Yaşam

Çelikbilek: 'Fakir doyurmak için yapmadık!'

Çelikbilek: 'Fakir doyurmak için yapmadık!'
2014.07.27 00:00
| | |
23238

Beykoz Belediyesi, Ramazan ayının son iftarını Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi'nin önünde verdi.

Beykoz Belediyesi son iftar yemeğini muhteşem bir kalabalık önünde verdi. Yemeğin ardından Dost Beykoz'un özel sorularını yanıtlayan Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Ramazan sofralarının kuruluş amacının 'komşuluk ilişkilerini geliştirmek ve pekiştirmek' olduğunun altını çizerek, "Maksadımız komşuluk ilişkilerini geliştirmekti yoksa fakir doyurmak için iftar yapmıyoruz. Öyle bir niyetimiz yok!" dedi. Başkan Çelikbilek ayrıca Dost Beykoz aracılığıyla tüm Beykozluları 28 Temmuz Pazartesi günü saat 12.00’da Belediye Binası önünde gerçekleştirilecek olan Geleneksel Bayramlaşma Töreni'ne davet etti.

Beykoz Belediyesi, Ramazan ayının son iftarını Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi'nin önünde verdi. İftar yemeğine Beykoz Kaymakamı Süleyman Erdoğan, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ve Yardımcıları Hanefi Dilmaç ila Salim Öztürk'ün yanı sıra Belediye Meclisi'nin AK Partili üyeleri, muhtarlar, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve bini aşkın vatandaş katıldı. Başkan Çelikbilek'in iftar için oturduğu sofranın onur konukları ise AK Parti İstanbul İl Başkan Yardımcısı Selim Temurci ve AK Parti İl Yönetim Kurulu Üyesi Şebnem Koçakelçi'ydi.

Kaymakam Süleyman Erdoğan ve Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, iftar yemeği öncesi vatandaşlarla bir araya gelerek kâh sohbet etti kâh hatıra fotoğrafı için ailelere poz verdi. Çorba, etli patates yemeği, fıstıklı iç pilav ve kazandibinden oluşan iftar yemeğinin ardından Dost Beykoz'un özel sorularını yanıtlayan Başkan Çelikbilek, vatandaşlara önemli mesajlar verdi:

Sayın Başkanım, bir Ramazan ayını daha geride bırakıyoruz. Belediye Başkanımız olarak bu süreci kısaca değerlendirebilir misiniz?

"Ramazan ayı, elhamdülillah, bu sene ülkemizde birlik ve beraberlikle geçti. Beykoz'da özellikle vatandaşlarımızın sofralara ilgisi çok fazlaydı. Aynı zamanda bir güzellik daha gördük: Vatandaşlar kendi iradeleriyle, bize gerek kalmaksızın sokak iftarları düzenlediler. Bu da bizi çok memnun etti. Maksadımız komşuluk ilişkilerini geliştirmekti; yoksa biz, fakir doyurmak için iftar yapmıyoruz. Öyle bir niyetimiz yok. Bu bizim son iftarımız ve görüyorsunuz, Beykoz'un tüm renkli simaları burada. STK'lar burada, muhtarlarımız burada, basın mensuplarımız burada işte sizler varsınız... Gençlerimiz burada, çocuklarımız burada..."

Ramazan Sofralarında daha çok aileye rastgeliyoruz. Dediğiniz gibi çoluk çocuk buradalar. Ne hissediyorsunuz?

"Hoşuma giden o zaten... Aile olarak geldiklerinde, ben daha bir mutlu oluyorum. İleride geçmişe dönük anlatılacak sofralar olacak bu sofralar. Daha da bu geleneğin devam etmesi en büyük arzumuz. Bu tablo bizleri sevindiriyor. Beykoz'da iftar sofralarının tuttuğunu gördük, bundan da memnunuz."

Bayramın 1. günü saat 12'deydi değil mi bayramlaşma?

"İnşallah, Bayramın 1. günü burada, Beykoz Belediye binası önünde bir araya geleceğiz. Saat 12'de olacak. Vatandaşlarımıza pilav ve kavurma ikramımız da olacak o gün. İnşallah Beykozlularla bayramlaşacağız."

Başkanım, son olarak bu ayın en önemli sorunlarından birisi uyuşturucuydu, biliyorsunuz. Vatandaşlarımız bu konuda Belediye'den de gayret bekliyorlar. Siz neler söylemek istersiniz bu konuda?

"Biz bununla ilgili Belediye olarak üzerimize düşeni yaptık ve yapmaya da devam edeceğiz. Kaymakamlık ve İlçe Emniyet Müdürlüğü ile ortak çalışmalar yapıyoruz. Beykoz'un dört bir yanına astırdığımız pankartlarla ciddi bir şekilde uyarı yapmaya çalışıyoruz. Gençlerin bu konuda merak içinde olmamaları gerektiğini söylüyoruz. Merakın sonu maalesef ölümle bitiyor. Uyuşturucu merakla başlar, sigarayla başlar ve arkasından devam eder. Dolayısıyla bu konuda çok hassas olmamız gerekiyor diyorum ve vatandaşlarımızdan da aynı hassasiyeti beklediğimi ifade etmek istiyorum."

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Belediyesi, iftar, Yücel Çelikbilek, Süleyman Erdoğan

reklam

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"