Siyaset

Çelikbilek, 1 Mayıs'ta Beykozlu İşçilerin yüzünü güldürdü

Çelikbilek, 1 Mayıs'ta Beykozlu İşçilerin yüzünü güldürdü
01.05.2015 13:54
| | |
20471

Foto galeri Video galeri

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, her yıl 1 Mayıs'ta olduğu gibi yine işçileri yolcu etti.

Bir gün önce Beykoz'dan ceplerine harçlık koyduğu Beykozlu gençleri askere uğurlayan Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, bu sabah önce İncirköy Mahalle sakinleriyle sabah namazı ve sonrasında düzenlenen kahvaltıda buluştu, ardından Beykoz Belediyesi Garajı'na gelerek, Belediye İşçilerinin 1 Mayıs'ını kutladı. Yüzlerin asık olduğu sabahın erken saatlerinde işçilerin yüzü, Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek'in esprili konuşmasıyla güldü. Samimi bir konuşma gerçekleştiren Yücel Çelikbilek, kendisinin de bir işçi olduğunu kaydetti ve 1 Mayıs, Anneler Günü, Babalar Günü gibi günlerin tek bir günle sınırlanmaması gerektiğine yönelik fikrini yineledi. 14 Şubat Sevgililer Günü'ne de değinen Başkan Çelikbilek, "Arkadaşlarım, dostlarım, ailem... Hepsi benim sevgilim... Sevgili deyince bir kadını akla getirmek, basite indirgemektir. İnsan sevgisi, tabiat sevgisi gerçek sevgidir; bu anlamda hepsi benim sevgilimdir" dedi.

Başkan Danışmanı Ali Zengin: “Şevket Arıkan’ın ilk işi, benim zamanımda alınan işçileri işten çıkarmak oldu!”

Sabahın erken saatlerinde Beykoz Belediye Garajı'nda bir araya gelen işçiler, önce börek, poğaça ve çay eşliğinde kahvaltı etti. Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Mahmut Gülbasar, Yücel Çelikbilek'in Danışmanı Ali Zengin, DİSK 2 No'lu Şube Başkanı Nevzat Karataş, DİSK Beykoz Belediyesi Baştemsilcisi Yunus Soner, Atölye Şefi Erhan Karabul ve Belediye personellerinden Safiye Uzun bir masa etrafında buluştu ve sohbet etti. Nevzat Karataş, geçen zaman içerisinde sendikal faaliyetlerin karşısında siyasilerin tutumunu eleştirirken, Başkan Danışmanı Ali Zengin, kendi Belediye Başkanlığı döneminde işçilere yönelik yaptığı çalışmaları dile getirdi. Bu sırada Ali Zengin, "Benim o dönemde Belediye'ye işçi olarak aldığım, hem Beykozlu hem de evli barklı olan kişileri benden sonra gelen Şevket Arıkan işten çıkartmıştı. Göreve geldiğinde ilk işi bu olmuştu" dedi.

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek'in gelmesiyle birlikte konuşmalar başladı. DİSK Beykoz Belediyesi Baştemsilcisi Yunus Soner, kısa bir konuşma yaptı ve "Bugün, birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs'ınızı Bayramınızı kutluyorum" dedikten sonra sözü Nevzat Karataş'a bıraktı. DİSK 2 No'lu Şube Başkanı Nevzat Karataş, şunları söyledi:

Nevzat Karataş: “Ne provokasyon yapacak ne de provokasyona gelmeyeceğiz!”

"1 Mayıs Emek ve Dayanışma Bayramınız hepinize kutlu olsun. 1994-1995 yıllarında 1 Mayıs'a katılıp katılmama konusunda bir tereddüt vardı. O günlerde, eski arkadaşlarımız bilir, buraya bir otobüs geldi. Önünde bir de pankart vardı. Üzerinde şöyle yazıyordu: '1 Mayıs Bayramınız Kutlu Olsun Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek'. O gün bugündür İşçi Arkadaşlarımızla birlikte düzenli olarak her 1 Mayıs'ta Belediye Başkanımız kutlamaya gelmiştir ve birlikte kahvaltı yapılmıştır. 1 Mayıs kutlamaları dönüşünde de yine Belediye Başkanımız, düzenli olarak bizleri arayıp, herhangi bir sorun yaşanıp yaşanmadığını sorgulamış, takipçisi olmuştur. En yasaklı ve en zorlu zamanlarda bile Sayın Yücel Çelikbilek bizim yanımızda durmuştur, kendisine teşekkür ediyorum.

Değerli arkadaşlarımız bugünkü programımız şudur: Konuşmaların ardından buradan toplu olarak hareket edecek ve Kadıköy'de Sendika Şubemiz önünde buluşacağız. Orada bir programımız olacak ve yine hep birlikte kutlamalara katılacağız. Lütfen bizden ayrılmak isteyen kişiler şimdiden bunu söylesin. Yaklaşık 12 yıldır bu işin içindeyiz ve kimsenin burnunu kanatmadan geriye geldik. Bugün de aynı şekilde olsun istiyoruz. Ne provokasyon yapacak ne de provokasyona gelmeyeceğiz! İşimizi bitirip, doğru düzgün bir şekilde Beykoz'a dönelim istiyorum"

Nevzat Karataş'ın ardından sözü Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek aldı. Oldukça samimi bir konuşma yapan Başkan Çelikbilek, şunları kaydetti:

Başkan Yücel Çelikbilek: “Ben de sizin gibi işçiyim ama sizin gibi sendikam yok!”

"Hepinizin emek günü, hayırlı ve uğurlu olsun... Sadece size değil hepimize... Ben de emek karşılığı para kazanıyorum. Her ne kadar statümüz farklı olsa da ve sizin gibi sendikam olmasa da arkamda... Ben de maaş alarak, iş üreterek; sabahın erken saatlerinde kalkıp, gecenin geç saatlerine kadar emeğimle ekmek parası kazanıyorum. Bundan da Allah'a hamd olsun gurur duyuyorum; onur duyuyorum.

Dünyada herkes işini iyi yapsa, dünya dört başı mamur (her yanı bakımlı) bir yer olurdu. Gözyaşının olmadığı, kötülüğün olmadığı; kıskançlık ve hasetliğin olmadığı; kimsenin kimseyi kıskanmadığı, çekememezlik yapmadığı; kimsenin bir başkasının ekmeğine el uzatmadığı, böyle bir uğraşı içine girmediği bir dünya; yaşanılası ve hoşgörülü bir dünya olurdu. Tabi Allah'tan diliyoruz, öyle bir dünya nasip etsin bizlere... Çünkü birbirini boğazlayan, birbirinin ekmeğini engellemek isteyen, ayağına çelme takan bir anlayışın, insanlara huzur getirmesini, sağlık getirmesini görmek mümkün değil!

Yücel Çelikbilek: “Tüm insanlar ve doğa benim sevgilimdir!”

Siz 14 Şubat'ın ne olduğunu biliyor musunuz? Sevgiliniz yoksa bilmezsiniz tabi... Benim olduğu için ben biliyorum. 14 Şubat Sevgililer Günü ve herkes benim sevgilimdir. Arkadaşlarım, dostlarım, ailem... Sevgili yalnızca kadın olmaz, aklınıza kadın gelmesin. Eğer aklınıza kadını getirirseniz bu çok basit olur; kadın öldü sevgi gitti demektir. Ama insanları seversiniz, tabiatı seversiniz, görevinizi seversiniz; işte o Sevgililer Günü'dür. Geçenlerde bir şey okudum, magazin gazetelerde yazıyor. Burada kızımız da var, bizi bağışlasın; affına sığınıyorum. Ne diyor? Hanımlara yılbaşında kırmızı çamaşır giymelerini öneriyor... Neden? Efendim, uğur getirecekmiş. Hâlbuki hiç alakası yok! Geçmişte bir işadamımız kırmızı kumaşlar almış, satamamış depolarında kalmış. Biri gelmiş, 'Sorun değil, ben bunu satarım' demiş. Adam bir hurafe çıkarmış, 'Yılbaşında kırmızı çamaşır giymek uğur getirir' diye... Bu dünyaya yayılmış; kırmızıya akım var... Adam şimdi kumaş yetiştiremiyor...

Şimdi biz inancımız gereği bir şeye inanıyoruz: Çalıştığımız insanların emeğinin karşılığını vermek, bizim İslâm inancımızın bize getirdiği bir yükümlülüktür. Yoksa onun ötesinde, yasaların getirdiğiyle ben size saygı duymam! O geçici bir şeydir. Ama ben inancım gereği, Allah için sizleri seviyorum. Bana inancım size muhabbet duymamı emrediyor. Hiçbirinizin bizim nazarımızda eksik bir itibarınız yoktur. Şimdiye kadar aramızda hiç nahoş bir durum olmadı; inşallah da olmasın. Evlerinize giderken, kırmamış dökmemiş olarak dönün!

Beykoz Belediye Başkanı Çelikbilek: “Size eksiklerinizi söyleyenlere kızmayın! Ben Danışmanlarımdan hep bu konuda beni uyarmalarını istiyorum!”

Beykoz güzelleşiyorsa bu sizin gayretli çalışmalarıyladır. Dünyayı imar görevi biz insanlaradır. Buraya gözümüz gibi bakacağız. Çünkü buraya biz bakıyoruz. Emek bayramınız hayırlı olsun. Dünyanın her yerinde barış olsun. Kinden nefretten zarar gelmez. Keşke siz de dinleyebilseydiniz, bugün Müftümüz, haset, kıskançlık ve iftiranın ne anlama geldiğini nasıl iğfal ettiğini anlattı. Evden lanet ederek çıkmamanız lazım. ‘Allah’ım sana şükürler olsun, işyerindeki kardeşlerime ulaştım’ demek lazim... Bu bölge sevilmeye layıktır. Beykoz Halkı güzel insanlardır. Hepimizin ne kadar eksiği varsa o kadar var. Danışman arkadaşlarıma söylüyorum: ‘Düşmanım bana söylemez; benim eksiklerimi bana söyleyin!’ diyorum. Siz de eksiklerinizi size söyleyenlere kızmayın! Onlar, sizi sevdikleri için söylüyorlar."

‘Başkan Çelikbilek, benzini bitmiş aracın çekilmesi talimatı verdi’

Konuşmaların ardından 1 Mayıs Kutlamalarına katılacak olan Beykozlu İşçilerle birlikte Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ve beraberindeki heyet bir hatıra fotoğrafı çekindi. Belediye'ye yürüyerek dönen Başkan Çelikbilek, bu sırada dün gece benzini bittiği için Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi'nin yan tarafında kalan bir aracı inceledi. Beraberindeki kurmaylarına trafik ekiplerine haber vermelerini söyleyen Başkan Çelikbilek, aracın çekilmesini istedi.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Yerel Haber Sitesi, Yücel Çelikbilek, 1 Mayıs İşçi Bayramı, Ali Zengin, Nevzat Karataş, Yunus Soner

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"