Çankırılılar, Yaren'de birleşti...

  • 24.01.2016 00:06
  • Güncelleme: 24.01.2016 00:10
  • Okunma: 6457 kez
  • Yorum: 0
Beykozlu Çankırılılar, yöresel etkinliklerinden olan ‘Yaren Gecesi’nde bir araya geldi.
Çankırılılar, Yaren'de birleşti...

Beykozlu Çankırılılar, yöresel etkinliklerinden olan ‘Yaren Gecesi’nde bir araya geldi.

Ortaçeşme merkezindeki dernek merkezinde düzenlenen ‘Yaren Meclisi’ için bir araya gelen Çankırılılara, Beykoz Muhtarlar Derneği Başkanı ve Çubuklu Muhtarı Hüsnü Kolcu’da eşlik etti.

Hava muhalefeti nedeniyle birçok misafirin katılamadığı gecede Çankırılılar yine oldukça hoş vakit geçirdi. Program başlamadan evvel katılımcı bütün misafirler kendilerini tanıttı. Bu sırada ise sadece Çankırılıların değil diğer illerden de katılımcılar olduğu gözlendi.Programın açılışı için bir konuşma gerçekleştiren Beykoz Çankırılılar Dernek Başkanı Bilal Karabacak, dernekçiliğin asıl gayelerinden bir tanesinin gelenek ve görenekleri dinç tutmak olduğunu belirtirken şunları söyledi:

Başkan Karabacak: “Bu 500 yıllık bir gelenek”

Tabii ki bizim Yaren Meclisimiz yaklaşık 500 yıldan beri süre gelen bir kültür… Biz burada yapabildiğimiz kadar, tanıtabildiğimiz kadar örf ve adetleri yaşatmaya çalışıyoruz. Benim dernekçilikte ki en büyük amacım örfümüzü âdetimizi yaşatabildiğimiz kadar yaşatmak. Uzun yıllardır dernekçilik yapıyorum ve tek gayem her zaman bu oldu.Yaren meclisi gereği ilk olarak içeriye Yaran Çavuşu alındı ve Yaranları misafirlere hatırlattı. Yaranların 24 kişiden oluştuğunu ve her bir tanesin bir Oğuz boyunu temsil ettiğini anlatırken Yaran büyük baş ağasını ve küçükbaş ağasının meclisindeki ağırlığından bahsedildi. Oturma düzeninin nasıl olacağını Yaren Meclisi tarafından belirtilirken, Meclis’te en çok dikkat çeken ayrıntı ise salona girerken ve çıkarken yaren Baş Ağası’ndan izin alınması gerektiği oldu.

İki bölüm halinde gerçekleşen programda verilen mola da ikramda bulunuldu. Yapılan ikramın ardından Yaran Meclisi yeniden kuruldu. Katılımcıların oldukça eğlendiği gözlemlenirken, Dernek Başkanı Bilal Karabacak, misafirlere kapıya kadar eşlik etti.Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz