Makaleler

Çelikbilek bu fırsatları verir mi?

2014.07.20 00:00
| | |
12467

Son zamanlarda Beykoz’da çok hareketli ve heyecanlı günler yaşanıyor. Vatandaş konuşuyor… Öyle zannediyorum ki, muhatapları Beykoz’dan yükselen bu sesi duyuyor.

2B Yasası’nın Genel Kurul aşamasına gelmiş olması ve hemen akabinde, rayiç değer tartışmalarıyla başlayan hareketin, 2014 yılında yapılacak olan Yerel Seçimlerle birleşmesi kaçınılmaz gözüküyor. Ana Muhalefet Partisi'nin 1 Nisan’da yapılacak olan kongresi’nde yarışacak adaylarda delegeden oy alabilmek için kamuoyunda tartışılan konuları gündeme getireceklerdir.

Sadece siyasi partiler değil muhtarlarda bu konu üzerinden bir hareketlilik yakalamış, 2014’e göz kırparken, muhalefet partilerinin bu doğrultuda yapmış oldukları toplantılarda etkili oluyorlar.  
 
Vatandaş 2B ile yatıp, kalkıyor. Rayiç değer tartışması, emlak değeri derken, Dost Beykoz’da rayiç değerlerin yayınlanması tartışmanın alanını kısa sürede genişletti. Telefonlarımız o denli kilitlendi ki işlerimiz aksadı. Vatandaş bu haberin kaynağını soruyordu ki, Başkan Çelikbilek’in twitter’den yapmış olduğu doğrulama, kaynak sorgusunu ortadan kaldırdı.
 
Vatandaşın bu değerlere tepki göstermesi son derece doğal olmakla birlikte, Başkan Çelibilek’in twitterden yapmış olduğu açıklamasında, “Büyük uğraşlarla, bu rayiç değerler inşallah vatandaşımızı rahatlatan bir noktaya çekilecektir” demiş olması, vatandaşın tarafında olduğunun göstergesi olarak algılandı.
 
Beykoz halkı, bu rayiç değerleri kabul etmemiştir. Bu değerler Beykoz halkının hayatlarının ipotek altına alınması demektir ki, Beykoz halkının bunu taşıması mümkün değildir. En güzel çözüm, testi kırılmadan gereğinin yapılmasıdır. Aksi olması durumunda Beykoz’da uzun yıllar tartışmaları devam edecek mağduriyetler yaşanabilir. 
 
Toplumun tamamını memnun etmek hiçbir zaman mümkün olmamıştır. Maalesef 2B arazilerinin satışında da bu durum kendini gösterecek olsa da, konu mülkiyet olunca memnuniyetsizliğin yansımaları büyük olacaktır. 2014 Seçimleri’nin yaklaşıyor olması, bu memnuniyetsiz kesimin etki alanını genişletecektir.
 
2014 Seçimleri’nin, dönem olarak arifesindeyiz… Saha ısınmıştır, bunu paralel olarak Beykoz’un sorunlarına yönelik tartışmaların sadece 2B ekseninde kalmayacağı aklı başında herkesin anlayabileceği bir durumdur.
 
2014 yerel Seçimleri kapsamında, Beykoz’un yolları da ciddi manada propaganda malzemesi yapılacak kadar sorunludur. Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in bunu görmemiş olması elbette ki mümkün değildir ve mutlaka kafasında bunu projelendirmiştir. Fakat AK Parti Hükümeti’nin ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ulaşıma verdiği önemin biliniyor olması bütün mazeretleri anlamsızlaştırıyor.
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 12 Haziran Milletvekili Genel Seçimleri’nde yapmış olduğu çift yollarla propaganda yaptı ve o yolları kullanmanın rahatlığını yaşayan binlerce vatandaştan dua ve oy aldı.
 
Yol kültürdür, yol huzurdur, yol emniyettir… Vatandaşın kendisine bu rahatlığı sağlayanı unutması mümkün değildir. Çünkü yollar insanları sevdiklerine, işine ve amaçlarına ulaştırır.
 
Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Beykoz’un yol sorununa derhal el atmalı ve biran önce bu sorunu çözmelidir. Çelikbilek siyaseten çıkar amaçlı davranmayı sevmeyebilir, olabildiğince imkânları ölçüsünde hizmet üretmeyi tercih ederek, gerçekçi olmaya çalışsa da bu duruşu şahsidir, mensubu olduğu partiye Beykoz halkının ihtiyacı vardır.
 
Yücel Çelikbilek 1994 yılında yapılan yerel seçimler öncesi Soğuksu yolunda başlatmış olduğu çalışmayla ilgili siyasi bedel ödeyen bir başkandır. Bu nedenle 2014 yılında da aynı hataya düşeceğine ihtimal vermiyorum.
 
Başkan Çelikbilek sırça köşklerde yaşayan birisi değildir. Vatandaşın sorunlarını bir vatandaş olarak yaşayan birisidir. O da gerektiğinde işine otobüsle gidiyor, duraklarda otobüs bekliyor. İnanmıyor musunuz? Ben gözümle gördüm Allah şahittir. Buna belki ihtiyacı yoksa da, en azından vatandaşın ne konuştuğuna bakmak için bunu yapıyor.
 
Yani diyeceğim o ki, mal canın yongasıdır… Yapılan siyasi hatalar bir olur, iki olur, art niyet olmadığı zaman vatandaş bunu unutur. Ama bir şey her gün gözünüze giriyor ve o sorunu her gün yaşıyorsanız unutmanız mümkün değildir. Beykoz’un yolları da, her gün üzerinde geçen binlerce araç sahibinin yüreğinden bir yonga koparmaktadır…
 
Başkan Çelikbilek, 2014 Seçimleri’nde rakiplerine bu fırsatları vermemelidir.

Anahtar Kelimeler: Kader Gür, Dost Beykoz, Yücel çelikbilek, Belediye Başkanı, Ana Muhalefet, Başbakan, Recep tayyip Erdoğan, Beykoz, 1994, Soğuksu

reklam
Diğer Yazıları

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"