Çankırılılar Yaran Meclisi’nde buluştu

  • Güncelleme: 16.10.2020 18:29
  • Okunma: 13900 kez
  • Yorum: 0
Beykoz Çankırılılar Derneği (BEYCANDER) Ortaçeşme’de ki dernek Merkezi’nde düzenlemiş olduğu Yaran gecesi ile üyelerini bir araya getirdi.
Çankırılılar Yaran Meclisi’nde buluştu

Beykoz Kaymakamı Süleyman Erdoğan, Beykoz Eski ve Diyarbakır Sur Kaymakamı Aydın Ergün, CHP Beykoz İlçe Başkanı Hızır Yılmaz, İBB Meclis Üyesi Muharrem Kaşıtoğlu, Beykoz Belediyesi Meclis Üyesi Erdal Öztürk,  Giresunlular Dernek Başkanı Hasan Karakaya ve Batum Havalisi Derneği Başkanı Ali Kemal Kılıç gibi isimlerin hazır bulunduğu geceye 100 dolayında Çankırılı vatandaş katıldı.

BRT TV’den canlı olarak yayınlanan programın sunuculuğunu Uğur Küpeli yaparken, açılış konuşmasında Yaran Kültürü ile ilgili bilgi veren Dernek Başkanı Bilal Karabacak, katılımdan memnuniyet duyduğunu dile getirdi.

Karabacak şöyle dedi: “Öncelikle bizleri bu gece kırmayıp programımıza geldiğiniz için siz değerli misafirlerimize çok teşekkür ediyorum. Yarenlerimizin bizim yöremizde ciddi anlamda önemli bir yeri var. Bizde bunu sizlerle paylaşmayı arzu ettik. Katılımlarınız için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyor, iyi eğlenceler diliyorum.”

Beykoz Kaymakamı Süleyman Erdoğan da, “Beykoz’da yöre derneklerinin bir hayli fazla olduğunu görüyorum. Zaman zaman çalışmalar yapıyorlar. Kendilerini tebrik ediyorum. Yaptıkları çalışmalar temsil ettikleri yöreleri tanıtmaya yönelik oluyor. Yarenleri bende merak ediyorum. Hep beraber izleyip görelim” şeklinde konuştu.

Yaren meclisi gereği ilk olarak içeriye Yaran Çavuşu girdi. Yarenleri anlattı. Yarenler 24 kişiden oluşur. Her bir Yaren bir Oğuz Boyu’nu temsil eder. Yaren grubunda bir Yaren Büyük Baş Ağası bir de Yaren Küçük Baş Ağası bulunuyor. Yaren ağalar içeriye alınmadan Yaren Çavuşu içerde ki oturma düzenini sağlıyor. Diğer bir kurala göre ise Yaren Ağası nasıl oturuyor ise diğer herkesin öyle oturması gerekiyor. Yaren Meclisi’ne ve girerken ve çıkarken ise yaren Baş Ağası’ndan izin alınması gerekiyor.

İlk olarak yaren Küçük Baş Ağası içeriye gelerek misafirleri selamladı. Ardından ise Yarenler ikişerli gruplar halinde gelerek ilk önce misafirleri ve ardından Yaren Küçük Baş Ağası’nı selamlayarak yerlerini aldılar. En son olarak da Yaran Büyük Baş Ağası geldi. Sırasıyla misafirleri, Yarenleri ve Yaren Büyük Baş Ağası’nı selamladı.

Selamlamaların ardından halk müziği sanatçısı Sami Yalçın’ın türküleriyle eğlence başladı…

İkinci türküde ise kaşık ekibi izleyenlere hünerlerini sergiledi ve zaman zaman seyirciler tarafından bol bol alkışlandı. Söylenen türkülerin ardından geleneksel olan Yaran oyunlarına geçildi. İlk olarak yüzük saklama oyunu sergilendi.

İki bölüm halinde gerçekleşen programda verilen mola da ikramda bulunuldu. Yapılan ikramın ardından Yaran Meclisi yeniden kuruldu… Çankırı da meşhur olan kaya tuzundan yapılan gece lambasını açık artırma usulü ile satıldı. İhale ise 1000 TL bedelle işadamı Mustafa Ekmekçioğlu’nda kaldı.

Dost Beykoz / Gencebay Gür

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz