Çelikbilek, A Haber’de Beykoz'u anlattı

  • 2
  • 18753
Çelikbilek, A Haber’de Beykoz'u anlattı
Çelikbilek, A Haber’de Beykoz'u anlattı
Çelikbilek, A Haber’de Beykoz'u anlattı
Çelikbilek, A Haber’de Beykoz'u anlattı
Çelikbilek, A Haber’de Beykoz'u anlattı
Çelikbilek, A Haber’de Beykoz'u anlattı
Çelikbilek, A Haber’de Beykoz'u anlattı
Çelikbilek, A Haber’de Beykoz'u anlattı
Çelikbilek, A Haber’de Beykoz'u anlattı
Çelikbilek, A Haber’de Beykoz'u anlattı
Çelikbilek, A Haber’de Beykoz'u anlattı

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Mart 2019'da yapılacak Mahalli İdareler Seçimleri öncesi ilçede yaptığı hizmetleri A Haber’e anlattı.

Çelikbilek Beykoz’da yapmış olduğu ve yapımı halen süren projelerini canlı yayında anlattı, yaşanan imar sorunları hakkında konuştu.

İmar olayının çözülmesi hakkında konuşan Çelikbilek, “2B Beykoz hakikaten hatta Türkiye’de diyebilirim en çok olan yerlerden bir tanesiydi. 2014’ten başlamak üzere şu anda aşağı yukarı %90, 95’ini çözümledik. Milli emlak tan devralmak suretiyle burasını ve bunun tamamını arkadaşlara sattık çok az bir kısmı kaldı. Kalan kısımların sebebiyle şu anda devralmadıklarımız mahkemelik olan yerler var. Bunların bitmesini bekliyoruz. Onlarda bittikten sonra Beykoz’da 2 b denen nesne, problem kalmayacak” dedi.

 “Memnun olmamaları mümkün değil”

Beykoz vatandaşlarının memnuniyeti hakkında yorum yapan Çelikbilek, “Doğrusu vatandaşa sormak gerekir. Çünkü yeri alan onlar, memnun olmamaları mümkün değil ancak bizim bir aşamamız var onu çözmeye çalışıyoruz. Biz boğazın bir ilçesi olarak, aynı zamanda bütün ilçe uyrukların tamamı sit alanı olan bir ilçeyiz. O bakımdan vatandaşlarımızın beklentileri hem mülkiyet sahibi olmaktır. Hem de imarlarının açılmasıydı. İmarların açılması noktasında biz onların beklentilerine tamamen cevap vermek ve çünkü bölgemiz site alanı olduğu için onu çözmeye çalışıyoruz. Onu da hallettikten sonra eminim ki Beykozluların tamamı 2 b den ve boğaza oturmaktan çok memnun kalacaklardır” diye konuştu.

Yücel Çelikbilek Beykoz’da kamu binalarının hangi durumda olduğunu açıkladı.

“İhtiyacımız olan bir bina kalmadı”

Çelikbilek kamu binaları hakkında şunları söyledi; “Kamu binası olarak ihtiyacımız olan bir bina kalmadı diyebilirim. Şu anda okullar yapıyoruz. Onları bitirmeye çalışıyoruz. Şu anda biz kamu binalarında ihtiyacımız olan her şey aşağı yukarı tamamlandı. Belki ileride çok daha farklı hizmetler için bazı şeyler gerekirse onlar için yapmayı hesaplıyoruz. Şu anda bir sıkıntımız vardı bizim. Bölgemizde imar planlarını bitirmekti. Bundan sonra yapılan bütün planların, imalatların tamamını planlar dahilinde yapacağız. Bugüne kadar zor planlar yaparak bu işleri yaptık ama bundan sonra inşallah planlarımız hayata geçtiği zaman daha da kolaylaşacaktır” ifadelerini kullandı.

Çelikbilek, 15 Temmuz darbe gecesi Beykoz halkının nasıl bir sınavdan geçtiğini söyledi.

“Beykoz çok daha farklı bir sınav verdi”

Türkiye’nin tamamının bir sınav verdiğini vurgulayan Çelikbilek, “Beykoz o gün Beykoz çok daha farklı bir sınav verdi. Reisimizin çağrısıyla birlikte ondan biraz daha önce diyebilirim Fatih Sultan Mehmet Köprüsündeydik. Çünkü biz toplanmıştık.  İlçe teşkilatımız da bu işin kararını aldık. Beraber köprüye indik. İndiğimizde köprüde beş tane tankın etkisiz hale getirildiğini gördük. Onları köprüdeki karakola topladık. İçlerindeki insanlar ile birlikte. Üç tane Şehidimiz oldu. Doksana yakın da gazimiz oldu. O gün Beykoz bambaşkaydı. Çünkü köprüye on beş bin insanın köprüye akın akın geldiğini görünce insanlarımızın bu anlamdaki hassasiyetlerini çok daha iyi anladık. Allah hepsinden razı olsun. Şehitlerimize Allah rahmet eylesin, Gazilerimize acil şifalar versin. Beykoz halkıyla o gün bir kere daha gurur duyduk çünkü böyle bir çağrıyla toplanıp gelen insanları başka yerlerde kimse göremez ama Beykoz’da gördük bunu biz. O anda yukarıdaki olaya şahitlik yapanlar, uçakta olanlar, aşağı şu mesajı geçiyorlar. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü düştü. Yani düştü dedikleri kendilerini kabul ediyorlardı.  Bizim orayı almamızı düştü olarak kabul ediyorlardı. Ne yapalım köprüyü vuralım mı? Diyorlardı. İyi ki vurun dememişler. Eğer vurmaya kalksalardı Türkiye büyük bir zayiat yaşamış olacaktı” dedi.

“Devam edeceğiz”

Eğitimde verdiği destekleri sıralayan Çelikbilek, “Vermediğimiz destek kalmadı diyebilirim ama sıfır anlamında Necip Fazıl Kısakürek İmam Hatip Ortaokulu yaptık. Elmalıda. Hemen arkasından Tokat köy’de bir okul daha şu anda bitmek üzere. Bu eğitimin ikinci yılında da onları teslim edeceğiz. Bunların yanında diğer okulların yarım olan inşaatları vardı. Onlara destek verdik. Şu anda altı tane lisenin yapılacağı çok güzel bir çalışmanın planlarını, projelerini her şeyini yaptık. İhalesi de hazır. Altı tane lise, çok özel bir şeydir. Beykoz Belediyesi olarak bizim eğitime olan katkılarımız bunlarla kalmayacak. Devam edeceğiz” diye konuştu.

Çelikbilek, Cumhur Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Sayın Emine Erdoğan’ın düzenlediği Sıfır Atık projesi hakkında Beykoz İlçesinde ne gibi projeler yaptığını sıraladı.

“Atıkların organik hale gelmesi için çabalıyoruz”

Projenin kapsamında öncelikle okullardaki çocukları eğitmek olduğunu düşünen Çelikbilek, “Yüz altmış sekiz okulumuzda bununla ilgili projeler geliştirdik. Çocuklarımızın bu 0 atık projesine katılmaları için önce yeşil okul projesini hayata geçirdik. Yeşil okul projesiyle çocuklarımız yeşilliğin ne olduğunu, çevrenin ne olduğunu, parkın ne olduğunu hem kendileri anladılar hem de ebeveynlerine anlattılar. Bunları biz birçok eğitimden geçirdik. Ebeveynler artık yeşil okul projesi için çocuklarını teşvik etmeye başladılar. Çocuklar bu noktada Beykoz’da bütün okullarda her sene imtihan yapmak suretiyle bunun sonuçlarını alıyoruz. Ne kadar pil toplamışlar, ne kadar atık toplamışlar, ne kadar kitap toplamışlar, birçok çeşit olmak üzere bunların hepsini çocuklarımız ayrıştırıyorlar. Bunlarla ilgili olmak üzere biz arazide bu ikinci el atıklarını toplamana bilmesi için özel olarak konteynırlar koyduk. Bu konteynırlar hemşerilerimiz sağ olsunlar getiriyorlar, giyim eşyası başta olmak üzere her şeylerini atıyorlar ve biz onları oradan alıyoruz, değerlendiriyoruz. Bir özel çalışma da sitelerde artık bu şeylerin sıfır atığa dönüşmesi için gayret sarf ediyoruz.  Sadece atıkları almakla kalmıyoruz, bu atıkların artık organik hale gelmesi için çalışıyoruz. Sitelere makineler koyduk. Bu makinelerimiz ile birlikte mutfaktan çıkan malzemeleri, pazar yerinden çıkan malzemeleri doğrudan doğruya gübreye dönüştürüyoruz. O gübreleri de o sitede oturan insanlar isterlerse kendi park ve bahçelerinde kullanıyorlar. İsterlerse belediyemize vermek suretiyle onun bizim park ve bahçelerimizde kullanmamıza fırsat veriyorlar. Bu projemizi Sayın Emine Erdoğan’a takdim ettik. Sağ olsunlar sahiplendiler” ifadelerini kullandı.

Çelikbilek Beykoz köylerine tam destek dedi

“tohum desteği veriyoruz”

Beykoz’da kullanılacak çok güzel araziler olduğunu söyleyen Çelikbilek, “Köydeki hemşerilerimiz biz bu işi yapacağım dediği anda onlara bazen biz tohum desteği veriyoruz. Bazen satışları için büyükşehir’e irtibat kurmaları için aracı oluyoruz. Onlara bizim destek vermemiz lazım ki onlar da bu işi yapmayı düşünsünler. Oldukça yoğun seralar var bizim buralarda. Artık kafeler organik ürünler yapmaya başladılar. Bunlar da bizim için çok önemli bir şey. Arazilerimiz geniş bizim. Belki çok çok büyük değil ama, İstanbul gibi bir mekan içerisinde Beykoz’daki bu araziler kullanılacak güzel arazilerdir” diye konuştu.

Çelikbilek, Beykoz’da ihtiyaç sahiplerine ne tür yardımlar yaptığını sıraladı

“Evlerinde yemek yapacak kimseleri yok”

Birçok çeşit yardımları olduğunu söyleyen Çelikbilek, “Bir tanesi, onlara gıda yardımı verilmekte. Bizim alışveriş ekibi ile birlikte kurduğumuz sosyal marketimize hemşerilerimize çağırıyoruz. Beş binin üzerinde kayıtlı elimizde stokumuz var. Oradaki hemşerilerimizi belirli zamanlarda iki ayda, üç ayda bir alışveriş için getiriyoruz. Ama şöyle yapmıyoruz onlara mallarını paket haline getirip kapılarına bırakmıyoruz artık. Doğrudan doğruya marketimize gelip istediklerini alıyorlar. Bir de şuna dikkat ediyoruz. Onları mahallelerinden araçlar ile alıp getiriyoruz. Alışveriş yaptıktan sonra da kapılarına doğrudan doğruya bırakmak suretiyle onların bir sıkıntı çekmemeleri için çabalıyoruz. Bir başka sosyal anlamda bizim sağlıkla ilgili yardımlarımız var. Özel bakım hizmetlerimiz var. Onlarla birlikte yaşlı, kimsesi olmayan insanlarımızın evlerinin temizliklerini her şeyini yapıyoruz. Bir de sıcak yemek üç yüz ailemize biz sıcak yemek veriyoruz ailelere doğduran doğruya güne iki öğün yemeklerini götürerek destek veriyoruz. Bu da o insanlarımızın hiç ummadıkları, beklemedikleri bir yardım çeşidiydi. Çünkü evlerinde yemek yapacak kimseleri yok onların. Bir başka yardımımız ise giyim yardımımız var bizim ikinci el eşyalarımızı temizleyerek onları çok kullanışlı hale getiriyoruz. Onların dışında bizim her bayramda beş bine aşan çocuklarımıza biz tertemiz hiçbir şekilde kullanılmamış kıyafetler vermek suretiyle onların bayram sevincine ortak olmaya çalışıyoruz. Bir başka eğitim ile ilgili yardımımız var. Bu sene iki bin ilkokul, iki bin, ortaokul, iki bin lise, bin beş yüz üniversite olmak üzere yedi bin beş yüz çocuğumuza şu an da eğitim yardımı yapıyoruz” dedi.

Haber Merkezi

Coşkun Tosun, CHP'den aday adayı oldu
Önceki Coşkun Tosun, CHP'den aday adayı oldu
Ekrem İmamoğlu Beykoz İlçe Başkanını evinde ziyaret etti
Sonraki Ekrem İmamoğlu Beykoz İlçe Başkanını evinde ziyaret etti
Yorumlar (2 Yorum)

Hasan Tas (6 yıl önce)

Baskanin bir sonraki secimde aday gösterilme veya secilme umidi yoktur. Saatini dolduruyor bol keseden atiyor. Kupunu doldurdu artık emekliliğe hazirlaniyor. Soykediklerinin atmasyon oldugunu o da biliyor.

orhan canoglu (6 yıl önce)

pasabahce cigdem de oturuyorum imar gelmeden 2 tane binamiz vardi.imar gecmede sorduk hangisi yola gidiyor diye bakik. 1 bina yola gidiyordu o binayi satik.2 bina yolda degildi.imar cikinca .Bizim yol 8 metreydi olmus 18 metre ucakmi inecek mahalle arasina.milleti topragindan baska turlu cikartamicaksiniz cunki.sattigimmiz bina yani yola giden bina artik yola gitmiyor olmus konut alani.yola gitmeyen bina artik yola gitmis.belediye sorduk avimiz yolda tapumuz arsamiz var evimiI ykip kendimiz evimiI asagiya cekelim.olmaz dediler agisida okul yapilcak.400 aile israile surulcek.RANT COK BUYUK. belwdiye baskani 8 kat cift daire bina yapiyor.baskanin sokagi da genisleme yok allah daha cok versin baskan .BU dunyanin obur dunyasida var .allah din kitap diye diye surceksiniz bu kadar millet ne diyeyim allaha havale ediyorum sizleri

Yorum Yaz