Güncel

Celal Aras! Sen Beykoz'un kalbindesin!

Celal Aras! Sen Beykoz'un kalbindesin!
2015.01.29 00:00
| | |
10157

Türkiye'nin en önemli işadamlarından birisi olan Celal Aras, ölümünün 7. yıldönümünde, aile şirketi ARAS Kargo'nun Kavacık Şubesi'ne asılan bir afişle anıldı.

ARAS Kargo'nun binasına asılan dev pankartta "Celal Aras: Kalbimizdesin" yazılıydı. Oysa Celal Aras, gerçekleştirdiği 'devrim' niteliğinde icraatlarıyla, yalnızca Aras Ailesi'nin değil tüm Beykoz'un ve hatta tüm ülkenin kalbindeydi. Dost Beykoz, son nefesinde bile çocuklarına çalışanlarının maaş zammını soran bu eşsiz işadamını araştırdı ve şu sonuca ulaştı: "Celal Aras... Sen Hepimizin Kalbindesin..."

Celal Aras... 1957 yılı Kars-Selim doğumlu... Memur olan ailesi nedeniyle okul yıllarını farklı farklı illerde geçiren Celal Aras, 1979 yılı geldiğinde ticarete atılmaya karar verir. Günümüzün en büyük markalarından olan Aras Kargo'nun temellerini 1979 yılında ve kendisi de henüz 22 yaşındayken atan Celal Aras, ülkenin en önemli işadamları listesindeki yerini hak ederek alır. Aras Kargo bugün; 19 bölge müdürlüğü, 28 transfer merkezi, 790 şube, 3000 araçlık filosu ve 8 bin 800 kişilik kadrosuyla, her ay yaklaşık 6 milyon kişi, kurum ve kuruluşa hizmet veren taşımacılık kuruluşudur.

‘Beykoz’un gururu: Celal Aras Anadolu Lisesi…’

Yakalandığı amansız hastalık sonucu yaşamını henüz 51 yaşındayken tamamlayan Celal Aras'ın ardından ailesi, onun adına bir lise inşa ederek, Beykoz'a armağan etmiştir. Ölüm yıldönümü olan 29 Ocak 2012 Cumartesi günü açılışı yapılan Celal Aras Anadolu Lisesi, günümüzde ilçenin en başarılı okulu konumundadır. Toplamda bin 200'e yakın öğrencinin eğitim gördüğü Celal Aras Anadolu Lisesi'nde 60'tan fazla öğretmen görev almaktadır. Celal Aras Anadolu Lisesi, 42 dersliği ve 5 Fen Laboratuvarıyla, sayısal alanında ülke genelindeki üniversitelere önemli sayıda öğrenci ihraç etmektedir.

İşadamı kimliğinin peşi sıra 'yardımsever' de bir vatandaş olan Celal Aras, yaşadığı zaman boyunca çeşitli sivil toplum kuruluşlarına bağışlarda bulunmuş ve binlerce öğrenciye, aileye yardım etmiştir. Genel olarak bu yardımlarını basınla paylaşmayan ve gizli kalması için ailesine yoğun baskı yapan Celal Aras'ın bu işi nasıl bir ustalık ve yüreklilikle gerçekleştirdiği de hayatını kaybetmesinin ardından ortaya çıkmıştır. Celal Aras'ın sağlığında pek çok kişiye ve aileye yardımda bulunduğu, bu kişilerin kimliklerini sayılarını ise ailesinden bile gizlemeyi başardığı anlaşılmıştır.

Yanında çalıştırdığı, istihdam ettiği binlerce kişiyi de kendi ailesi gibi gören Celal Aras'ın son nefesinde bile onlara yapılacak zammı sorduğu bilinmektedir. Celal Aras'ın kızı Evrim Aras, bir gazeteye verdiği mülakatta, babasının vefatından önceki son onayının çalışanların maaşına yüzde 25 zam olduğunu ifade etmiştir. Evrim Aras ayrıca, kardeşi Baran Aras ile birlikte babalarının yanındayken, Celal Aras'ın her ikisinin de elini tuttuğunu ve kendilerine 'Ne istiyorsunuz?' diye sorduğunu ve bu kez kendilerinin babalarına 'Sen ne istiyorsun babacığım?' diye sorduklarını da anlatır. Celal Aras ise söz konusu soruyu, çocuklarına güvendiğini belirten gözlerle bakarak, "Lojistik devi olmanızı istiyorum" sözleriyle yanıtlar.

Dost Beykoz: “Sen Hepimizin Kalbindesin!”

Dost Beykoz, 250 bin nüfuslu ilçenin en büyük düşünce platformu olarak, bu Aziz İşadamını minnetle, şükranla ve saygıyla anmaktadır. Onun ardından ise şöyle haykırmaktadır:

Celal Aras! Sen yalnız ailenin değil; Hepimizin Kalbindesin...

Allah'ın Rahmeti üzerine olsun...

Nur içinde yat...

Anahtar Kelimeler: Beykoz, Celal Aras, Anma, Aras Holding, Evrim Aras, Beykoz Celal Aras Anadolu Lisesi, Aras Holding

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"