Çelikbilek endişeli... Nüfus azalıyor!

  • 2014.09.08 00:00
  • Güncelleme: 04.11.2021 09:56
  • Okunma: 10524 kez
  • Yorum: 0
Beykoz Belediyesi ekipleri, muhtarlar ve dernek başkanlarının katıldığı toplantıda 2012 yılı çalışmalarını ve 2013 yılında yapılacakları anlattı.
Çelikbilek endişeli... Nüfus azalıyor!

Kavacık Limak Otel’de gerçekleştirilen toplantıya mahalle muhtarları ve yöre dernek başkanları katıldı. Beykoz’un yerel basını ve yaklaşık 85 kişinin bulunduğu toplantı 9 saat sürdü.

Açılış konuşmasında toplantıyı yapmalarındaki amacı, Beykoz’da ki sorunları paylaşmak,  sorunların çözümünde dernek başkanlarının ve muhtarlarında birer parça olduğunu anlatmak olarak açıklayan Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Beykoz’da değişen nüfus hareketlerine dikkati çekti.

Beykoz’un nüfusu azalıyor…

“Beykoz’un şu andaki nüfusu 246 bin 352… Geçen yıl bu zamanlar 247 bin küsurdu. Gördüğünüz üzere nüfus azalıyor. Buda bize iki sorun teşkil ediyor. 250 bini geçmediğimiz için meclis üyesi sayımız 31 den yukarı çıkamıyor, hiç yukarı çıkamıyoruz yani 37 yi bulamıyoruz.” şeklinde konuşan Başkan Çelikbilek,  “bu Beykoz’u temsil bakımından önemli bir unsur. Bizim muhtarlar gayret ederlerde, 250 bin kişiyi geçeriz diye düşünüyorduk. Fakat baktık ki açık veriyoruz… Şu anda, bizim Devletten pay noktasında daha fazla imkan alabilmemiz için yıl sonuna kadar 3 bin küsur kişi artış yapabilmemiz lazım” dedi.

O zaman köyünde yaşa

Bu azalışın nedenini araştırdıklarını ve yöre derneklerinin Beykoz’da yiyip içmesine, Beykoz’da oturup, burada kazanmasına rağmen nüfus sayımında transferini köyüne yaptığını tespit ettiklerini söyleyen başkan Çelikbilek, “o zaman köyünde yaşa burada ne işin var? Bu yapılan Beykoz’a haksızlıktır bunu yapmamamız lazım. Bu muhtarlarımız için özveri gayret olması lazım ve derneklerimizin var ise böyle fonksiyonu ki yapıyorlar demiyorum, yapılıyorsa da yapmamasını isterim” ifadelerini kullandı.

Kafa yapımızı değiştirmeliyiz…

“Biz 30 yıllık Belediyeyiz ama maalesef geri gidiyoruz… Üç fabrika kapandı diye ağıtlar yakıyoruz, gündemden çıkarmıyoruz, o üç fabrika iyi ki de kapandı” diyen Çelikbilek, “emin olun o üç fabrika kapanmasaydı bu bölge insanının tamamının kafasında şu vardı, “ben evladımı evladımın evladını buraya sokabilir miyim?” dedi.

Hep beraber Beykoz olmalıyız

Çelikbilek, “kafa yapımızı değiştirmezsek, biz hep böyle kalırız… Sadece Belediyenin kendi başına alacağı kararlar değil bunlar, alacağımız kararlarda halkın desteğini göremezsek yürümemiz zorlaşıyor… Beykoz isek beraber yürümemiz lazım” dedi.

İmar ve Şehircilik Müdürü Fikret Ergin, Fen İşleri Müdürü Ali Esat Yaşar, Mali Hizmetler Müdürü Ömer Çelik, Emlak ve İstimlak Müdürü Ali Rıza Tekin, Temizlik İşleri Müdürü Nihat Mutlu, Ulaşım Hizmetleri Müdürü Serdar Atar, Sağlık İşleri Müdürü Dr. Meral Şencağda Ocak, Park ve Bahçeler Müdürü Sevilay Gökçelik, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Adem Çalışkan, 2012 yılını değerlendiren çalışmalarını slayt gösterisi ile anlatıldılar.

Konuklar ise çalışmalara ilişkin görüşlerini ifade ederek, düşüncelerini paylaştılar…

Beykoz Muhtarlar Dernek Başkanı Cavit Gül

Beykoz’un çok önemli sorunları olduğunu bildiklerini ifade ederek şöyle konuştu:

“Mülkiyet sorunu, imar sorunu kanayana yaramız. Bu sorunlar hallolmuş olsaydı, daha da güzel olurdu, fakat olmadı. Bu olmayacak anlamına da gelmiyor. Başkanımız büyük gayretle çalışmalar yapıyor. Nüfus azalması konusunda Başkanıma katılıyorum büyük bir azalma var fakat burada Başkanımıza ve meclis üyelerimize de görev düşüyor.”

İl Dernekler Birliği Dönem Başkanı Hasan Karakaya

Giresunlular Dernek Başkanı Hasan Karakaya, insanların mutlu olabilmesi için belediye gerekeni yapmalıdır, Beykoz da insanlarımız mülkiyet konusunda kendilerini daha rahat hissetmek istiyorlar. Burada gündeme gelmeyen bazı konular var, uygunsuz parklar, yetersiz otoparklar, bir takım alış veriş merkezleri bu konuda çözüm üretilmesini ya da üretime yönelik çalışmalar olmasını istiyoruz.

BEYMEZ Başkanı Adem Öztürk

Beykoz’un en önemli üç şeyi nedir diye sorsalar, bende üç kere imar derim, Beykoz’u geliştirmek lazım bunun için de ilk önce imar konusunu çözmemiz lazım… Başkanımız özel proje alanı diyor, gerçekten Ankara dan bu işle ilgili yetkiyi alabilirse Başkanıma yürekten destek olurum. Sebebine gelince 2-B ile ilgili insanlara tapularını verme mutluluğunu yaşamak istiyoruz. Ön görünümde imar yok, nasıl yok. Bazı yerlere imarı veriyorlar da neden Beykoz’un diğer bölgelerini çözmüyorsun? Çözmek istemiyorlar, Beykoz yorgun diyorum Beykoz’u yoruyorlar.

Akbaba Muhtarı Yüksel Kılıç

2012 yılı yapılanları ve 2013 yılı yapılacakları gördük… Biz bir aileyiz artık. Başkanımız olsun, Kaymakamımız olsun, ayırmıyoruz. Bizim 24 saat telefonumuz açık. Göreve çağırdıklarında hemen vazife başına gelmeye hazırız, insanlar imar konumundan göç ediyor çünkü köylerde kasabalarda insanlar üst, üste yaşıyor. Ben kendi köyümde tespit ettim. Çatıyı kaldırıp çocuğunu oraya yerleştirmeye çalışan insanlar var ve ben buna müsaade etmiyorum. Neden etmiyorum? Çünkü bu bir intihardır. Demirsiz direksiz çatıyı örecek, içine girecek yarın bir gün ya afet felaket olduğunda bunun sorumlusu biz olacağız.”

Tokatköy Muhtarı Erkan Atagün

Aslında çok önemli bir toplantım vardı. Fakat sabah Başkanımızın çok önemli bir konuşması vardı… Önemle üzerinde durduğu bir kelime var, aklımda kaldı… Bunu ben söyleseydim burada Kaymakam olsaydı ya da Belediye Başkanım, bunu ben dedim diye kıyameti koparabilirdi.

Biz Beykoz da alternatif çözüm üretilsin derken, düzenin değişmesinin gerektiğini de biliyoruz… Bu kanunları bize uygulayanlar kafasına zaten koymuş, demiş ki; “Şu kesime kadarkiler burada durmayacak.”  Bunu artık bizler de algılıyoruz, yaşayan yüz kişinin ellisi burada olmamalı, ama nasıl olmamalı?

Gümüşsuyu Muhtarı Ahmet Soylu

Beykoz’un nüfusu neden düşüyor? Önemli konu bu… Birincisi iş imkanı olmadığından, ikincisi emekli oluyor, büyüklerimiz memleketlerine gidiyorlar. Tabi ki nüfusunu da götürüyorlar. Sonuç olarak Beykoz da bizler de nüfus olarak kayba uğruyoruz… Hepimize düşen görev, başka yerler de kayıtları bulunan kişilerin tespit edilip kayıtlarının buraya alınmasını sağlamaktır. Benim mahallem Gümüşsuyu. Bu mahalle ile birlikte 9 mahallemiz 2-B proje alanı. Yani biz buralar da tapuyu mu alalım, yoksa dönüşüm mü yapalım asıl bunu tartışmalıyız.

Bayburtlular Dernek Başkanı Metin Torun

Beykoz’un bana göre alt yapı sorunları ve bazı önemli konuları aslında belli noktaya geldi…  Kavacık ta ve bazı yerlerde sadece trafik sorunlarımız var. Eskiden Belediyeden beklenen asfalt, yol, su ve elektrik gibi olmazsa olmaz yatırımların yerine bu gün, Beykoz için mevcut yasalar çerçevesinde Beykoz’un ıslah edilmesini istiyorlar… Yerleşimlerin düzenlenmesini istiyoruz… Her şeyin dört dörtlük olmasını isteyerek, bizim de bunlara hakkımız var diyorlar.

Kapanış konuşmasını yapan Yücel Çelikbilek, muhtarların ve dernek başkanlarının sorularını ve isteklerini cevaplandırdı. “Sizlerin bana sunduğunuz önerilere saygım var, fakat bunları ben tek değil, sizlerle yapacağız… Bizim muhtarlar ile asla bir sorunumuz olmaz. Çünkü onlar da seçilerek buralara gelmiş insanlardır” dedi.

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz