanı Yücel Çelikbilek” diyerek manşeti atmıştı bile… Çok tepki aldık ama yanılmadığımız, ertesi gün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, ‘ağabeyim’ dediği Yücel Çelikbilek’in adını açıklamasıyla ortaya çıktı. Bize tepki gösterenlerde 29 Mart gecesi dut yemiş bülbüle dönmüştü.
Şimdi aynı dönemi yeniden yaşıyoruz…
Yücel Çelikbilek, kendini sevdirmek anlamında kişiliğinden taviz veren bir insan olmaması nedeniyle gıyabında bazı eleştirilere maruz kalsa da AK Parti’de bir ağabeydir… Bu nedenle ne genelde ne de, AK Parti’nin Beykoz teşkilatlarında kendisine karşı bir hareket asla söz konusu olmayacaktır.
AK Parti Yücel Çelikbilek’e ağır bir misyon yüklemiştir. Bu sadece Büyükşehir de görev almak ya da Beykoz Belediye Başkanı olmak değildir. Yücel Çelikbilek’in AK Parti’ye lojistik katkı sağlayan, Türkiye adına kulis faaliyetleri yürüten çok büyük kuruluşlarla bağlantıları ve oralarda görevleri vardır. Yücel Çelikbilek istikrarlı bir devlet adamıdır.
AK Parti’nin ağır görevler yüklediği Yücel Çelikbilek’ten vazgeçmek gibi bir niyeti olamayacağı gibi “Çelikbilek’in de artık yoruldum” deme hakkı ve olanağı yoktur.
Beykoz’un bir önceki dönemiyle şimdi ki dönem arasında basit bir kıyaslama yaptığınızda birçok şeyi görebilirsiniz… Beykoz’da gelecek 50 yılın temelleri Yücel Çelikbilek döneminde atılıyor… Yaşanan bu hızlı değişim bazı kesimleri rahatsız ediyor ama emin olun 15 yıl sonra Beykoz halkı Yücel Çelikbilek için “Allah razı olsun” diyecek.
Anadolu Yakası Gazeteciler Derneği (AYGAD)’ın her Yönetim toplantısında Yücel Çelikbilek tartışması yaşanıyor! Anadolu Yakası’nda 2B sorunu yaşayan ilçe belediye başkanlarının yüksek rayiçlerle ilgili bir şey yapamaması bölge halkının tepkisini çekerken, o ilçelerdeki gazeteler kendi yöneticilerini harekete geçirmek için Çelikbilek’in çabalarını sürekli manşetlere taşıyorlar…
2B bir hükümet projesidir… Yerel yönetimle yasal anlamda bir bağlantısı olmamasına rağmen devlet adamlığının yanında Beykoz halkının mağduriyet yaşamaması için uğraşan Yücel Çelikbilek, 2014 yerel Seçimleri’nde Beykoz Belediye Başkan adayı olduğunun sinyallerini çok güçlü bir şekilde vermektedir.
Çelikbilek seçimi kazanabilir mi?
Çelikbilek’in aday olmaya niyetli olduğunu fark edenler bu kez de “Çelikbilek seçimi kazanamaz” şeklinde yorumlar yapıyorlar… 12 Haziran Milletvekili ve referandum sonuçlarına bakıldığında böyle bir endişe yok… Ama o aradaki zaman diliminde bazı şeyler değişmiş olabilir mi? Evet olabilir! Nedir onlar?
2B arazilerinin satışı
Kentsel dönüşüm tartışmaları
Beykoz’da Karadenizli susamışlığı
Özel proje alanları
Diğer partilerin göstereceği adaylar
Tayyip Erdoğan’ın Genel Başkanlığı bırakacak olması
Beykoz yeterince hizmet aldı mı?
Hemşericiliğin etkileri
Çavuşbaşı faktörü yine geçerli mi?
Meclis üyelerinin tespiti ve kadro
 
Bu başlıkları Beykoz halkının bakış açısıyla değerlendirdiğimizde seçim sonuçlarına etkilerini yorumlayabiliriz. Hatta bu konularda vatandaşlarımızı bilgilendirmeliyiz.
 
Ben şimdilik Yücel Çelikbilek’in 2014’de aday olduğunu söyledim… Bundan sonra da konu başlıklarını inceleyeceğiz.
Yazarın Yazıları